Rekordní počet formulí na Red Bull Ringu

Série F4 CEZ ještě nikdy neměla tak početné startovní pole jako o uplynulém víkendu na Red Bull Ringu. Přesto se z výher radoval vždy jeden tým – PHM AIX Racing. Nutno podotknout, že pokaždé dosáhl na triumf jiný jezdec, který musel o prvenství tvrdě bojovat.

Série F4 CEZ vznikla teprve před rokem a jak bývá u nových sérií zvykem, zpočátku chvíli trvá, než se naplní startovní pole. Pohled na startovní listinu před úvodním podnikem letošní sezony v Maďarsku byl však už více než příjemný. Rovných čtrnáct monopostů se postavilo na startovní rošt okruhu Balaton Park. A pak byl na řadě Red Bull Ring, kde se sešlo 24 monopostů formule 4. To už je pořádný skok.

Nutno podotknout, že závodu na Red Bull Ringu využila řada zahraničních týmů a jezdců, kteří se soustředí na italskou F4 a další série. Pro mnohé šlo pouze o jeden závodní víkend v rámci F4 CEZ a v nadcházejícím podniku na Slovakia Ringu budeme mít zhruba kolem čtrnácti monopostů – v teprve druhé sezoně.

Každopádně víkend na Red Bull Ringu byl více než jedinečný. Zejména pro tým PHM AIX Racing, který nasadil pět monopostů pro mladé závodníky: Andrej Petrović, Maksimilian Popov, Kamal Mrad, Davide Larini a Everett Stack. První tři dosáhli na jedno prvenství, paradoxně nejvíce bodů posbíral Davide Larini, který dohromady strávil na čele 18 kol, ale v prvních dvou závodech ho o prvenství nakonec připravili týmoví kolegové Petrović a poté Popov. Rozdíl mezi Petrovićem a Larinim byl v cíli prvního závodu pouhých 0,010 sekundy a jedná se o nejtěsnější výsledek v historii šampionátu.

Petrović, Larini a Popov obsadili první tři místa na stupních vítězů. V druhém závodě zastupovali tým PHM AIX Racing na stupních vítězů Popov, Larini a Mrad. Až ve finálovém třetím závodě se na stupně vítězů protlačil někdo, kdo na sobě neměl hnědou kombinézu. Byl to domácí Oscar Wurz z týmu Jenzer Motorsport, který na druhý podnik F4 CEZ nasadil dokonce šest monopostů. Vedle Wurze startovali za švýcarský tým Enea Frey, Ethan Ischer, Matus Ryba, Andrija Kostić a Max Karhan.

Všechny tři závody na Red Bull Ringu byly poznamenány žlutými fázemi a výjezdem safety caru. Největším smolařem víkendu byl z Balaton Parku vítězný Kirill Kutskov z týmu Maffi Racing, který v průběžném hodnocení držel druhé místo, ale ani jeden ze závodů v Rakousku nedokončil.

Druhý podnik F4 CEZ tak nabídl velmi atraktivní podívanou. Stálí jezdci série mohli porovnávat rychlost se závodníky, působících v dalších sérií a mnoho z nich si vedlo více než dobře. Oscar Wurz, který jede kompletní sezonu F4 CEZ zvýšil vedení na čele průběžného hodnocení a má směle nakročeno k titulu. Najde se někdo, kdo dokáže ohrozit jeho výsadní postavení? To se dozvíme na dalším podniku na Slovakia Ringu.

TZ: T. Vacín | foto: Petr Frýba | F4 CEZ Series

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.