Řeha vyhrál klasiku Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš z dlouhého úniku. Ve spurtu porazil juniorského reprezentanta Šumpíka

Stejně jako před dvěma lety ovládli českou jarní klasiku Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš jezdci z dlouhého úniku. V roce 2022 zvítězil současný český mistr Mathias Vacek, letos se raduje Filip Řeha z kontinentálního týmu ATT Investments. Hrdinou závodu je teprve sedmnáctiletý Pavel Šumpík z juniorského národního týmu, který s Řehou spurtoval o vítězství a stal se nejlepším vrchařem závodu. 

Za skvělého počasí vyrazil peloton více než 120 závodníků z Velké Bíteše vstříc 165 kilometrům „Bíteše“. Ačkoliv se útočilo od samotného startu, stabilní únik se nevytvořil až do první vrchařské prémii v brněnských Kohoutovicích. Zde dynamicky zaútočil talentovaný Pavel Šumpík, jedoucí v dresu národního týmu juniorů. Dojel si pro tři body na prémii a zároveň vyprovokoval, jak se nakonec ukázalo, rozhodující únik. 

V Kohoutovicích se za Šumpíkem vydali Franciszek Kocur (Tufo Pardus Prostějov), Filip Řeha (ATT Investments) a Martin Voltr (Pierre Baguette). Polák Kocur si z této rodící se skupiny překvapivě vystoupil a udělal velkou chybu, protože tříčlennou skupinu nechal peloton odjet a vytvořit si solidní náskok. 

Talentovaný Šumpík vyhrál všechny vrchařské prémie

Šumpík byl nejaktivnějším závodníkem vedoucí skupiny i na dalších vrchařských prémiích, kromě Kohoutovic byl totiž nejlepší také ve dvou výjezdech nad Zastávkou. Zatímco on sbíral vrchařské body, na rychlostní prémii na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši byl opakovaně první Voltr ze slovenského kontinentálního týmu Pierre Baguette.

Trojice pravidelně střídala, ale to podstatné se dělo, či spíše nedělo, za jejich zády. Tým ATT Investments vložil důvěru do rukou Filipa Řehy a nesnažil se uprchlíky stahovat a slovenský tým Pierre Baguette zaujal stejnou taktiku. Překvapivě neaktivní byli také z většiny hodně mladí cyklisté v dresech Elkov Kasper a snahu stahovat uprchlíky ukázali pouze závodníci Sparty Praha. 


Jenže sami sparťané na to sami nestačili a i když snížili ztrátu na dvě minuty, před nájezdem na tři závěrečné okruhy vedoucí přes obce Vlkov a Osová Bítýška se náskok odvážlivců dostal až na pět minut. A s tím už se dalo hrát, zejména když jim záda kryl celý tým ATT Investments. Pardubický celek jel na čele pelotonu volné tempo a bez problému chytal všechny možné pokusy o protiútok. 

Voltra vyřadily z boje o vítězství křeče 

Daleko před cílem už bylo jasné, že o vítězství jede pouze vedoucí trio, ale stále se mezi nimi muselo nějak rozhodnout. Řeha se opakovaně vracel ke svému doprovodnému autu, kde mu Jaromír Friede, sportovní ředitel ATT Investments, dával taktické rady a pokyny. 

V závěrečných 10 kilometrech byla skupina stále pohromadě, ale už to nemělo vydržet dlouho. Voltr jako první ukázal jistou slabost, sužovaly ho totiž křeče. Soupeři na něj přesto neútočili a byl to právě Voltr, kdo jako první zaútočil 5 kilometrů před cílem. Šumpík si ho dojel okamžitě, Řehovi to trvalo o trochu déle, ale trio zůstalo pohromadě.

Junior Šumpík za to vzal 3 km před cílem a svým starším soupeřům pořádně zatopil. Voltr musel na chvíli přestat šlapat, protože křeče už nešlo překonat a vypadl ze hry. Šumpíka si tak dojel jen Řeha a dvojice vjížděla do Velké Bíteše společně. 

Zkušenější Řeha využil všech svých zbylých sil a Šumpíkovi nastoupil ještě před vjezdem na Masarykovo náměstí. Juniorský reprezentant se snažil odporovat, ale nakonec Řehovi podlehl. Týmu ATT Investments se podařilo obhájit loňské vítězství Pavla Kelemena. Šumpík skončil druhý, Voltr ubránil třetí příčku a ve spurtu pelotonu byl nejlepší Bartosz Rudyk (ATT Investments). Pátý dojel domácí Štěpán Široký z Favoritu Brno.

TZ: TJ Favorit Brno | Foto: Jan Brychta/TJ Favorit Brno

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting