Parádní oslava 130. výročí založení českého jachtingu

Regata 130 let jachtingu – Czech Junior Nationals 2023

Na Lipně se minulý týden konala největší jachtařská akce za poslední desítky let. Jachetní kluby Černá v Pošumaví, Jestřábí, Lískovec, Kovářov a Jenišov hostily Regatu 130 let jachtingu, která je zároveň mistrovstvím České republiky mládeže v pěti lodních třídách – Optimist, Techno 293, ILCA 4, RS Feva a 29er, mistrovstvím ČR pro lodních třídy ILCA 7, Evropa, Finn a Raceboard a Českým pohárem pro třídy iQFoil, Tornado a Flying Dutchman.

Za počátek českého jachtingu je považováno založení Českého Yacht Klubu Josefem Rösslerem-Ořovským v roce 1893, od kterého uplynulo letos právě 130 let. Oslav se zúčastnilo přes 400 závodníků a dalších asi 600 rozhodčích, organizátorů, trenérů, rodičů a členů doprovodu. Mezi účastníky byli jak členové českého olympijského reprezentačního týmu, sedmiletí začátečníci, jachtaři i windsurfaři, známé osobnosti českého jachtingu…

Na zahájení regaty vlály kromě té české vlajky početné slovenské výpravy, dále Německa, Rakouska, Itálie, Chorvatska a USA. Za hudebního doprovodu Lovesong Orchestra se slavnostní průvod přesunul na Windy Point, kde jako bonus dostali všichni od barmana Davida Neumanna welcome drink, čímž byla podtržena příjemná atmosféra celého večera. Závod následně zahájil předseda Českého svazu jachtingu Radim Vašík.

Ve středu 30. srpna se začalo závodit. Vítr ale jachtařům moc nepřál, a tak se podařilo dokončit pouze jednu rozjížďku, třídám Optimist a ILCA 4 dvě.

Večer měli mladí závodníci možnost setkat se s českým olympijským reprezentačním týmem. V olympijských třídách iQFoil a ILCA na Lipně závodili i naši reprezentanti, kteří usilují o účast na olympiádě 2024 v Paříži – všichni čtyři členové RODOP iQFoil Teamu – Kristýna Piňosová, Nela Sadílková, Kateřina Chalupníková a David Drda, další windsurfaři Karel Lavický a Kateřina Altmannová, závodníci tříd ILCA bratři Viktor a Ondřej Teplí a Klára Himmelová. Na místě byla také závodnice třídy 49erFX Sára Tkadlecová. Všichni se dětem představili a podepisovali jim kšilty, které k výročí 130 jachtingu věnoval jeden z partnerů ČSJ, firma Helly Hansen. Děti se s nimi mohly i vyfotit. Taková příležitost se nenaskytne každý den, takže to byl pro všechny velký zážitek.

Ve čtvrtek přišlo parádní jachtařské počasí – foukal vítr a bylo slunečno. Odjel se maximální počet rozjížděk. Večer se konal unikátní koncert. Po velkém úspěchu koncertu Mezi ostrovy, kdy Bárka (keltská harfa – Ivanka Pokorná, členka orchestru Národního divadla, a Violoncello – Pavel Barnáš, člen Symfonického orchestru Českého rozhlasu) odehrála 16. srpna 2020 koncert pro posádky 83 lodí shromážděných mezi lipenskými ostrovy Velký a Malý Tajvan, nastal čas si tento zážitek zopakovat. Koncert na počest výročí 130 let jachtingu byl opět nezapomenutelný a výjimečný. Tentokrát se konal na mole v YC Jestřábí a poslouchali je jak posádky lodí, tak lidé přímo z pláže.

V pátek bylo větru méně, ale přesto se nějaké rozjížďky odjet podařilo. Večer byla na programu tombola, vítěze dne přišel vyhlásit Richard Konkolski, slavný námořní jachtař, který v červenci oslavil osmdesáté narozeniny: „Byl jsem asi před 70 lety na jubilejní regatě, kde jsem závodil na Cadetu. Byl to pro mě tehdy velký zážitek. Přeji vám, abyste si stejné dojmy odnesli i vy z této regaty,“ přál mladým jachtařům.

V sobotu se navzdory beznadějné předpovědi podařilo ještě nějaké rozjížďky přidat. O vítězích jubilejní regaty a mistrech České republiky tak bylo rozhodnuto.

A jak to dopadlo? Nejpočetnější lodní třídu Optimist ovládli dva slovenští závodníci – zvítězila Adéla Prokopcová před Oliverem Brestovským. Český mistrovský titul získala celkově třetí Anna Skořepová z Českého Yacht Klubu (zároveň také v kategorii mladších dívek), před Terezou Ottovou ze Sokola Tovačov a domácím Jakubem Lojkou z JK Černá (celkově 7. místo), který zároveň získal titul v kategorii starších chlapců (rok narození 2011 a starší). Kategorii mladších chlapců ovládl David Hrubý z YC Nechranice, celkově osmý. Tyto čtyři teprve jedenáctiletí závodníci naznačili, že o nich v budoucnu ještě uslyšíme. Vítězkou kategorie starších dívek se stala celkově devátá Tereza Chlumská z JK Staré Splavy. Smůlu měl náš nejlepší závodník třídy Optimist Jiří Tomeš z JK Česká Lípa, kterého druhá penalta odsunula až na celkové 13. místo.

Ve třídě ILCA 4 zvítězila Linda Dokoupilová z Jachtklubu Brno (zároveň titul v kategorii dívek) před Jeremiášem Přikrylem z LS Kroměříž (zároveň titul v kategorii U18 chlapci) a Michalem Raisem z SK Štětí. Titul v kategorii U16 chlapci získal Jan Kříž z SK Štětí, nejlepší v kategorii U16 byla Tatiana Bělunková z Baníku Ostrava, která zároveň vyhrála mezi dívkami.

Ve třídě RS Feva zvítězili Kristian Bezušek a Petr Jeřábek z YC CERE, před sestrami Monikou a Kristýnou Křenkovými z YC LS Brno (titul v kategorii dívek) a Matějem Martanem a Davidem Křížkem z Lokomotivy Plzeň. Kategorii do 13 let ovládli Šimon Krátký a Jáchym Novotný ze Sokola Dobřichovice.

Mistrovský titul ve třídě 29er získali Petr Pelnář a Kateřina Šlechtická (Lokomotiva Plzeň/YC LS Brno) před Lukášem Krausem a Ondřejem Baštářem (JK Česká Lípa/Lokomotiva Plzeň) a Barborou Kocanovou a Lukášem Dadákem (Slovensko/YC LS Brno).

Ve třídě Techno 293 zvítězila Alexandra Lojínová, která zároveň získala titul v kategorii dívek, před Jiřím Štěpánkem, mistrem ČR v kategorii chlapců a Annou Bauerovou. Všichni tři závodí za Delfín Jablonec.  Kategorii U15 vyhrál František Burda z JK Česká Lípa, kategorii U13 Jindřich Piňos z TJ Rapid Brno.

V „dospělých“ lodních třídách se tituly udělovaly na Raceboardech – zvítězil Patrik Pollák ze Slovenska, trenér olympionika Karla Lavického, před Petrem Kučerou z TJ Rapid Brno a Radimem Kamenským z YC Velké Dářko. Ve třídě Evropa zvítězil Štěpán Sivý ze Slavoje Hluboká, před Tomášem Mlejnkem z SK Štětí a Pavlem Bobkem z Baníku Ostrava. Nejlepší ženou byla Michaela Bobková z JK Cheb. V olympijské třídě ILCA 7 titul vybojoval reprezentant Viktor Teplý (Jachtklub Brno), před trenérem SpS Optimist Jakubem Halouzkou (MYK) a dalším reprezentantem Ondřejem Teplým (Jachtklub Brno). Na sedmém místě skončila jediná žena v závodě reprezentantka Klára Himmelová. Ženy na OH závodí s menší plachtou, to znamená ve třídě ILCA 6.

V další olympijské třídě iQFoil zvítězil člen RODOP iQFoil týmu David Drda z Delfínu Jablonec, před olympionikem Karlem Lavickým (YC DIM Bezdrev) a Jakubem Zímou závodícím za ČWA. Nejlepší ženou byla na osmém místě členka RODOP iQFoil týmu Kristýna Piňosová z TJ Rapid Brno.

Ve třídě Finn mistrovský titul vybojoval Ladislav Hyrš z JK Ostrava Poruba, před Rudolfem Lidaříkem a Janem Čajčíkem (oba z YC LS Brno). Ve třídě Flying Dutchman zvítězila posádka Jan Čutka a Zdeněk Pavlíček (YC DIM Bezdrev/YC Regent), ve třídě Tornado Michaela a Marek Pavlišovi z YC Kovářov a ve třídě Fireball Ladislav Vomáčko a Jiří Gemprle (Bohemia Poděbrady/Sokol Dobřichovice).

Vyhlášení vítězů zpestřené hudbou některých účastníků se odehrálo ve velkém stylu na Windy pointu. Zástupci Slovenského svazu jachtingu a Slovanu Bratislava předali předsedovi ČSJ Radimovi Vašíkovi pamětní desku, na pódiu promluvil také Pavel Schwarz, předseda ČYKu, nejstaršího českého jachetního klubu a také Richard Konkolski popřál českému jachtingu vše dobré do dalších let.

Dechberoucí barmanskou show Davida Neumanna sledovalo téměř tisíc jachtařů a příznivců jachtingu. Vynikající drinky, pivo Cvikov a kapely Road Work Music Band a Wyprahlo vytvořily skvělou atmosféru. Plážový klub Windy Point tak výjimečně zavíral až kolem jedné hodiny ranní.

V neděli 3. září se pak měla konat slavnostní plavba všech lodí po lipenské hladině. Bohužel vítr jachtařům tentokrát nepřál, a tak se za naprostého bezvětří vydali slavit na vodu jen někteří.

Početná mezinárodní účast a obrovský počet domácích závodníků znamenaly, že Regata 130 let jachtingu se stala jednou z největších jachtařských akcí za poslední desetiletí.

O víkendu se závodilo a slavilo i na dalších místech Česka. K oslavám 130 let jachtingu se připojili také na Slezské regatě na Těrlicku, na Ceně Povodí Labe na Modré vlajce Máchova jezera a na Handicap Cupu na Brněnské přehradě. 130 let jachtingu v Česku tak důstojně oslavila celá republika.