Red Bull Dolomitenmann 2018: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Vynikajícího úspěchu dosáhly české týmy na letošním 31. ročníku extrémního závodu Red Bull Dolomitenmann v Rakousku, který se konal v sobotu 8. září. Amatérský ODLO Team si v kategorii neprofesionálů došel pro vítězství a celkové jedenácté místo, profesionálové z ČEZ Group finišovali v první desítce na osmém místě.

„Super výsledek, naprostá paráda. S výsledkem jsem spokojený, předčilo to moje očekávání,“ usmíval se v cíli Michal Buchtel, kajakář ODLO Teamu. „Ale podobnou dřinu jsem ještě nezažil, byl to masakr. Voda byla studená, vzduch kolem dvaceti stupňů. Pořádně jsem nevěděl, jak se obléknout.“

Red Bull Dolomitenmann je považovaný za nejtěžší štafetový závod na světě. Skládá se ze čtyř částí – běhu, paraglidingu, kajaku a mountain bikingu. Běžce přitom hned po startu čeká dvoukilometrové stoupání, paraglidistu výběh sjezdovky a kajakáře mimo jiné třeba skok ze sedmi metrů. To vše v krásném i krutém prostředí rakouských Dolomit.

ODLO Team, jehož členy byli Tomáš Maceček, Michal Krysta, Marek Rauchfuss a Michal Buchtel, vyhrál mezi amatéry časem 4 hodiny, 37 minut a 14 vteřin. O pár minut dříve (4:33:58) finišoval ČEZ Group ve složení David Schneider, Stanislav Mayer, Filip Adél a Vojtěch Zapletal. „Jsem maximálně spokojený, kluci mně předali štafetu na dobrém místě, tak jsem si mohl jet svoji pohodičku. Jen bylo celkem teplo, takže jsem se dost potil. Je vždycky náročné odhadnout, jak bude na trati. Závod ale hodnotím jen pozitivně,“ řekl kajakář ČEZ Group Vojtěch Zapletal.

Na startu tradičního závodu, jenž měl premiéru v roce 1988, startovalo celkem 12 českých týmů, z toho tři v kategorii Profesionál. Ostatní byli amatéři. Po ODLO Teamu a ČEZ Groupu se do první dvacítky výsledkové listiny vešly další tři týmy: Čedok (8. místo, 04:35:25), ASS Brno Extrem Abuelo 14. místo (04:40:45) a ASS Brno Extrem 19. místo (04:53:32).

Řada týmů byla však složená z mezinárodních závodníků, v tom vítězném s názvem Koland Topsport Professional, který se jako jediný přiblížil čtyřhodinové hranici (04:06:46 h.), startoval i Čech Lukáš Kubričan. Ten oslavil na Red Bull Dolomitenmann vítězství potřetí za sebou.