Rallye Bohemia dojela 47. ročník s překvapením

Text a foto: V. Rožánek

Mnohokrát v historii Rallye Bohemia se nestalo, aby zahajovala MČR. Její 47. ročník znamenal po Covid 19 pauze start rallyových speciálů, na rampě v Mladé Boleslavi se objevilo velmi pěkné číslo 47, tedy tolik ročníků a mnoho vítězů a poražených s tím spojených.

Tento ročník splňoval očekávání hned na úvod, kdy diváci i jezdci byli natěšení, jak to vše na úvod posunuté sezóny vlastně dopadne. Očekávání plnila nejen auta první desítky, o souboje nebyla na trati nouze a stěští přálo nejen dobře připraveným, ale i těm, co pravidelnou jízdou jistili pozadí. Na jezdce čekaly dva dny plné očekávání v cíli jednotlivých rychlostních zkoušek, ale také pilná příprava mechaniků na druhý den, kdy se rychlostní zkoušky jely znovu, jen Staroměstská RZ tento ročník uzavírala.

Areál v Sosnové otevřel 47. ročník prologem, tedy závody vozů proti sobě, které se však nezapočítávaly do konečného hodnocení. Shakedown vyhráli Kopecký/Hloušek se Škodou Fábia Rallye2 EVO, před Semerádem/Hovorkou a Wagnerem/Winterem se stejnými vozy.

Sobotní erzety vyhovovaly nejvíce Finu Huttunenovi s Hyundayem i20, který za sebou držel s minimálním odstupem jedoucího Josefa Kopeckého ze Škoda Motorsportu, ale také Václava Pecha s Focusem WRC. Navečer si Josef Kopecký svými vyhranými erzetami zasloužil pozornost, protože jeho ztráta na vedoucího Fina byla po sobotě jen 0,6s a třetí Pech s Fordem ztrácel na víteze jen 2,1s, což znamenalo pro Fina jezdícího MS sice vedení, ale jistě velké očekávání na neděli. Hned úvodní erzety však promluvily do pořadí, když Fin svůj Hyundai poslal na trávu a ztratil svůj malý náskok. Toho využil Václav Pech s Fordem Focus WRC a střídal se ve vítězném tažení s Kopeckým/Hlouškem o vítězství v erzetách. Semerádova snaha nakonec skončila havárií s odstoupením, škoda, snad příště bude více štěstí. Rakušané Wagner/Winter odjeli velmi solidním výkonem Bohemii a místy atakovali i stupně vítězů. Do cíle v Mladé Boleslavi však Václava Pecha a Petra Uhla nedokázal nikdo od zlatého věnce trochu překvapivě na úvod sezóny oddělit. Druhá posádka v cíli Kopecký a Hloušek si musela převzít stříbrný věnec a na stupních vítězů absolutního pořadí je doprovodili Finové Huttunen a Mikko s Hyundayem i20 R5, nadějným čtvrtým místem skončili závod Mareš s Buchtou a TOP5 uzavřeli Černý a Černohorský s VW Polo Gti.

V historických vozech vládla absolutně dvojice Janda a Novák s Oplem Kadett Coupé, před Tomášem a Lucií Engeovými s Fordem Escort RS 2000 a bronz absolutně odvezli Kašpar s Adámkem na Škodě 130 LR.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.