Rally Bohemia vyhrál Kopecký i podesáté

Sonax Mistrovství republiky v rally pokračovalo napínavou Rally Bohemia, která vedla i libereckým krajem a slibovala už od začátku zajímavé souboje.

Úvod Bohemia Rally obstaral v pátek tentokrát nezvykle start v České Lípě. Před první započítávanou vložkou v Sosnové u Č. Lípy tak jezdci ukázali zájemcům svoji soutěžní techniku. Druhý den pak jezdci zavítali i na Jablonecko a pátý díl seriálu Sonax MMČR v Rally měl také zajímavý náboj, a to Nora Mikkelsena, který v roli předjezdce absolvoval bez jediného technického problému premiéru vozu Škoda Fábia RS Rally 2.

Václav Pech Ašín sice s vozem Ford Focus WRC nemohl bodovat do MMČR, ale i tak byl před startem považován za největšího soupeře Jana Kopeckého na Škodě Fábii Rally 2 EVO. Ten technickou rally Bohemia, známou také pod názvem Škoda rally, vyhrál doposud devětkrát. Po první rychlostní zkoušce v Sosnové ale vedl překvapivě Dominik Stříteský se spolujezdcem Hovorkou na Fábii R5. Na sobotní ostrý ranní start však čekala i další zajímavá jména, a to Rakušan Wagner s Fábií, Filip Mareš, Martin Vlček, Věroslav Cvrček, Karel Trojan a další zajímavá jména, a když jde o vozy, tak na startu nechyběla ani Porsche 997 GT3 Petra Nešetřila a Jiřího Jírovce, Dohnalovo Peugeot 306 Maxi, nebo Jakub Jírovec na Alpine A110 RGT.

V sobotu panovala posádka Václav Pech/Petr Uhel s Focusem WRC jen těsně, před dotírajícím Janem Kopeckým s Janem Hlouškem. V sobotu po ránu vystrkoval své růžky také Rakušan Simon Wagner se spolujezdcem Gerardem Winterem, když Městskou R2 vyhráli před Filipem Marešem. Dvojí průjezdy rychlostních zkoušek Kvítkovice, Bzí a Radostín však pořadím trochu zatočily. Zlepšoval se i bývalý okruhový jezdec Aleš Jirásek.

Sobota tedy patřila těsně Pechovi, před Kopeckým a následoval je velmi dobrým výkonem jedoucí Filip Mareš. Technická závada brzy po ránu v neděli znamenala velké zklamání fanouškům Ašína Václava Pecha, když jejich Ford Focus WRC musel hned na úvod odstoupit. Kopecký se však špatnou volbou pneumatik propadl až na šesté místo, do čela putoval velmi svěže jedoucí Filip Mareš s Radovanem Buchtou. Stříteský a Wagner tak zaujali medailové pořadí a čekali, co na to Kopecký. Ovšem ten se desátou rychlostní zkouškou dostal opět do hry a RZ Krásná s přehledem vyhrál. Adam Březík a Petr Semerád ještě číhali v pozadí, kdyby zbyla nějaká medaile i na ně. Těsný souboj však nakonec měl smutný konec, když posádka Mareš/Buchta závod bohužel pro technické potíže musela vzdát. Na stupně vítězů v Mladé Boleslavi se tak postavili po boku Jana Kopeckého s Janem Hlouškem i Rakušané Simon Wagner a Gerald Winter a bronzovou příčku ze 49. ročníku Bohemia Rally odvezli Dominik Stříteský a Jan Hovorka. Šesté místo v cíli obsadil Aleš Jirásek se spolujezdcem Petrem Machů a v desítce dojel i Karel Trojan, Petr Semerád nebo David Tomek.

Příprava na jubilejní 50. ročník oblíbené Bohemia Rally už patrně probíhá na plné obrátky a my se můžeme těšit zase za rok na zvuk a jezdecké umění českých i zahraničních posádek.

Vláďa Rožánek
Foto: M. Grusa (ilustrační)

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting