Pilot Lotusu Kimi Räikkönen získal své první vítězství po comebacku do formule 1. Je to celkově jeho devatenácté v kariéře. Fin zvolil strategii jedné zastávky v boxech (u mechaniků zastavil ve 31. kole), ve které přezul z měkké směsi  na střední směs . Räikkönen startoval ze čtvrtého místa a vedení převzal v devatenáctém kole, kdy ze závodu odstoupil Lewis Hamilton z McLarenu. Pilot Lotusu už do konce závodu nikomu první místo nepůjčil.

Abu Dhabi - F1

Fernando Alonso jel se stejnou taktikou jako Räikkönen, jen na výměnu zamířil o tři kola dříve a dojel druhý. To znamená, že ztrátu na vedení v šampionátu stáhl na deset bodů. Na vítěze vyvíjel tlak až do samotného závěru.

Všichni jezdci mimo Michaela Schumachera z Mercedesu, Bruna Senny z Williamsu a Sebastiana Vettela z Red Bullu startovali na měkké směsi. Vettel po anulování časů zvolil start z boxové uličky.

Závodník stáje Red Bull zvolil unikátní strategii, která mu umožnila katapultovat se z posledního místa v první zatáčce až na třetí pozici v cíli. Přestože utrpěl menší poškození předního křídla, dostal se v sedmém kole už na třináctou pozici. Poté profitoval na výjezdu safety caru, který pole vyrovnal a promluvil do strategií kolem pneumatik. Do boxů v neutralizované fázi závodu zamířili Jean-Eric Vergne z Toro Rosso (přezul na střední směs), Paul Di Resta z Force Indie (rovněž na střední), Romain Grosjean z Lotusu (nasadil měkkou směs, přičemž v boxech byl poprvé už po prvním kole, kdy se zapletl do incidentu po startu a sáhl po středních pneu) a také zmiňovaný Sebastian Vettel (střední směs vyměnil za měkkou, zastávku spojil také s nasazením nového nosu). Vettel poté využil rychlosti čerstvé sady měkké směsi, která poskytovala výhodu přibližně půl sekundy na kolo. Vyšvihl se až na druhé místo. Podruhé a naposledy se v pitlane zjevil ve 37. kole, kdy opět zvolil měkké pneu. Na trať se vrátil na čtvrtém místě, těsně před druhým výjezdem safety caru. Rozestupy mezi jezdci tak byly opět vymazány.

Abu Dhabi - F1

Alonso na plánovanou zastávku zamířil jako první z vedoucí šestice (bylo tomu ve 28. kole, z měkkých gum přezul na střední). Následovali ho Jenson Button (McLaren) a Pastor Maldonado (Williams), a to o kolo později. Z pilotů, kteří se v boxech zjevili jenom jednou, byl u mechaniků poslední Bruno Senna – učinil tak ve 32. kole, přezul ze středních na měkké pneumatiky a dojel na osmé pozici.

Závod byl odstartován za vysokých teplot, trať i vzduch měly okolo 30°C. Se západem Slunce teploty klesly, což dále snížilo opotřebování pneumatik. K dobré výdrži obutí v Abú Dhabi přispěl také výjimečně hladký asfalt. Týmům také pomohla data, kterých o pneumatikách Pirelli za celou sezonu nasbíraly obrovské množství. Většina jezdců závod zvládla absolvovat s jedinou zastávkou. Nejlépe umístěným jezdcem se dvěma zastávkami na kontě byl Vettel.

Abu Dhabi - F1

Abu Dhabi - F1

Abu Dhabi - F1

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.