Radost ze závodních úspěchů kalila tragická zpráva

Po polovině byla posádka Aleše Lopraise hodnocená na celkově 4 místě, jen 10 min. a 2 sec. před Martinem Macíkem. Pozice nejlepšího z českých pilotů samozřejmě dodávala Alešovi Lopraisovi sílu do dalších bojů. V průběhu nedělní, sedmé etapy však tvrdě zasáhla celou závodnickou komunitu zpráva o tragické smrti portugalského motocyklisty Paula Gonçalvese. Bohužel i to však patří k motorsportu, přesto ale jen málokoho po dojezdu do cíle zajímaly výsledky a průběžné pořadí.

Loprais rychle jede, jeho mechanici rychle spí.

Společně jsou po polovině Dakaru čtvrtí. V šesté etapě, která uzavřela úvodní polovinu Rally Dakar 2020, šlapala Praga V4S DKR skoro jako hodinky. Aleš Loprais, Khalid Alkendi a Petr Pokora byli v nejdelší etapě prvního týdne soutěže šestí a volný den v Rijádu v sobotu stráví jako čtvrtá posádka průběžného hodnocení kategorie kamionů.

V pátek museli účastníci Dakaru 2020 zdolat mezi Ha’ilem a Rijádem celkem 830 kilometrů, z nichž se 477 jelo v rámci speciálky. Byl to opravdu dlouhý den. A u Instaforex Loprais Teamu mu předcházela i dlouhá noc. Důvodem byla výměna výfukových svodů, kterou si vynutily technické problémy na trati čtvrteční etapy a další běžný servis Pragy V4S DKR.

Páteční speciálka nabídla kombinaci rychlých úseků a pomalejších průjezdů dunami. Loprais s Alkendim a Pokorou všechny její nástrahy zdolali a po první polovině soutěže byli v pořadí kamionů hned pod medailovými pozicemi. Náskok před pátým Martinem Macíkem dnes zvýšili o rovných 50 sekund a oba české kamiony nyní dělí deset minut a dvě sekundy.

Den, kdy na výsledku nezáleží.

Těžko něco říkat v den, kdy zemřel tak skvělý motorkář jako Paulo Gonçalves. Je nám to moc líto. Hlavně jeho rodiny, protože to je prostě peklo,“ říká Aleš Loprais.

V etapě z Rijádu do Wadi Al-Dawasiru obsadila posádka Aleš Loprais, Khalid Alkendi, Petr Pokora s Pragou V4S DKR čtvrté místo za trojicí továrních Kamazů a čtvrtá zůstává i celkově.

Byla to docela hezká etapa se spoustou dun. Naše Praga fungovala skvěle, v posádce byla dobrá atmosféra. Místy jsme se krásně přetahovali s Martinem Macíkem. Byl to velmi pěkný vyrovnaný závod a máme i velmi pěkný výsledek, ze kterého máme radost. Je to malé zadostiučinění za naší celoroční dřinu,“ stručně shrnuje frenštátský pilot.

V pondělí 13. ledna pokračuje Rally Dakar 2020 okružní etapou se startem a cílem ve Wadi Al-Dawasiru. Rychlostní zkouška měří 477 kilometrů a měla by být relativně hodně rychlá.