Putování Atakamou a naše posádka 503 s Princeznou 69 znovu na špici etapy

První rychlostní zkouška v Chile zavedla účastníky zpět do pouště Atacama. Dvě třetiny trati čelili písku a dunám. V další části se závodníci opět potkávají s velmi jemným pískem typu fesh-fesh. Den to byl velmi náročný, zejména po komplikacích, které měli včera Aleš, Serge a Radim. Nejen oni, ale i mechanici a celý doprovod týmu toho moc nenaspali. Snažili se nejdříve najít závadu a odstraňování se protáhlo až do ranních hodin. Aleš byl rozladěn a veliký boj se musel odehrávat také uvnitř. O to důležitější a obdivuhodnější je, co se v této šesté a dlouhé etapě odehrálo.

Aleš se s Princeznou a svými spolubojovníky zakousl do Dakaru znovu a pořádně. Na 438 ostrých kilometrech ztratil na vítěze etapy De Rooye pouhých 1:45 minut, většinu závodu se pohyboval před ním a těsně na druhém místě. Skvělý výkon nakonec stačil pouze na čtvrtý nejlepší čas a tolik neoblíbenou bramborovou medaili za prvním De Rooyem, druhým Rusem Karginovem a třetím holandským jezdcem Versluisem. Rozestupy na takové dlouhé a těžké etapě byly minimální. V průběžném hodnocení soutěže je naše 503 na šestém místě se ztrátou 1 hod 51 minut. Každá hodina se pro všechny skládá z minut a vteřin. Pátá příčka není pro dnešek nikterak vzdálená. Dakar pokračuje, je dlouhý a taky zrádný, pro všechny a v každém okamžiku.

Bohužel dnešek byl i ve znamení dvou havárií. Havaroval Schoo na Tatře a Stacey s Ivecem. Stacey pokračuje v rallye dál, Schoo skončil úplně.

"Dnes to bylo velmi náročné. Spolykali jsme v kabině spoustu prachu. Bohužel jsme startovali relativně vzadu díky včerejším problémům a museli jsme v oblacích prachu, mnohdy na hranici rizika, předjíždět vozidla před námi. Byli jsme blízko etapového vítězství, v polovině erzety jsme ztráceli jen pár vteřin na vedoucí Kamaz. Bohužel nám 150 km před cílem odešly tři tlumiče. I tak nám celková ztráta 1,5 minuty na vedoucího De Rooye vynesla posun z osmého místa na příčku šestou. To nám vehnalo trošku optimismu po pádu z vedoucího místa díky včerejším technickým problémům. Bojujeme dál!" po skončení etapy vyjádřil optimismus Aleš Loprais.

Zítra čeká na posádky etapa Calama – Salta, která bude mít 218 měřených kilometrů a 417 km spojovacího úseku. Poměrně vysoko umístěná etapa, protože se celá jede v nadmořské výšce více jak 3500 m nad hladinou moře. V první části budou písečné duny a ve druhé více členitý kamenitý terén. Ten zamotá hlavu nejedné posádce, hlavně pak v automobilové kategorii.

Vážíme si mohutné podpory a přejeme pěkný páteční den. Za InstaForex Loprais Team se slovy Aleše loučíme "Děkujeme za podporu a všechny Vás z Dakaru zdravíme!".