První Čech na turnaji EBT Masters. S bowlerem  Jelínkem mlátily emoce a nakonec vybojoval třetí místo.

Český sportovní bowling opět přepisuje historii. Lukáš Jelínek se ve svých jednadvaceti letech jako první Čech kvalifikoval na finálový turnaj EBT Masters a vybojoval skvělé třetí místo. Právo účasti na tomto turnaji má prvních osm mužů a žen celoročního pořadí Evropské bowlingové tour. Jelínkovi se na evropských turnajích dařilo, v celoročním pořadí Tour skončil čtvrtý.

Turnaj EBT Masters se konal v německém Langenu. Hráči odehráli osm kvalifikačních her a do dalších bojů postoupili první čtyři v pořadí. Od začátku kvalifikace si suverénně počínal Dán Ankerdal, který zahrál průměr přes 263 kuželek na osm her.  Boj o čtvrté postupové místo byl napínavý až do konce. Jelínek sehrál velkou bitvu s ostříleným Finem Oksanenem, ale nakonec se mu podařilo o 57 kuželek udržet postupovou pozici. 

„Jsem rád, že jsem si tento turnaj mohl zahrát. Moje očekávání nebyla nízká, chtěl jsem se dostat do top 4 a pak na bednu. Po úvodní kvalifikaci jsem skončil čtvrtý, což byla velká úleva. Občas se mi dařilo, občas ne, občas jsem měl štěstí a občas smůlu. Emoce tam se mnou mlátily. Za top čtyřku jsem velmi rád,“ hodnotil Lukáš Jelínek.

Další čtyři hry, které se přičetly k předchozím, pak stanovily celkové pořadí turnaje. Dán Mathias Ankerdal udržel první místo, druhý se umístil Švéd William Svensson. Lukáš Jelínek rozhodně nechtěl být jen do počtu a opět bojoval jako lev. Zkušeného švédského hráče Kima Bollebyho nakonec přeházel o 40 kuželek a skončil na celkovém třetím místě.

Trenér Jan Macek vyzdvihl samotnou účast na turnaji i výborný výkon svého svěřence. „Dostat se na EBT do top 8 znamená hrát dobře celou sezónu, objet dostatečné množství turnajů a posbírat dost bodů. Stojí to strašně moc času a úsilí. EBT Masters byl jen vrchol celoročního boje. Lukáš si Masters jako vůbec první Čech zahrál a vybojoval skvělé třetí místo.“

Prezident České bowlingové asociace Karel Vopička vidí velký potenciál mladého hráče. „Na Lukášovi oceňuji jeho konzistentní výkony. V podstatě na všech akcích, kterých se účastnil v poslední době, dosáhl stabilně na medailová umístění. Právě to z něj dělá hráče nejen evropské, ale bez zbytečné skromnosti, světové třídy. Lukáš na svůj věk, připomínám, že letos hraje ještě v juniorské kategorii U21, podává neskutečně profesionální výkony. Stabilní, výsledkově konzistentní. Svými zkušenostmi, přístupem i mentální hrou by mohl být vzorem i mnohem starším reprezentantům.“

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting