Prokop na Dakaru o místo blíž TOP 10 a počasí opět dramaticky ovlivňuje program 

V osmé etapě Dakaru se Martin Prokop s Ilkou Minor umístili na skvělém jedenáctém místě a o další stupínek vylepšili svou pozici v celkové klasifikaci soutěže. Posádka jihlavského týmu MP-Sports startující v kategorii automobilů s Fordem Raptor F150 EVO tak nyní figuruje na čtrnáctém místě celkového pořadí!

V pondělí se již v podobě sedmé etapy naštěstí opět rozjela soutěžní akce, přestože opět úřadovalo počasí a tak byla trať měřeného úseku zkrácena z plánovaných 320 na pouhých 160 kilometrů. Jednalo se o tzv. maratónskou etapu a tak se večer po závodě soutěžící neshledali se svým doprovodem a na technice nemohli pracovat týmoví mechanici. Martin s Ilkou pondělní test dokončili na čtrnáctém místě a v celkové klasifikaci se tím posunuli na patnácté místo.

Dojmy nám prostřednictvím textových zpráv ze společného bivaku přiblížil pilot Martin Prokop: „Dneska 90% duny, písek a pořádně těžký terén! Po takové mlátičce Shrek ještě nejel, ale krásně jsme se přes to dostali. Předjížděli jsme jedno auto za druhým, ale pak jsme se bohužel ztratili, čímž šla čtyři auta před nás. Následně se začalo šíleně prášit a začaly roviny na plnej plyn, takže mě 70 km nikdo nechtěl pustit, i když jsem jim dával neustále signalizaci. Posledních 20 km do cíle bylo přes kamení a obrovské kaluže a jak ve mě bouchly saze z té zácpy na trati, Shreka jsem vůbec nešetřil. Nyní jsme v kempu, zase tu strašně prší a všechny kopce kolem jsou zasněžené. Opět úplné záplavy, tak uvidíme, kolik toho odjedeme zítra."

Martin Prokop

A jak to vypadá se Shrekem, tedy závodní speciálem Ford Raptor z dílen týmu MP-Sports? „Na zítra naštěstí celkem v pohodě. Jenom máme pořád zařazenou mezinápravovou uzávěrku a nejde vyřadit, asi ohnuté rameno nápravy, čímž celé auto táhne hodně doprava,“ popisuje Martin.

Opět ale razantním způsobem zasahovala příroda a rozmary počasí. Doprovodná kolona se v úterý kvůli sesuvu půdy nedostala do plánovaného místa bivaku v Saltě a přenocovala nouzově na cestách. Z dnešní téměř tisíc kilometrů dlouhé deváté etapy nebude vůbec nic, když ji byl organizátor nucen kompletně zrušit. Technika se přesouvá objízdnými trasami do místa dnešního odpoledního bivaku v Chileticu a Dakar by tak měl pokračovat ve čtvrtek desátou etapou.

Martin Prokop nám tak přes noc v reportu nepopisoval jeho závodění v úterní osmé etapě, ale potíže, které následovaly na přejezdu: „Jediná cesta z Bolívie do Argentiny je zavalena společně s nějakou vesnicí, a protože to je jediná cesta, jsme tady uvězněni. Závodníky posílají skrz kopce přes 5.000 metrů vysokou horskou cestu. Spíme tady na silnici a brzo ráno jedeme, máme to 1.000 kilometrů přes kopce. Tím je středa zrušená a musíme se do čtvrtečního rána dostat do bivaku, nejpozději hodinu před startem. Ale nevím, co tam budeme bez doprovodu dělat, když to nestihnou. Beru si do Shreka stan, oblečení a zásoby až do konce závodu. Ještě že to je SUV!“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2017 kategorie automobilů po 8. etapě:
1. S. LOEB (FRA) PEUGEOT 20:10:05
2. S. PETERHANSEL (FRA) PEUGEOT +0:01:38
3. C. DESPRES (FRA) PEUGEOT +0:17:17
4. N. ROMA (ESP) TOYOTA +0:23:36
5. M. HIRVONEN (FIN) MINI +0:53:41
6. G. DE VILLIERS (ZAF) TOYOTA +1:21:44
7. O. TERRANOVA (ARG) MINI +1:26:47
8. J. PRZYGONSKI (POL) MINI +1:42:18
9. B. GARAFULIC (CHL) MINI +2:42:57
10. R. DUMAS (FRA) PEUGEOT +3:09:17
.......
14 M. PROKOP (CZE) / I. MINOR (AUT) FORD +4:02:30

Další plánovaná etapa:
čtvrtek 12. 1.
Stage 10
Celkem 751 km, měřený úsek 449 km

TZ a foto:Martin Prokop Official Media

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.