Přišel, viděl, zvítězil. Triatlet Ospalý si v Račicích spravil chuť a možná se ještě v Česku ukáže

Filip Ospalý ovládl závod Českého poháru v olympijském triatlonu, který se konal ve veslařském kanálu v Račicích. Původně to měl být jeho jediný letošní závod na české půdě, nyní je ale ve hře varianta, že se ostřílený bojovník doma představí ještě jednou. Nejen to prozradil v rozhovoru.

Ospalý

Filipe, letos první a možná i poslední závod v Česku a v Račicích hned vítězství. Co to pro vás znamená?
Vítězství na domácím závodě znamená splnění předzávodních předpokladů. Naštěstí se v neděli nestalo nic mimořádného a závodní den jsem si užil od rána až do večera. Na start závodu v Račicích jsem se postavil už potřetí ve své kariéře - první dva starty byly v letech 1995 a 1996, kdy jsem byl ještě junior a mezi muži obsadil 8., resp. 9. místo - takže jsem si po 17-ti letech výrazně polepšil. (smích)

Jak se pro vás závod vyvíjel? Bylo něco, co vás na trati překvapilo?
Žádné překvapení se nekonalo a vše proběhlo dle plánu. Splnil jsem předzávodní cíle.

Takže by se dalo říct, že jste přišel, viděl a zvítězil…
No, spíše bych to upravil na „Přijel (autem), porozhlédl se (po trati) a vyhrál.“ (smích)

Jak se vám v Račicích celkově líbilo? Lze říct, že je pro vás toto prvenství vzpruhou do další části sezony?
Ano i to bylo cílem mého startu v Račicích. První tři starty sezony mi vůbec nevyšly, hledal jsem nějaké zpestření a našel ho právě v Račicích. Závod ve veslařském kanále byl uspořádán na kvalitní úrovni, tratě byly poctivé a především na běhu jsme naběhali více než avizovaných 10 kilometrů.

V úvodu sezony se vám moc nedařilo. Změnil jste od té doby v tréninku něco?
Nezměnil jsem nic, jen díky počasí je možné trénovat víc a lépe na kole, což se projevilo i na tomto závodě. Ale plně se to projeví až při závodě s mezinárodní konkurencí.

Jaké jsou vaše další závodní plány? Kam nyní směřujete svou přípravu?
V neděli startuji na Citytriathlon Heilbronn a 7. července jedu obhajovat vítězství na Ironman 70.3 Norway. Červenec a srpen budou vyplněny odpočinkem a tréninkem. Nad starty v druhé půlce sezony visí ještě otazníky. Jelikož se mi na domácích tratích daří, nevylučuji ještě jeden letošní start v ČR.

Na závěr trochu odbočíme. Vendula Frintová získala na ME bronzovou medaili. Co podle vás může tento cenný kov znamenat pro český triatlon?
Předně velká gratulace. Každá medaile z velkého závodu se počítá a klobouk dolů před Venduliným výkonem a nebojácností se porvat o vítězství. Ale bohužel není to "velká" medaile, aby se rázem něco významně zlepšilo. Ale pokud naší reprezentanti v olympijském triatlonu budou předvádět takovéto výkony pravidelně, dá se z toho do budoucna něco vytěžit.