Další krásný etapový závod a stříbrný výsledek pro posádku 503 i Princeznu 69. V cíli hořely brzdy. Kvůli dojezdům zrušena dnešní osmá etapa!

Již od rána stoupali závodníci i jejich doprovod do And. Včera se dostali až do nadmořské výšky bezmála pěti tisíc metrů nad mořem, ve které se nachází nejvýše položený argentinský horský průsmyk.

Celý měřený úsek se sice jel o něco níže, přesto se nadmořská výška pohybovala v rozmezí 3400 až 3900 metrů. Jednalo se o velmi rychlou zkoušku. V těchto polohách je řidčí vzduch a to znamená méně výkonu. Teploty se zde pohybují kolem patnácti stupňů.

Písečný a kamenitý povrch na pozadí And, to byla krásná scenérie 220 km dlouhé měřené etapy. V ní se opět celou dobu v čele objevoval Nizozemec De Rooy, kterého naháněl zbytek světa. Nejtěsněji mu v patách byla posádka 503 Aleše, Serge a Radima. Nakonec se v jedné z nejvyrovnanějších etap dosavadního průběhu na první příčce objevil právě De Rooy, ale hned za ním protl cílovou pásku Aleš Loprais se ztrátou jedné minuty a devíti sekund. Členové InstaForex Loprais Teamu v kabině Princezny jeli velmi rychle, ale i v zázemí (jak je patrné i ze včerejšího videa) se rozhodně nenechali odradit ztrátou z páté etapy. Jedeme svůj závod a bojujeme. Na třetím místě dojeli Karginov (Kamaz), Versluis (MAN) a Biasion (IVECO). V celkovém hodnocení se sice nic nezměnilo a zůstáváme šestí. Opět jsme ubrali minuty, které mohou být ve finále důležité.

Etapa ovšem včera ukázal i tu nejhorší černou stránku. Na následky zranění a srážky z vozidlem zemřel francouzský motocyklový jezdec Thomas Bourgin s číslem 106. Při své cestě na start měřeného úseku, měl tento pětadvacetiletý jezdec kolizi s vozidlem policie, které jelo v opačném směru. Zaplatil Dakaru daň nejvyšší, vzdejme čest jeho památce.

Během dokončování článku nám od našeho kolegy a člena teamu Martina Zemánka přišly čerstvé zprávy: „Dnešní etapa nebyla těžká jen pro soutěžní posádky, ale i pro doprovody. Trasa sice rychlá, ale plná kamení. Nejvíce to odnášely pneumatiky, ale nejen ony. Pro asistenční vozy znamenal přejezd do bivaku něco kolem 700 km. Museli jsme přes Andy. Dostali jsme se až do výšky 4950 m. Trošku jsme měli i problémy s dýcháním a někdy haprovaly i motory osobních a doprovodných kamionu. S prudkým klesáním a stoupáním měly těžkosti asistenční auta, kterým se přehřívaly nejen motory, ale i brzdy. To zapříčinilo pozdní dojezdy do bivaku, kde je již čekají závodníci. Etapa musela být proto zrušena, auta dojíždí ještě teď pozdě v noci. "

Tedy dnešní osmá etapa Salta – San Miguel byla zrušena!

Jindy tichý Radim Pustějovský komentuje etapu: „ Už jenom podle té gumy poznáte, jak to byl náročný terén. Nejdříve to bylo docela rychlé na štěrkovém základě a pak se to zvrhlo v pořádný trial. V cíli brzdy hořely. Ale to se nedá nic dělat, když se jede na umístění tak to podle toho musí vypadat! "

„Dneska sem si chtěl vyzkoušet co dokážem, takže sem jel na hraně... totální šrot. Chtěli jsme etapu vyhrát, ale i když to nakonec nedopadlo, tak jsme do toho dali všechno. Místy nám hořely pneumatiky i brzdy. Byl sem frustrovaný z nabrané ztráty a chtěl sem co nejvíce stáhnout, což se nakonec moc nepodařilo." svěřuje se Aleš Loprais k včerejšku. „Nakonec jsme se ještě dozvěděli, že se osmá etapa ruší. To nám do karet moc nehraje, protože bychom potřebovali co nejvíce stahovat. Nejsem ten typ, který by čekal na chyby druhých. Chci bojovat až do konce. Nechci nechat nic zadarmo."

O velkém boji, plamíncích v srdci, ale i na pneumatikách v cíli se dozvíte více na videu:

Takže čekáme, co dnešní den přinese. Sledujte s námi na našich stránkách a facebooku a přejeme pěknou odpočinkovou sobotu.

Lucie Houthoofdtová

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.