Přerušení 11. etapy a začarovaná Fiambalá

Je velmi neobvyklé, aby se ve Fiambale něco nestalo. 11. etapa přerušena po CP1 pro nepřízeň počasí a kvůli bezpečnosti.

Před včerejším startem jsme o 11. etapě psali jako o nepoddajné Fiambalé i o tom, že by bylo neobvyklé, kdyby se zde nic nestalo. Minulý rok zde soutěžící potrápilo počasí a jinak tomu nebylo ani letos. Vzhledem k záplavám, které se objevily na 69 km a současně v Rio Grande po 85 km, se po prohlídce trati komisaři závodu rozhodli z bezpečnostních důvodů zcela uzavřít trať pro kategorii aut a trucků. Většina čtyřkolek a motorek již po trase problematické úseky projela, proto byli všichni závodníci schopni dokončit tuto začarovanou etapu.

Přívalové deště a rozvodněná koryta v druhé polovině měřeného úseku znemožnili všem pokračovat v důležitém boji. V případě naší posádky situace nijak nepřispívala k obrovské snaze o snižování ztráty. Soutěžící dlouho stáli na trati a sami nevěděli, co se bude dít dál, jaký úsek a časy se budou počítat nebo jestli etapu zruší úplně. Rozhodnutí sportovních komisařů a ředitele závodu nakonec zaznělo tak, že v 13:50 místního času byl v 11. etapě měřený úsek přerušen na CP 1 kvůli nepřízně počasi a bezpečnosti. Další rozhodnutí se týkalo (za použití článku 38P2 Sportovních předpisu Dakaru) přidělit všem vozidlům, které nepřekročili CP1 čáru před přerušením závodu, čas 1 hodinu 13 minut a 25 sekund.

Nejlepšího včerejšího času dosáhl na CP1 Gerard de Rooy (celkově jeho 24. etapové vítězství v kariéře), na druhém místě (rozdíl 56 vteřin) naše posádka 503 a znovu bojovná rychlá jízda Aleše Lopraise. Princezna 69 opět nenechala nikoho na pochybách, že chce být viděna na špici. Aleš si je moc dobře vědom, že pokud chce pomýšlet na lepší umístění, musí jet bez chyb, na hraně a co nejrychleji. Včera situaci komentoval stručně, ale výstižně: „Zdravím všechny fanoušky, kterým časomíra zamotala hlavu. Jsme OK a bojujeme dál. Výsledky se nakonec započítávají z CP1, což znamená, že jsme v etapě druzí. Naděje ještě je a tak znova…bojujeme! Fiambalá byla těžká, ale krásná etapa. O to větší škoda toho zkrácení.“

Po této zkrácené etapě jsou v celkovém pořadí na prvních třech místech posádky Kamaz: Nikolaev, Mardeev, Karginov. Po potížích hned na začátku etapy se na čtvrou pozici posouvá Martin Kolomý se ztrátou 58:05, na páté pozici stále De Rooy, který ztrátu včera zajímavě srovnal přesně na 1:00:00. Na šestém místě se ztrátou 1:31:10 pak závodníci Aleš, Radim a Serge s číslem 503, s velký srdcem a vírou.

Lucie Houthoofdtová

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.