Homoláč potřetí, Joglová poprvé – to jsou čeští maratonští mistři 

Pražský maraton je svátkem i pro nejlepší české běžce.

Takhle ho prožili medailisté tuzemského šampionátu, zkušení favorité i nadšení nováčci. 

Jiří Homoláč podle očekávání oslavil třetí titul a tím dorovnal obhájce vítězství Víta Pavlištuten se vinou zdravotní nepohody rozhodl ve středu start odvolat a v neděli místo běhu sekal na chalupě dříví. Homoláč dosáhl v botách adidas Adios Pro2 časem 2:18:43 svého pražského maxima. 

Petr Pechek si v 39 letech doběhl pro dvanáctou maratonskou (2:21:08) medaili (další má z půlmaratonu i vrchů) a rozhojnil tak sbírku legendární běžecké rodiny– maminka Šárka má titul z roku 1982, táta František čtyři medaile a ještě letos doběhl v 68 letech pod čtyři hodiny… 

Prohlédněte si velkou fotogalerii Pavla Pekárka:

PP_maraton.jpg

Ondřej Fejfar se sice s Pechkem potkává často v kopcích, na silničním maratonu však podstoupil ve 32 letech křest (2:22:36). „Ohněm“, dodává vzápětí. „Neběžel jsem na silnici nikdy takhle dlouho, bylo to už opravdu těžký. Ani v tréninku jsem tomu tolik nedal, stihl jsem jen trojky na dráze a vyšel spíš z půlmaratonské přípravy. A někde okolo třicátého, jak jsme zbyli s Petrem sami, mi už odešly nohy a musel jsem zvolnit.“

Marcela Joglová zkompletovala svou sbírku domácích maratonských medailí. „Jsem nadšená, za začátku byli se mnou dva kluci a pak se vytvořila skupina. Od patnáctého jsem šla sama, doprovod mi tvořili cyklisti, kteří mi fandili. Rozběhla jsem podle plánu, ale pak jsem zpomalila. Bylo to v nohách. Vím, že bych tu asi měla běhat lepší časy (než 2:39:23), ale vzhledem ke zdravotnímu stavu, kotník jsem pořád trochu cítila, i tomu, co mám naběháno v poslední době, musím být spokojená,“ řekla.

Barbora Macurová vybojovala první medaili– a hned stříbro– ve svém prvním maratonu (2:45:48)! „Plán byl někde na 2:48, ale dařilo se mi držet tempo, přestože jsem šal celou druhou polovinu úplně sama, a v závěru zrychlovat. Když jsem před sebou uviděla Petru (Pastorovou) a slyšela hymnu z cílového prostoru, dokázala jsem přidat,“ usmívala se teprve 22letá studentka sociální pedagogiky, původem z Frýdlantu.

Petra Pastorová (2:46:33) byla z jejího ataku překvapená, vůbec o ní nevěděla. Vnímala jen vodiče, který ji povzbuzoval, ovšem netušila, že zas sebou táhne její mladší soupeřku. „Jinak bych ji asi před sebe nepustila. Ale neběželo mi nejlíp. Připravovala jsem se v Tatrách a tady bylo hodně velké teplo. Navíc mám nedořešené zdravotní problémy se žílami. A ke všemu snad poprvé jsem tady kromě dvou kiláků s Danem Orálkem běžela celé úplně, ale úplně sama,“ povídala.

Zdroj: TZ Pražský Maraton (Tomáš Nohejl)
Foto: Pavel Pekárek

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.