Praha přivítala nejlepší sportovní dřevorubce světa

O víkendu hostila Praha 15. Mistrovství světa v dřevorubeckých sportech Stihl Timbersports. V pátek večer se ve zcela vyprodaném Průmyslovém paláci pražského výstaviště utkali národní týmy. V sobotu pak následovala individuální soutěž, kde se však poněkud překvapivě objevili mladší závodníci, kteří se stále úspěšněji prosazují proti legendárním, ale již mírně stárnoucím hvězdám dřevorubeckého sportu.

Zlatá obhajoba Australanů a marný boj české čtveřice s hvězdným americkým týmem

Čtyřčlenné národní týmy se utkali štafetovým způsobem ve dvou řezacích a dvou sekacích disciplínách. V bouřlivé atmosféře Průmyslového paláce obhájili zlato reprezentanti Austrálie ve velmi tesném finále s tradičními rivaly z Nového Zélandu. Bronz pak bral tým USA, který ve čtvrtfinále vyřadil český tým. 

Čtveřice českých reprezentantů, Martin Komárek, Martin Roušal, Leoš Klíma a Jan Holub se ve fantastickém souboji rvali o každou vteřinu, ale na elitní americký tým bohužel nestačili a skončili stejně jako v minulém roce na 5. pozici za ambiciózními Poláky.

Český tým bouřlivým povzbuzováním hnali fanoušci za skvělým výkonem, a ti se odvděčili výkonem na hranici svých možností.

Před startem šampionátu si parta sestavená kolem veterána Martina Komárka, troufala na medaili. To sice nevyšlo, ale za svůj výkon se nemusí vůbec stydět.

Musíme mít soudnost, čas, který sekli Američané, byl za hranicí možností. I kdybychom posunuli evropský rekord ještě dál, tak by to pořád nestačilo. Ale kluci předvedli všechno, co se chtělo a odmakali to na maximum,“ chválil Brabec, který o svých svěřencích po závěrečné bitvě mluvil v superlativech. 

Přestože timbersport je stále mírně na okraji zájmu veřejnosti, zaplnili fanoušci halu do posledního místečka a více než dva tisíce lidí nepřestalo ani na chvíli fandit. Praha se stala první mistrovstvím světa, kde byly už dopředu vyprodané lístky na oba dny. „Takovou atmosféru jsem nezažil,“ chválil i americký obr Matt Cogar, vítěz květnové Champions Trophy.

Výsledky týmů:

1. Austrálie - 47,80
2. Nový Zéland - 49,79
3. USA - 53,91
4. Polsko - 56,87
5. Česká republika - 57,34
6. Kanada - 57,73

Prohlédněte si fotogalerii:

MS Timbersports - Praha 2019

Praha zažila korunovaci nového krále dřevorubců.

Laurence O´Toolea z Austrálie vystřídal po roce na trůnu světového  šampiona jeho mladý krajan Brayden Meyer, který s přehledem ovládl individuální část šampionátu. Český reprezentant Martin Roušal po životním výkonu dokončil turnaj na osmém místě.

Tradiční hvězdy timbersportu se tentokrát v individuální soutěži nepředstavili. Mezi jednotlivci se tentokrát neobjevili jak O´Toole, tak kanadská hvězda Stirling Hart, americký obr Matt Cogar nebo novozélandská legenda Jason Wynyard. Noví borci však uvedly nadšené publikum do varu fantastickými výkony.

Domácí fandové svým povzbuzováním hnali Martina Roušala vpřed, a nakonec se mu přece jen podařilo dostat se mezi nejlepších osm. Po disciplínách underhand chop, stock saw a standing block chop se umístil na osmém, posledním postupovém místě. V první a třetí disciplíně si navíc Martin Roušal vytvořil osobní rekordy. Dál však již ale cesta nevedla.

Suveréním vítězem se stal čtyřiadvacetiletý Australan Brayden Meyer, který nedal soupeřům šanci. Pětinásobný vítěz týmového titulu zaváhal pouze na závěr v královské disciplíně hot saw. Tam se mu dlouho nedařilo nastartovat silnou motorovou pilu, ale jeho bodový náskok byl dostatečný a nakonec mu stačilo jen dokončit soutěž.

Výsledky individuální soutěže:

1. Meyer (Austrálie) - 75 bodů
2. Scheer (USA) - 66
3. Jordan (Nový Zéland) - 63
4. Cumberland (Kanada) - 55
5. Geissler (Švýcarsko) - 48
6. Dubicki (Polsko) - 35
7. Svan (Švédsko) - 30
8. Roušal (Česko) - 24

Foto: Vilém Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.