Praha chystá unikátní triatlonový závod, poběží se po Karlově mostě

Triatlon je sport, který se těší čím dál větší oblíbenosti. Kombinace plavání, jízdy na kole a běhu zkrátka láká. Praha chce tohoto trendu využít a s Českou triatlonovou asociací v metropoli připravuje jedinečný a nezapomenutelný triatlonový závod na tratích polovičního ironmana.

Triatlonový závod v centru známého města, to je pro sportovní nadšence obrovská výzva. Tisíce závodníků a další tisíce diváků lemující trať můžeme každoročně vidět v Londýně, Budapešti, Frankfurtu, Kodani a nově i v Dubaji. Po boku těchto měst by se nyní měla postavit i Praha.

ilustrační

O víkendu 14.-16. srpna bude česká metropole hostit Prague Triathlon Weekend, což je mezinárodní sportovní akce nejen pro triatlonisty. Součástí budou závody v běhu, aquatlonu a triatlony a to od nejmenších až po elitní kategorie. Hlavním závodem bude TRIPrague - městský triatlonový závod na tratích polovičního ironmana.

Plavecká část proběhne ve Vltavě. 1,9 km absolvují sportovci kolem Střeleckého ostrova, pod mostem Legií, se startem a cílem na Dětském ostrově, kde bude i depo. Cyklistická část dlouhá 90 km zavede závodníky podél Janáčkova nábřeží, na Strakonickou, Karlštejn a zpět. Závěrečný běh, kterým je půlmaraton, se poběží na okruhu dlouhém 5,2 kilometru. Po obou stranách Vltavy, přes Palackého i Karlův most.

„Akci plánujeme jako velký triatlonový svátek. Vrcholem bude hlavní závod, který je připravován hlavně pro širokou veřejnost, ale zároveň se zde potkají elitní čeští i světoví závodníci. Je připraveno mnoho doprovodných závodů a nechybí ani ty pro děti a handicapované sportovce. V tomto směru jsme navázali spolupráci s občanským sdružením Cesta za snem. Pro začínající triatlonisty, kteří si ještě na tratě polovičního ironmana netroufnou, ale chtějí prožít atmosféru hlavního závodu, je připraven závod tříčlenných štafet,“ uvedla předsedkyně České triatlonové asociace Lenka Kovářová.

„Praha se postupně stává vyhledávaným místem pro sportovní akce nejen republikového, ale i evropského či světového formátu.  Vzhledem k rozvoji sportu a volnočasových aktivit jsou i v rámci grantové politiky hlavního města Prahy vytvářeny stále kvalitnější podmínky a zázemí sportovcům, což vnímají i sportovní instituce. Ty se díky tomu snaží propagovat v rámci prestižních akcí i svá sportovní odvětví.  Metropole se tak stává významným sportovním centrem České republiky a triatlonový závod světové úrovně by se tak stal další významnou akcí Prahy,“ přidala za hostitelské město radní Hana Nováková.

„Domnívám se, že Praha a okolí nabízí vcelku ideální podmínky pro všechny disciplíny triatlonu. Není to závod až tak náročný na zázemí, jako jsou letošní šampionáty v atletice, hokeji či fotbale, přesto je divácky sledovaný. Proto chceme fanouškům, sportovním příznivcům a veřejnosti umožnit na vlastní oči sledovat závod světové úrovně v Praze a okolí. A metropoli zajistit další prezentaci v rámci hlavního města evropského sportu,“ dodala radní Nováková.

Tento závod nadšeně vítají i elitní čeští triatlonisté. Ti mluví o jedinečné příležitosti pro domácí závodníky ukázat se před domácím publikem a zároveň o velkém lákadlu pro elitní i amatérské triatlety z celého světa, kteří budou moci závodit v překrásném historickém centru Prahy.

„Dlouhý triatlon v Praze je určitě celosvětově velkým lákadlem a já se pokusím zorganizovat letní termínovku tak, abych mohl stát na startu,“ má jasno český železný muž Petr Vabroušek.

Podobně mluvil i mistr Evropy Filip Ospalý. „Já už ho v termínovce mám a moc se těším. Letošní první ročník je třeba zvládnout na jedničku. Nebude to jednoduché, ale organizátoři všem ukáží, že připravit kvalitní závod v centru Prahy jde, a pak už to půjde samo. Hodně mých kamarádů chtělo vždy navštívit Prahu, ale chyběl tu kvalitní závod,“ uvedl Ospalý.

Česká olympionička Radka Vodičková dokonce mluvila o tom, že Praha se může zařadit na seznam takzvaných "must go", tedy mezi kultovní závody, které by každý závodník aspoň jednou v životě měl absolvovat. „Závod světové úrovně pořádaný v krásné a světově známé a oblíbené Praze, to je to, co českému triatlonu hodně chybělo k prosazení se ve světě. Věřím, že závod sklidí velký úspěch a bude mít dlouholetou tradici.  Praha je krásné turistické město, známé po celém světě. A spousta závodníků by právě tento závod mohla spojit s rodinnou dovolenou,“ řekla Vodičková s tím, že si ho určitě nenechá ujít.

Co znamená pro český triatlon závod světové úrovně právě v Praze uvádí Luboš Bílek, trenér vítěze legendárního Ironmana Sebastiana Kienleho: „Popravdě řečeno, už bylo na čase nějaký takový závod zorganizovat. V Čechách se začíná triatlon velmi rozšiřovat a takováto třešnička na dortu ještě chyběla. Když už tak krásné město jako je Praha máme, tak se toho musí využít,“ má jasno Bílek.

Více informací k dispozici na www.triprague.cz.  

TZ: PR Česká triatlonová asociace

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.