Praga zvládla domácí závod na jedničku

Velká Cena Slovenska dopadla pro společnost Praga Cars úspěšně. K vítězství v hodinovém závodě Endurance se podařilo přidat ještě dvě druhá a jedno osmé místo ve dvou sprintech.

Praga

Vozy Praga R1T se o uplynulém víkendu představili tisícovkám diváků v rámci Velké Ceny Slovenska. V jednom voze startoval Aleš Jirásek, který s Pragou startuje v celé sezoně FIA CEZ a vede průběžné hodnocení kategorie D5. V kvalifikacích obsadil dvě druhá a jedno třetí místo v absolutním pořadí. Patrik Němec si přeplňovanou Pragovku vyzkoušel poprvé až ve čtvrtečním tréninku. V kvalifikacích do sprintových závodů obsadil 6. a 7. místo. Do vytrvalostního závodu startoval po boku Tomáše Vojtěcha a v kvalifikaci zajeli šestý čas.

Sobotní první sprint se jel za velkého vedra, které na okruhu panovalo. Jirásek odstartoval třetí a po soubojích s Mirem Konopkou na začátku závodu začal pomalu dotahovat druhého Knolla. Atraktivní souboj v posledním kole vyšel lépe Alešovi, který si kromě druhého místa připsal výhru v kategorii D5. „Díky velkému vedru se mi jen těžko dařilo držet gumy v provozní teplotě. V časech na kolo jsme tak výrazně zaostávali za tím, co jsme očekávali. Celkové druhé místo je ale fajn,“ hodnotil úvodní sprint Jirásek. Patrik Němec sváděl urputné souboje s vozy GT3 a také Normou Václava Janíka. V cíli bral celkové osmé místo a třetí místo v kategorii D5. „Rok jsem neseděl v závodním autě, ale naštěstí se mi podařilo dostat rychle do tempa a jezdil jsem konkurenceschopné časy s jezdci, kteří jedou celý šampionát. V technických pasážích byly vozy GT3 pomalejší, ale nechtěl jsem jít do tvrdších soubojů, abych nepoškodil auto,“ komentoval své počínání Patrik.

Podvečerní hodinový Endurance race začínal za světla, ale končilo se téměř za tmy, což závodu dodalo magickou atmosféru. Jirásek se ze třetího místa na startu ujal ve čtvrtém kole vedení a až do cíle ho nepustil. „Tenhle závod nám vyšel skvěle! V závěru mě trochu prohnal Rosina, který jel s Lambem GT3 spolu s Konopkou. Naštěstí jsem si vyjel solidní náskok, se kterým jsem mohl na konci hospodařit,“ líčil v cíli pilot Pragy. Dvojice Vojtěch/Němec si v závodě užívala spousty soubojů se soupeři, ale i přesto nakonec dojela na solidním 5.místě absolutně a 3.místě ve třídě D5. „Porouchal se nám jeden senzor, takže jsme nemohli využít plný potenciál auta, ale i tak jelo dost rychle a závod jsme si oba užili,“ hodnotil v cíli Tomáš Vojtěch, jenž závod rozjížděl.

Před nedělním druhým sprintem Slovakiaring zmokl a přestože trať těsně před startem začala osychat, všichni jezdci vyrazili s mokrým obutím. Aleš Jirásek se v prvním kole propadl na třetí místo, ale brzy se posunul zpět před Malchárkovo BMW M6 GT3. Po většinu závodu pak tlačil na vedoucí Rosinovo Lamborghini, kterému pneumatiky odcházely rychleji než Pragovce. V posledním kole došlo k souboji, který nakonec Rosina ustál a vyhrál tak i druhý sprint. „Byla radost zazávodit si se Štefanem, protože u něj máte jistotu, že je v soubojích korektní. Závod musel diváky na tribunách bavit, bylo to těsné až do posledních zatáček. S celým víkendem jsme nadmíru spokojeni, snad jsme se doma předvedli v dobré formě a rád bych,“ líčil v cíli spokojený Aleš. Smůlu měl bohužel Patrik Němec s druhou Pragovkou, protože ho už ve druhém kole vyřadila porucha převodovky. Přesto i on odjížděl spokojen. „Děkuji celému týmu za příležitost a doufám, že to nebylo naposled. Celý víkend jsem si náramně užil,“ uzavřel Patrik počínání na domácí půdě.

Tým Praga Cars Racing nyní čeká závod v italském Mugellu, kde začátkem září představuje přeplňovanou verzi R1T a změří síly s konkurencí v sérii Gruppo Peroni. Hned další víkend se pak představí v rámci Podzimní ceny Masarykova okruhu.

www.pragaglobal.com

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.