Praga R1R bude vyrobena v limitované edici 68 automobilů

Společnost Praga začala přijímat objednávky na zbrusu nový silniční vůz nesoucí označení R1R. Superrychlá Pragovka stojí 198 000 Euro a bude vyrobena v limitované edici 68 vozů. Určena je jak pro milovníky rychlosti, tak pro náročné sběratele automobilů.

Kultovní značka Praga se v novodobé historii prezentovala především prostřednictvím svých závodních aktivit, nyní se však vrací ke svým kořenům. Úspěchy ověnčená výroba motokár, vývoj letadla Praga Alfa a výroba vlastních závodních vozů je nově doplněna o silniční vůz Praga R1R.

foto: tým

Letos je tomu 68 let od chvíle, kdy z rozhodnutí tehdejší vládní komunistické strany skončila společnost Praga s výrobou osobních automobilů a plně se koncentrovala na výrobu nákladních vozů. Z tohoto důvodu bude automobil Praga R1R vyroben v limitované sérii 68 kusů jakožto pocta tomuto významnému milníku v dějinách značky.
Stejně jako závodní Praga R1 je i R1R jednosedadlový vůz s designem a funkčností okruhových prototypů, nicméně technika silničního vozu prošla řadou úprav a součástí jeho příplatkové výbavy může být i přídavná sedačka pro spolujezdce.

Model R1R je poháněn dvoulitrovým přeplňovaným motorem ve výkonových variantách od 330 do 400 koní a krouticím momentem hraničícím na hodnotě 530 Nm. Při váze 670 kg tak vůz disponuje přesvědčivým poměrem výkon/váha převyšujícím 550 koní na tunu. Tou nejpozoruhodnější vlastností vozu však zůstává jeho aerodynamika. Generovaný přítlak mu při rychlosti 200 km/h teoreticky umožňuje jezdit hlavou dolů, což v praxi znamená, že dosahuje velmi vysokých rychlostí při průjezdech zatáčkami. Se závodním vozem sdílí rovněž monokok z karbonového kompositu zajišťující bezpečnost na úrovni těch nejmodernějších závodních speciálů.

Více informací najdete na www.pragar1r.com.

Text a foto: PRAGA-Export s.r.o.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting