Tomáš Portyk mistrem České republiky v letní severské kombinaci

Tomáš Portyk se stal v Liberci mistrem České republiky v letní severské kombinaci. Ve skoku sice obsadil za svým reprezentačním kolegou Miroslavem Dvořákem druhé místo, ale po výborném výkonu v běžecké části ztrátu smazal a získal svůj první domácí primát mezi seniory.

Úvodní skokanská část individuálního závodu Gundersen HS134/10 km se uskutečnila dopoledne v areálu na Ještědu. Sdruženáři se tam na umělé hmotě na velkém můstku statečně prali se silným nárazovým větrem. Skok se ve složitých klimatických podmínkách nejlépe vydařil Miroslavu Dvořákovi, jenž přistál na značce 126 metrů. Tomáš Portyk skončil tentokrát až druhý se 123,5 m, což pro běh znamenalo ztrátu 17 vteřin. Třetí příčku obsadil Lukáš Daněk se 123 m (+59 s) a čtvrtou Petr Kutal se 118,5 m (+1:22 min.).

Vzhledem ke známým běžeckým kvalitám Miroslava Dvořáka se zdálo, že o mistrovském titulu je rozhodnuto. Trať 10 kilometrů absolvovali závodníci v areálu ve Vesci na vylosovaných kolečkových lyžích – náročný asfaltový okruh o délce 2,5 km obkroužili čtyřikrát.

Při prvním průjezdu stále ještě vedl Dvořák, ale už se na něj tvrdě tlačil Portyk. Bylo však vidět, že dlouholetá česká sdruženářská jednička není ve své kůži. Devatenáctiletý odchovanec z Lomnice nad Popelkou se v polovině závodu dostal do čela a svůj náskok neustále zvyšoval. Bronzovou medaili uhájil junior Lukáš Daněk před reprezentantem Petrem Kutalem.

„S Mirkem Dvořákem jsme oba v posledních dnech prodělali virózu, ale na něm se asi podepsala víc než na mně. Jsem moc rád, že jsem vyhrál a získal mezi muži svůj první titul. Už při Letní Grand Prix bylo vidět, že jsem se běžecky zlepšil a můžu se měřit se světovou špičkou, tak doufám, že mi to vydrží i na sníh do Světového poháru,“ hodnotil svůj výkon Tomáš Portyk.

„Vystartoval jsem a po 1,5 kilometru jsem myslel, že jsem tempo přepálil. Zhruba na 3. kilometru už mi docházely síly. Skok mi sice vyšel, ale stále ještě se necítím v pohodě. Doufám, že se z problémů brzy dostanu, v minulých dnech už se objevily záblesky . Natrénováno mám hodně, a tak věřím, že forma přijde,“ přeje si Miroslav Dvořák.

Nejlepším juniorem byl také Tomáš Portyk a mezi staršími dorostenci zvítězil Jan Vytrval.

Výsledky mistrovství ČR v letní severské kombinaci: 1. Portyk 26:05,2 min., 2. Dvořák +1:07,3 min., 3. Daněk +1:33,3, 4. Kutal +2:22,8, 5. Vytrval +2:58,4, 6. Zeman (všichni Dukla Liberec) +3:31,6.