PORTIMAO PŘINESLO TÝMU BUGGYRA DALŠÍ VYTRVALOSTNÍ DIVOČINU

Po suverénním výkonu si Herberth Motorsport zajistil vítězství v Hankook 24H PORTIMAO 2024, prvním celkovém vítězství bavorského týmu v 24H SERIES by Hankook po téměř třech letech.

Porsche 992 GT3 R Herberth Motorsport číslo 92 (Max Moritz / Vincent Kolb / Felix Neuhofer / Robert Renauer / Ralf Bohn), které si během noci vyměnilo vedení se sesterským vozem #91 (Scott Noble / Ralf Bohn / Jason Hart / Ian Loggie)  a nakonec se definitivně ujali vedení na poloviční vzdálenosti a krátce poté vytvořili dvoukolový polštář.

Po 24 hodinách nepřetržitého závodění, Porsche #92 vedlo svůj sesterský vůz přes cílovou čáru, a zajistilo druhé celkové vítězství Herberth Motorsport – a jeho druhé umístění na Hankook 24H PORTIMAO. Výsledek také znamená první celkové vítězství šampiona kontinentů 2017 Total GT Teams od Hankook 12H HUNGARY v roce 2021.

Po dokončení 743 kol na 4,652 km dlouhém Autódromo Internacional do Algarve na cestě k vítězství, překonal bavorský tým rekord této události – 731 kol – stanovený v roce 2020, rovněž týmem Herberth Motorsport. Překvapivě, s méně než jednou hodinou výstražných cyklů Code 60 během závodu, Hankook 24H PORTIMAO urazil v roce 2024 jednu z nejvyšších vzdáleností všech závodů – něco málo přes 3 456 km – v historii 24H SÉRIE.

Buggyra ZM Racing (#416, Aliyyah Koloc / David Vršecký / Adam Lacko / Jaroslav Janiš) se nakonec dostal na vrchol nepředvídatelného boje o vítězství ve třídě GT4, v němž se každý soutěžící dostal do problémů.

Toyota GR Supra GT4 EVO dlouhodobého lídra třídy – a debutanta 24H SERIES – W Autosport (#491, Thierry Chkondali / Marc Girard / Michel Sallenbach / Caryl Fritsché / Thomas Leal) vedla třídu GT4 více než polovinu závodu. V neděli brzy ráno však tým ztratil 50 minut v garáži kvůli problému s palivovým čerpadlem. Tím se Buggyra ZM Racing Mercedes-AMG GT4 dostal do vedení v závěrečných čtyřech hodinách, i když český tým musel v průběhu závodu překonávat četné technické problémy.

Zdroj dynamické sekce: » 24H Portimao (Fotogalerie)

Další triumf pilotů Buggyry ve 24H

Jako na horské dráze si museli přidat piloti týmu Buggyra ZM Racing připadat při víkendové čtyřiadvacetihodinovce v Portimau. V závodě seriálu 24H Series se totiž kvarteto Alliyah Koloc, Adam Lacko, David Vršecký a Jarek Janiš propracovalo od zmaru po vážné technické závadě až k triumfu ve své kategorie GT4 a výbornému desátému místu absolutního pořadí.

Posádka Mercedesu-AMG GT4 začala klání na portugalské trati třetí pozicí v kvalifikaci. Boj o místa na startu na okruhu s převýšením téměř 30 metrů byl extrémně vyrovnaný. Od nejrychlejšího vozu, Toyoty týmu W Autosport dělilo Buggyru jen devět desetin sekundy.

Od prvního kola sváděli jezdci se startovním číslem 416 lítou řež s vozem francouzského týmu W Autosport. Byl to boj úspěšný, Buggyra se ve třídě GT4 držela na vedoucí pozici.

„V Portimau se nám vyplatily zkušenosti, které jsme do dneška ve vytrvalácích nasbírali. Tenhle víkend jsme je mohli prodat a to se nám povedlo. Důležitá byla poctivá příprava techniky a práce v boxech, což se nám bohatě vyplatilo,“ uvedl David Vršecký.

Dvojnásobný evropský truckový šampion narážel na nejkritičtější moment celé portugalské anabáze Buggyry. V sobotu v podvečer přišla velká komplikace. Za volantem právě seděl Adam Lacko, když v tom se zablokované levé přední kolo jen ploužilo po trati. Došlo k závadě na zavěšení, kterou mohla napravit pouze práce mechaniků v boxech.

„Nejdřív jsem myslel, že to je defekt. Jenže přední kola nešla vůbec zatáčet. Kluci v boxech naštěstí závadu docela rychle opravili a mohli jsme se vrátit do boje. Byly to ale nervy,“ přiznal Adam.

Po téměř čtyřiceti minutách hektické práce v garáži bylo vše v pořádku a Mercedes-AMG zase vyjel na trať. Patřilo mu druhé místo, byť se ztrátou více než 20 kol na lídra. Ovšem posádka i všichni členové týmu byli dál bojovně naladěni a věřili v úspěch.

V noci se kvartetu v Mercedesu vyhnula rizika v podobě kolizí za snížené viditelnosti. Právě tuto fázi nečekaně ocenila i Aliyyah Koloc. „Překvapivě jsem si to v noci opravdu užívala. Docela mě zaskočilo, že právě tehdy jsem se cítila nejlépe. Ráno to bylo trochu složitější, protože se oteplilo. Musela jsem dávat pozor na pneumatiky, protože to na trati začalo klouzat,“ vysvětlila teprve 19letá závodnice.

Čtyři a čtvrt hodiny před koncem závodu se v průběžném pořadí kategorie GT4 objevilo jméno Buggyra ZM Racing znovu na prvním místě. Také konkurenční Supru totiž dostihly technické problémy a musela do garáže. Po jejím návratu na okruh z toho byl rázem náskok 23 kol pro Buggyru, který si posádka Alliyah Koloc, Adam Lacko, David Vršecký a Jarek Janiš pohlídala až k vítěznému konci.

Po třech podnicích 24H Series je tým Buggyra ZM Racing v čele hodnocení třídy GT4 se ziskem maximálního možného počtu 120 bodů. Stejně dobře si vede Aliyyah Koloc v dámském poháru této kategorie. 

Po krátké přestávce se 24H SERIES by Hankook vrací do akce 5.-6. července s Hankook 12H MISANO na světovém okruhu v Misanu Marco Simoncelli v Itálii. Evropská sezóna CREVENTICU 2024 bude zakončena 13.-14.-15. září  již 25. ročníkem Hankook 24H BARCELONA na Circuit de Barcelona Catalunya.

Foto: Creventic a Buggyra.com

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.