Po závodech v Želči a Kláštěrci nad Ohří přišla obleva

Po úspěšné premiéře MČR v motoskijöringu v jihočeské Želči jezdci zavítali tentokrát na nejznámější motoskijöringovou trať do Klášterce nad Orlicí. Dalšímu plánovanému závodu v Martinicích v Krkonoších (2.2.) však opět nepřeje počasí a pravděpodobně se nepojede.

O mistrovské body se do Kláštěrce přijelo utkat celkem 16 dvojic. Potěšitelný byl start několika úplně nových jezdců, kteří využili možnost startu s licencí C. Pořadatelům se povedlo připravit delší i rychlejší trať , která byla navíc dostatečně přehledná pro zhruba 600 spokojených diváků. Diváci měli možnost vidět celkem 21 jízd. Už v 1. sérii kvalifikačních jízd MČR si nejlépe vedli favorizovaní domácí bratři Šrolerové i Mňuk s Langerem. Zahanbit se nenechali také Sládek s Čížkem i zkušený Kunc s Prossem. V podobném duchu probíhala i 2. série jízd. Konečně jednu z jízd dokázal vyhrát bojovně jedoucí Mohaut s tradičním lyžařem Hotovým. Divácky zajímavé byly i další 2 série jízd. A tak nejvíce bodů získali Mňuk s Langerem, kteří si tak mohli vybrat nejlepší pozici pro start finálové jízdy. Bez problémů postoupili i další favorité.

motoskijoring

Určitě velkým překvapením byl výkon nováčků v MČR Plíhala s Koutským. Tito 2 mladí jezdci z nedaleké Javornice u Rychnova nad Kněžnou dokázali díky dvěma 3. místům v kvalifikaci těsně proklouznout přímo do finálové jízdy. Naopak dosti kuriózně přišli o přímý postup Hock s Novákem. V 7. kvalifikační jízdě vedli až do cíle s velkým náskokem, ale při průjezdu cílem se lyžař neudržel lana, průjezd se jim proto pochopitelně nepočítal a oba museli do finále „B".

Ve finále „B" o 2 postupová místa do finále nejdříve několik kol vedli Marek s Kašparem. Druhou polovinu finále ovládli Hock s Novákem. Když už se zdálo, že finále vyhrají, mělo 2 kola před cílem drobnou kolizi. Ale nezdrželi se dlouho, předjeli je pouze Lux s Adamcem.

Hlavní finálová jízda byla skvělou přehlídkou jezdeckého umění našich nejlepších posádek. Při rychlých průjezdech jednotlivých posádek těsně vedle sebe se až tajil dech. Finále nakonec nejlépe zvládli Mňuk s Langerem, kteří vedli od startu až do cíle. Ale neměli to vůbec jednoduché, protože hlavně ke konci závodu je zle proháněli Sládek s Čížkem. Dramatický boj o 3. místo mezi domácími bratry Šrolery a Mohauptem s Hotovým skončil po cíli 6. okruhu ošklivým pádem lyžaře Hotového, který se naštěstí obešel bez zranění. Na stupně vítězů se tak dostali i domácí bratři.

Nenápadnou jízdou dojeli na 4. pozici (podobně jako v Želči) Švorc se Šlechtou na dvoudobé KTM. Vůbec se nenechali zahanbit nováčci Plíhal s Koutským. Ke konci závodu jezdili dokonce na 4. pozici. V cíli byli nakonec na 5. pozici, když poslední 2 okruhy absolvoval Stanislav Koutský na 1 lyži!!! Vůbec se tentokrát nedařilo dalším mladým jezdcům Kubíčkovi s Hovadem, kteří skončili už v 1. kole.

V Klášterci nad Orlicí měl premiéru Orlický pohár v motoskijöringu, které je určený pro začínající jezdce. Organizátory potěšila jezdecká účast, protože startovalo celkem 24 dvojic. Ve startovním poli byly dokonce 2 slečny z pořádajícího klubu Barbora Jurčanová a Barbora Dubnická. Orlický pohár se jel stejným systémem jako MČR a vyvrcholil finálovou jízdou na 6 kol. Po vyrovnaném výkonu se mohli potěšit z premiérové výhry vítězové z kvalifikace Kylar s Majvaldem. O 2. a 3. místo bojovali bývalí účastníci MČR Vetešník a Rous. V těsném cílovém dojezdu byl nakonec lepší Zdeněk Vetešník. Orlický pohár se určitě líbil. Pořadatelé připravují jeho propojení s některými závody (Letohrad, Dobřany).

Mistrovství ČR v motoskijöringu „ORION – SHIVA KTM CUP 2013" pokračuje už tuto sobotu na nové trati v Martinicích v Krkonoších.