Po páté etapě Dakaru se Prokop s Tománkem posouvají na osmé místo celkové klasifikace!

Pátá etapa letošního Dakaru zavedla závodníky zpět do Arequipy do jejich týmového zázemí, když noc ze čtvrtka na pátek přečkali v rámci maratónské etapy mimo hlavní bivak. V maratonském bivaku v Tacně se pracovalo na poškozeném Fordu Raptor Martina Prokopa až do nočních hodin, zejména s pomocí posádky kamionu rychlé asistence ve složení Škrobánek, Lesák a Baculík, aby se mohl vydat v pátek ráno vstříc nástrahám letošní nejdelší etapy - nejvyšším dunám, nekonečnému množství prachového fesh-feshe, v kombinaci s klesající mlhou a blížící se tmou. Ani to nezabránilo Prokopovi s Tománkem ve vybojování osmé příčky v etapě a posunu na osmé místo celkové klasifikace!

Martin Prokop: „Druhá část maratonské etapy nám dala hodně zabrat a jsme rádi, že jsme se dostali do cíle. Ráno jsme startovali z 24. místa a probíjet se kupředu fest-feshem nebylo nic příjemného, obzvlášť když před námi bylo sedm kamionů a třeba Kamazy vám nedají nic zadarmo - na varovný signál „sentinel“ nereagují a vše si tam člověk musí vybojovat tvrdě sám. Poslední část etapy jsme jeli a v mlze a na fesh-feshi, takže jsme několikrát museli zastavit a rozhodovat se co a jak dál. Etapu jsme nakonec dokončili, ale krátce po nás ji museli pro mnoho posádek za námi zrušit, protože kdyby se do toho všeho ještě setmělo, nedalo by se jet už vůbec. Jsme rádi, že jsme se dostali k volnému dni, nyní je čas si odpočinout a dát dohromady i Shreka, protože zejména poslední dvě etapy mu daly pořádně zabrat. Zvuky, které se z jeho útrob ozývají, připomínají spíše starý autobus než závodní speciál.“

Pilot druhého Fordu Raptor týmu MP-Sports Tomáš Ouředníček prožil klidnější den bez dramatických situací, které ho potkávaly ve čtvrteční etapě. Z 22. místa, které mu patřilo na předposledním mezičasu, byl jedním ze závodníků, pro které organizátoři etapu předčasně ukončili.

Na sobotu 12. ledna je naplánovaný jediný volný den 41. ročníku Dakaru.

Průběžné pořadí Rally Dakar 2019 kategorie automobilů po 5. etapě:

  1. Al-Attiyah (Toyota) 17:19:53
  2. Peterhansel (Mini) +00:24:42 3. N. Roma (Mini)                        +00:34:33
  3. M. Prokop (Ford) +02:13:57
  4. Ouředníček (Ford) čeká na přidělení náhradního času po zrušení etapy

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.