Po dni volna následoval nejdelší měřený úsek závodu

Macíkovi bouchla pneumatika, stále je 5. celkově  

Brabec dojel bez kvaltu 

V neděli se po dni volna odpočatí závodníci Dakaru vrhli do 7. etapy. A síly nabrané během volné soboty se jim rozhodně hodily, protože museli projet nejdelší měřený úsek letošního závodu, čítající 546 km, tedy zhruba vzdálenost srovnatelnou s cestou z Prahy do Budapešti. Bohužel, náročného terénu s technickými dunovými úseky a spletitou navigací se zatím posádka týmu Big Shock Racing nedočkala. Po jízdě v maximální rychlosti, proložené jednou výměnou pneumatiky, speciál Karel ovládaný posádkou Macík, Tomášek, Švanda, dojel do cíle na 12. místě a celkově stále drží 5. pozici. Motocyklista týmu Big Shock Racing Jan Brabec startoval do nedělní 7. etapy odpočatý, i když se zlomeným malíčkem. Svou jízdu dokončil na 49. etapové pozici, celkově je 38. Tentokrát Honza vtipem nesršel. Anežka, jeho motorka, mu nedovolila naplno využít řazení. A český závodník byl následně zaskočený také neštěstím, které se na trati odehrálo. Členové týmu Big Shock Racing soucítí s rodinou portugalského motocyklisty.      

Macík touží po náročnější trati     

Posádce Martina Macíka se vydařil úvod dnešní etapy. Dlouhé rychlé úseky absolvoval kamion týmu Big Shock Racing vyrovnanou honičkou v TOP 5. Stačilo ale, aby jedna z pneumatik vypověděla službu a během asi 15minutové zastávky na práci při výměně zadního kola český kamion přišel o několik etapových míst. Do cíle už pokračoval bez dalších zaváhání. A ani s navigací opět nebyl žádný problém. „Postrádám náročnost Dakaru. Dneska jsme letěli až na 450. kilometr, kde se nám na čisté rovině odseparoval vzorek z pneumatiky. Byla to rána jako z děla. Už jsme se lekli, že je to něco vážnějšího. Ale museli jsme jen vyměnit kolo, čímž jsme ztratili asi 15 minut. Pak už jsme v prachu dojeli bez zásadnějších komplikací. Celá etapa byla rovná, rychlá, pořád letíš 140 km/h, duny minimálně. Technicky nepříliš náročná,“ popisuje Martin Macík. „Máme jediný problém a to, že je letošní Dakar moc jednoduchý. Technicky i navigačně by to chtělo trochu zpestřit, aby to nebylo jen o rychlosti a o tom, jestli vám vydrží auto. Přáli bychom si nějaký pořádný taháček, v dalších etapách,“ doplňuje navigátor František Tomášek.           

Brabec dojel jen s 5 kvalty  

Motocyklista týmu Jan Brabec sobotní volno využil na maximum a většinu dne prospal, aby tělu, oslabenému po nedávných úrazech, dopřál tolik potřebnou regeneraci. Ukázalo se také, že po pádu v 5. etapě má zlomený malíček, ale to je pro Jana Brabce nepodstatný detail. „Teď jsem dorazil do cíle. Jel jsem jenom na 5. kvalt, protože 6ka mi nefungovala. Dnešní etapa byla o ničem. Jedeš 30 km plný plyn, pak zahneš a zase plný plyn. A to bylo celé. První 4 etapy byly rozbíjecí a teď je to rovná vypalovačka. Nejsem ani unavený ani udýchaný, nic,“ hlásil bezprostředně po dojetí do cíle mírně rozladěný Jan Brabec. Následně ho zasáhla ještě informace o neštěstí, které se dnes na trati odehrálo. „Je mi to strašně líto. Ta rizika si připouštíme všichni, ale současně nemůžete jet Dakar se strachem. Paulo Goncalves byl zkušený závodník. Přeju sílu všem jeho nejbližším. Je to rána, která vás dostane.  Bohužel, i to je motorsport,“ řekl k dnešnímu neštěstí Jan Brabec.       

Den volna potřebovali všichni, ale mechanici volno neznají

Big Shock Racing vypral, naleštil Karla a děkoval fanouškům

V sobotu se na Dakaru „odpočívalo,“ což v reálu znamená, že závodníci tentokrát nevyjeli na trať, ale práce měl každý v bivaku až nad hlavu. Pilot kamionu Martin Macík, který aktuálně drží 5. celkovou pozici, měl na starosti prádelnu, vyřešil několik organizačních záležitostí v ČR a také se snažil věnovat fanouškům, aby jim alespoň částečně vrátil obrovskou podporu, kterou celému týmu během závodu dávají. Martin Pabiška, týmový manažer, už plánoval itinerář pro 7. etapu. Navigátor František Tomášek, jako hlavní zapisovatel zážitků pro besedy Posedlí Dakarem, do svých sešitků zaznamenal všechna nedávná dobrodružství a odpoledne prošel roadbook na následující etapu. Nejvíc napilno měl ale palubní mechanik David Švanda, který byl od rána v pohotovosti a spolu s ostatními mechaniky podle předem stanoveného plánu procházeli týmový kamion a starali se, aby byl Karel zase jako nový. S Janem Brabcem se nám až do pozdního odpoledne nepodařilo spojit. Intenzivně se věnoval odpočinku. Po nedávném zranění je jeho potřeba regenerace mnohem vyšší než v předchozích letech. Na jeho Anežce, motocyklu KTM, se zatím pilně pracovalo.         

Mechanici den volna neznají     

David Švanda se spolu s mechaniky na týmový kamion vrhl hned po dojetí páteční etapy a ve svižném tempu všichni pracovali až do půlnoci. A ani v sobotu ráno neměli moc času si přispat. Bezprostředně po brzké snídani se šlo znovu na věc. „Musíme spoustu součástí před druhou polovinou závodu preventivně vyměnit, to se týká například kardanů. Procházíme vrtuli, v motoru se kontroluje skoro vše, hlídají se náplně. Musíme ověřit, jestli písek není zapadaný, kde být nemá, mění se filtry a další součásti. A natahujeme taky novou plachtu, aby to Karlovi slušelo, kdybychom v druhé půli jeli vpředu a natáčeli nás z vrtulníků,“ směje se při popisování precizního servisu palubní mechanik David Švanda.  

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting