Plné tribůny oslavily vítěze Velké pardubické se Slavia pojišťovnou 2022

Doslova den jako malovaný, to byla neděle 9.10.2022 i její zakončení v podobě českého dostihového klenotu - 132. VELKÉ PARDUBICKÉ. Pořadatel hlásil už cca 2 týdny před startem vyprodaná místa k sezení, a všichni ti, kteří se dostavili osobně měli rozhodně na co koukat. Před samotným dostihovým programem je nutné ocenit práci správce dráhy Václava Žižky a jeho teamu za perfektní stav závodiště a skoků. I to mělo nemalý vliv na to, že se za celý dostihový víkend žádnému z účastníků nestalo fatální zranění, což je při sledovanosti VP skvělá zpráva.

Prohlédněte si vslkou fotogalerii Lanky Sklenákové:

VP22.jpg

Ale teď už k samotným sportovním kláním, které, jak už to vždy bývá, nabízely mnoho příběhů. O jeden z nich se, alespoň z mého pohledu, postaral hnědák ANGOSTURA v sedle se svým stálým žokejem Pavlem Kašným v Ceně Vltavy (STCC, NL, 4500m.). Jako největší outsider (65:1) v poli 7 koní udával hned po startu svižné tempo a perfektně skákal. Po cestě do cíle mu ubyli 2 soupeři - DUNDEE (ž.P.Složil ml.) byl zadržen za Francouzským skokem a WISE RULERa (ž.J.Myška) potkal stejný osud před poslední překážkou. ANGOSTURA se statečně držel na špici až do cílové roviny, kde jej předstihli favorité - vítězný GATSBY (ž.J.Odložil) a AENEAS (ž.J.Bartoš). Třetí místo v takovém dostihu  a v takovém stylu je fantastický úspěch a pro všechny diváky to byla i potěcha oka. Čtvrtý skončil LAVERNO (ž.M.Novák) a pátý KUBALI (ž.L.Matuský).

Cena Labe (STCC, L, 5200m.) nabídla v závěru finiš, který zvedl diváky ze sedadel. Na jejím startu se sešlo pouhých 6 koní a velkým favoritem byl ryzák CHELMSFORD (ž.J.Bartoš). Ostré tempo udával hned po startu WELL ABSOLUT (ž.J.Myška) a roztáhl pole na mnoho délek, až k Irské lavici, kde měl obrovské problémy KIFAAYA (D.Bořánková) a sedlo YARy opustil ž.L.Solignac. Ta pak svým bočením značně zkomplikovala WELL ABSOLUTovi nájezd na Hadí příkop, naštěstí jej však zvládnul ž. Myška srovnat. Do cílové roviny už točil na prvním místě CHELMSFORD , ovšem poslední skok už skákal hlava-hlava s WELL ABSOLUTem. Poté svedli strhující finiš , který přivedl diváky do varu. Po tuhém boji  o hlavu vyhrál WELL ABSOLUT. Stejně napínavý byl i souboj o 3. a 4. místo. Z něj vyšel lépe NEW FINCH (J.Kocman), jenž za sebou o krátkou hlavu nechal bělouše DERBY PLUS (J.Borč). Daleko pak ještě dokončil KIFAAYA, pro kterého byl start po týdnu od vítězství v Brně nejspíše příliš.

Nyní už pojďme po stopách dostihu, na který se upíná pozornost  téměř celého národa. Letos 132. Velké pardubické (STCC, L, 6900m.). Na startovní listině bylo 15 koní a vyhrát mohl prakticky kdokoli. Sázkaři věřili nejvíce loňskému vítězi TALENTovi (ž.P.Složil ml.) a velké neznámé - valachovi BRUNCH ROYAL (ž.J.Bartoš) trenéra Josefa Váni ml. Ten v Pardubicích nikdy nestartoval a neznalost místních specifik byla otazníkem. V 16. hodin se koně sešli na tradičním místě, před překážkou č. 1, a po nepříliš povedeném startu je startér Petr Hochman vyslal na trať. Na čele se usadil STRETTON (ž.T.Garner), následován 3. favoritem PLAYERem (ž.M.Novák) a zbytkem pole. Tempo na Taxis bylo pomalejší, než je obvyklé a vyústilo v mnoho skokanských chyb. Pádem však tyto chyby skončily jen u IMPHALa (ž.J.Myška) a STARa (ž.J.Brečka). Na problematickém Popkovickém skoku skončila cesta dostihem pro KAISERWALZERa (am.P.Mullins) a za lesem, na Francouzském skoku vypadl ze sedla DUSIGROSZe ž.M.Stromský. Velké problémy měli někteří účastníci na 10.překážce - Anglickém skoku u doubku, bočícího volného koně museli doslova přeskočit. K dalšímu pádu došlo na Dropu a potkal BRUNCH ROYALa. Na Hadím příkopu se s dostihovou kariérou rozloučil pádem  vítěz VP 2017 NO TIME TO LOSE (ž.O.Velek). Na Suchém příkopu za lesem udělal hrubou chybu STRETTON a propadl se na konec pole. Při výběhu na travnatý ovál zabral k trháku TALENT, těsně následován PLAYERem a MR.SPEXem (ž.L.Matuský). Dva skoky před cílem byl zadržen CHICNAME DE COTTE (ž.L.Solignac) a zbylých 8 koní se již dostalo do cíle. V polovině cílové roviny přešel do vedení MR.SPEX  a uhájil vítězství jistě o 1 a 3/4 délky před TALENTem. Třetí skončil SACAMIRO (J.Kocman), čtvrtýPLAYER, pátý ARGANO (ž.M.Liška), šestý LOMBARGINI (ž.J.Odložil), sedmý DULCAR DE SIVOLA (J.Borč) a na stupně vítězů se nedostal jen poslední STRETTON.

Vítězný žokej Lukáš Matuský si konečně mohl užít atmosféru plných tribun, když mu při jeho prvním triumfu v roce 2020 s HEGNUSem nebylo díky covidu přáno. Vítězného 8 letého valacha MR.SPEX trénuje pro stáj Lokotrans  Luboš Urbánek.

Text a foto: Lenka Sklenáková

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.