OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

OffROAD Maraton Drnovice: Pískovna nekompromisně odstavila některé favority

Šestý díl OffROAD Maratonu se uplynulou sobotu 22. září odjel poblíž Drnovic v okrese Blansko. Trať v místní pískovně a kolem ní také letos lehce zamíchala pořadím v tabulkách. Nepanovalo sice extrémní počasí, ale i tak se mnohým favoritům nedařilo. Na prvním místě absolutně se  ve srovnání   s letos odjetými podniky objevila nová jména: motorkář David Matocha (M-tour racing team), čtyřkolkář Marian Klíč (Crossracing team) a Polaris team s Marcelem Výchopněm za volantem buginy.

Zářijový díl seriálu v Drnovicích se odehrál dle již tradičního kalendáře. Do historie maratonu se zapisuje vždy zajímavými souboji nebo extrémním počasí. Svoji roli hraje také blížící se konec sezony, který téměř vždy přinese nějaké to překvapení. A dosavadní lídry donutí naplno bojovat do posledního závodu.

Stejné to bylo i letos. Ještě při pátečních registracích panovala obava z velkého sucha a prachu, kterého si jezdci užili „nad hlavu“. Naštěstí vyprahlou zemi brzy ráno na sobotu pokropil déšť, a tak se přes 100 motorkářů na svoji tříhodinovku poměrně těšilo. „Hurá, budou kostičky!“ znělo z předních rad. Právě   z první lajny mistrovských E2 po půl osmé ráno vyrazili největší favorité. Patřil k nim i Jaroslav Chládek (AV Motors enduro team), který závod vedl, ale nakonec se letos podruhé musel sklonit před Davidem Matochou, který ho porazil o 32 sekund. Tato vedoucí dvojice svedla parádní souboj, o kterém svědčí i výsledných 58 kol, jimiž o dva okruhy porazila zbytek závodního pole. S tímto odstupem se na celkově třetí pozici umístil Martin Prokeš (TJ Sokol Krásné Pole). V E1 si páté vítězství v řadě zapsal Vojtěch Sekanina, mezi veterány si pro čtvrté zlato dojel Miloš Lelek (MSK Motorsport). V pohárové třídě nejvíce slavili: E1 - Vladimír Mikuš (Šroťáci Offroad team), E2 - Ondřej Perutka (Wings team) a Veterán Radek Pečený (Dutohlav). Mezi ženami se nejlépe umístila Zuzana Nováčková z Haruda Team RAC Sedlčany.

Čtyřkolkářům nad hlavou ubývaly mraky a svoji sílu začalo ukazovat horké slunce. Bylo jasné, že prach přijde, ale bude celkem únosný. V 11 hodin dopoledne se na startu seřadilo přes 70 strojů. Absolutní lídr Martin Miřejovský (Team Max 2) po zaváděcím kole najednou nemohl nastartovat a svůj stroj ze startovní rovinky odtlačil do depa. Mávnutí praporem nakonec stihl, ale celý závod jel v obavě, aby čtyřkolka šlapala, protože startování stále nefungovalo. Navíc havaroval a cílem projel devátý a šestý v kategorii. Na předních příčkách se honila další známá jména, která neměla svůj den. Z dravých mladých jezdců kvůli prasklému řetězu odstupoval Radek Porš (Quadpoint Racing Team – CZ Auto), Jan Zderčík ml. (Hoffer Quad Racing) zase nedobrovolně vystoupil ze stroje a s naraženou rukou a ramenem skončil v depu. Zlomený šroub předčasně zastavil dakarského závodníka a druhého muže absolutního pořadí Zdeňka Tůmu (Barth racing). Úplné čelo tak patřilo letitému závodníkovi Marianu Klíčovi (Crossracing Team), který měl drnovické pískovny po dvou hodinách „plné zuby“. Pustit první místo se ale mu nechtělo, a tak svůj boj vítězně dotáhl až do konce s 54 koly. Naopak závod skvěle seděl Luboši Kuncířovi (Kaskadér racing team), který se jen poslední hodinu obával o stav svého stroje. V celkovém pořadí ho nejvíce ohrožoval výtečně jedoucí Martin Kuchař z mistrovských veteránů, kterému na vyšší příčku chyběly necelé tři sekundy! V kategorii 4x4 si plný počet bodů zapsal Michal Vágner (Čtyřkolky Tišnov). V pohárové třídě si největší pohár odvezli tito závodníci: SP - Filip Koutecký (Vype Racing team), nad 500 ccm - Michal Adamík a do 500 Radek Šikula (Čtyřkolky Tišnov). Nejrychlejší ženou na čtyřkolce byla Sharon Gruberová (Ollie Racing).

Na předposlední 5hodinovku letošního roku se chystalo 21 aut. Sledováním předchozích klání se posádky na tří kilometrové trati snažily otipovat tu správnou stopu. Terén byl totiž poměrně členitý a obsahoval velkou výzvu v podobě prudkého výjezdu. Kdo ho nezvládl, mohl jet objízdnou trasou.

Z první lajny se nejrychleji odpíchly tři buginy, které se v ostré pravotočivé zatáčce na konci startovní rovinky srovnaly takto: Kovoděl Janča, Andy motors racing team a Quadservis Špak – Vimek racing. Pak je následovaly další vozy. Všechny dostávaly na tvrdém povrchu pořádně zabrat. V průběhu závodu se navíc začalo více prášit. A tma kolem půl osmé byla také po létě ztěžující „novinkou“. S obrovskou radostí se cílem prohnal Polaris s číslem 22, který vedl Marcel Výchopeň. „Konečně se to podařilo!“ jásal celý tým. V letošních závodech vždy bojoval o zlato, ale bez úspěchu. Je vidět, že polarisu drnovická pískovna sedí. Loni na naprosto rozdílném povrchu v tunách bahna vybojoval první místo v kategorii. Lídr letošního seriálu Andy motors racing se umístil na hezkém druhém místě s 83 koly, tedy dvoukolovou ztrátou na celkového vítěze. S odstupem pěti kol si pro bronz dojel Kovoděl Janča. Nicméně si musel hlídat záda před nováčkem maratonu s číslem 69 s názvem Predátor racing team, který nasčítal stejný počet kol, jen se do cíle dostal zhruba o minutu a půl později. Téměř na konci výsledkové listiny naopak zůstal jeden z favoritů na přední příčky, Aroma Gold racing s číslem 33, tvořený motorkáři Broňkem Jančou a Petrem Trávníčkem. Alespoň malou drnovickou útěchou pro Janču bylo třetí místo v jedné stopě mezi mistrovskými E1, ceněné zvlášť proto, že na motorku sedl po roční přestávce.

Speciály do dvou litrů se také vždy těší na vzájemné soupeření. Týmy jsou poměrně vyrovnané, i když Autocentrum Luňák zatím ukazuje svoji převahu. Kromě dobřanské 24hodinovky, kdy ho zradily kabely ve voze, letos jen vítězil. Nejinak tomu bylo v Drnovicích, i když Tomáš Luňák přiznal, že to bylo opět peklo. A navzdory náskoku si předjíždění vychutnával i v posledních kolech. KB System offroad team 1 vystoupal na druhou příčku a Taurus na třetí.

Offroad centrum Jase přijelo na Moravu vylepšit reputaci z předchozího závodu ve Vřesové, kde mu auto předčasně vystavilo stopku. Po pečlivé opravě tým doufal ve zlato – a povedlo se. V celkovém pořadí se defender honil se suzuki buggy Autocentra Luňák. Právě tato auta se 71 koly nejvíce přiblížila buginám. Jase muselo pořádně šlápnout na pedál, protože v kategorii ho vytrvale pronásledovala Bída s nouzí, nakonec jen o dvě kola v cíli druhá. Třetí místo patřilo Uaz Offroad teamu.

Všechny výsledky najdete na Offroadmaraton.cz/vysledky.html

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.