PHOENIX RACING ZVÍTĚZIL V BOJI O VÍTĚZSTVÍ HANKOOK 12H SPA-FRANCORCHAMPS

PREMIÉRA BUGGYRY VE VYTRVALOSTNÍCH ZÁVODECH SKONČILA PŘEDČASNĚ

Tým Phoenix Racing zvítězil v závodě Hankook 12H SPA-FRANCORCHAMPS 2022 po senzačním souboji s CP Racing a WTM Racing.  Při rozdílné palivové strategii si Audi R8 LMS GT3 EVO II týmu Phoenix Racing (č. 18, Michael Doppelmayr / Pierre Kaffer / Elia Erhart / Patryk Krupinski) si v průběhu dne opakovaně vyměnilo celkové vedení s CP Racing Mercedes-AMG GT3 (č. 85, Charles Putman / Charles Espenlaub / Shane Lewis) a WTM Racing Ferrari 488 GT3 (č. 22, Georg Weiss / Leonard Weiss / Jochen Krumbach / Daniel Keilwitz). 

12H_Spa_Ferrari.jpg

Vzhledem k tomu, že CP Racing musel během svého posledního stintu šetřit palivo a WTM Racing, utrpěl dva defekty během odpoledne a musel provést poslední výměnu jezdce 10 minut před koncem závodu, Phoenix Racing nakonec zvýšil svůj náskok a zvítězil zcela jasně o celé jedno kolo.

PREMIÉRA BUGGYRY VE VYTRVALOSTNÍCH ZÁVODECH SKONČILA PŘEDČASNĚ

Závodu 12H ve Spa – Francorchamps 2022 se ve vytrvalostní premiéře zúčastnil i tým Buggyra ZM Racing. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen Kolocovy v Belgii doplnil Adam Lacko. Už v páteční kvalifikaci se ukázalo, že posádka na voze Mercedes-AMG GT4 má šanci uspět. Posádka v kvalifikaci, v níž se zprůměrovaly nejlepší časy všech tří jejích členů, bojovala o vítězství ve třídě. Druhé místo bylo ovšem pro nováčka v seriálu pozitivním startem při průzkumu doposud neznámého terénu.

V sobotu byla na programu první část dvanáctihodinovky, která, jak je na řadě okruhů již zvykem, byla rozdělena na dva dny. Úvodní část měla 5:30 hodiny, v neděli se pak pokračovalo 6:30 hodinami závodění.

12H_Spa.jpg

Závod rozjela Aliyyah Koloc. Start jí sice nevyšel zcela podle představ, ale pilotka se nevzdala a při svém stintu předvedla velkou houževnatost a velmi rychlé tempo. Adamu Lackovi předávala Mercedes-AMG na druhém místě ve třídě.

Evropský šampion v tahačích Adam Lacko, který si na „gé té čtyřku“ zvykl velmi rychle, předváděl skvělé tempo. „Do auta jsem po hodině a půl nastupoval s tím, že mám jet jen jeden stint. Ale tím že jsme dvakrát měli code 60, což znamená zpomalit na 60 km/h, tak jsem v autě zůstal dvě hodiny. Zavzpomínal jsem tak na staré časy, kdy jsem jezdil vytrvalostní závody,“ připomněl Adam Lacko.

Tým se navíc rozhodl vsadit na agresivní strategii a povolal jej velmi brzy k dalšímu tankování, čímž ušetřil čas za výměnu pneumatik a měl připravenou skvělou výchozí pozici pro finiš závodu. „Snažili jsme se využít velké kapacity naší nádrže a jeli prakticky až na doraz. Prodlužovali jsme stinty našich jezdců, co to šlo. Hlavně Adama jsme využili v maximální možné míře. V konečné fázi ta strategie vycházela na výbornou, protože jsme měli ušetřenu jednu zastávku v boxech,“ vysvětlil strategii šéfinženýr týmu Buggyra ZM-MTF  Erik Janiš.

Jako poslední usedla do vozu Yasmeen Koloc. Také ona předváděla výbornou jízdu. Jenže ve chvíli, kdy do konce sobotní části závodu zbývalo necelých 108 minut, přišla pro stáj Buggyra ZM-MTF velká rána. A to doslova.

V sedmé zatáčce dostala Yasmeen smyk a roztočený Mercedes-AMG trefilo další auto. To ve vší té smůle právě přejíždělo jiný vůz, takže nemělo kam uhnout. I když škody na obou speciálech byly pro účast ve 12h Spa- Francorchamps fatální, Yasmeen Koloc vyvázla z divoce vypadající havárie bez zranění.

Na onboardu jsem viděla, že jsem příliš brzy šlápla na plyn a ztratila kontrolu nad vozem. Bohužel jsem byla na špatném místě a pilot auta třídy TCR mě trefil na předek. Jak mě ujistil šéf jeho týmu, šlo prostě o závodní incident. Snažil se vyhnout kolizi s jiným vozem a místo něj trefil mě. Takové věci se na trati stávají,“ sdělila pilotka.

buggyra_crash_Spa.jpg

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.