Reklama

Perly jako nesmrtelná klasika: jak poznat, které jsou pravé?

Perly byly v minulosti díky svému nejasnému původu opředeny mnoha legendami – ty mají na svědomí právě to, že jsou dodnes jedinečným a elegantním darem, který se nedává zrovna každý den. V žádném případě ale nikoho neurazí. Často je problém rozeznat pravé perly od těch falešných. Jak takovou pravou perlu, symbol půvabu a krásy, poznat a na co si dát při jejich výběru pozor?

nahrdelniksperlami.jpg

Co je vlastně perla?

Každý z nás nejspíš někdy perlu viděl – minimálně ve filmu, možná ale i v babiččině šperkovnici. Co to ale vlastně perla je? Jedná se o formu aragonitu, který díky malému procentu bílkovin dává perle lesklý a hladký povrch. I když je dnes již většina perel uměle kultivovaná, neznamená to, že není pravá. Kdybychom totiž měli vybírat pouze z těch přírodních, nejspíš bychom se nedoplatili. Takových perel je totiž na trhu opravdu pomálu, jejich ceny jsou proto abnormálně vysoké. Valnou většinu perel, které jsou sehnání samotné nebo jako komponent různých šperků, tvoří tedy ty kultivované – taková kultivace probíhá na speciálních farmách. Sladkovodní perly vznikají v perlorodce říční, v moři pak díky perlotvorce mořské. Už od pradávna je perla, i šperky, které doplňuje, symbolem elegance, bohatství a krásy. Sluší ženám v každém věku a žádnou neurazí. Na co si při nákupu perel ale dát pozor?

Jak rozeznat pravou perlu od falešné?

Velikost perly vám napoví – pokud je její průměr kolem jednoho centimetru, je určitě větší pravděpodobnost, že je pravá, než pokud bude v průměru měřit dvojnásobek. Tím, že perly vznikají uvnitř schránek měkkýšů, není možné, aby byly větší. Dalším ukazatelem je jejich lesk. Pravé perly totiž odráží světlo a vypadají výrazně živěji než ty falešné. V neposlední řadě vám v otázce pravosti perly napoví i její barva a povrch. Dokonale kulatou a zářivě bílou kuličku příroda jen těžko vykouzlí. Proto je úplně běžné, že má perla na povrchu větší či menší prohlubně, rýhy nebo jiné nedokonalosti. Podle množství těchto nedokonalostí, výše lesku a barevného odstínu pak perly spadají do určité kategorie kvality. Cena perel se tedy odvíjí právě od toho, v jaké kategorii jsou zařazeny. Obvykle se můžete setkat s označením AAA, AA, nebo A. I ty nejméně kvalitní perly jsou ale samozřejmě cennější než ty falešné. Falešným perlám se často odlupuje barva, jsou výrazně lehčí a při zapnutí náhrdelníku z falešných perel vás neochladí – to totiž ty pravé umí – do té doby, než se ohřejí právě o vaše tělo.

Na co si dát při koupi pozor?

Ať už sháníte náhrdelník s perlami, náušnice nebo ozdobený prstýnek, je třeba si dát pozor na to, aby byly perly opravdu perlami. I když je většinou falešná perla k rozeznání od té pravé, najdou se dnes i takové imitace, které by zamotaly hlavu i odborníkovi. Proto je dobré zkontrolovat, zda prodejce nabízí certifikát pravosti. I cena je ale ukazatelem, který vás může navést správným směrem. Často můžete narazit na odkazy, které lákají ke koupi řetízku s pravými perlami za stokorunu. Takové šperky mohou vypadat hezky, ale trvanlivost ani vzhled pravých perel mít určitě nebudou. 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.