M.B.KERAMIKA PÁLAVSKÁ REGATA 2019

Ala yetti pálavská

Nové Mlýny – Pavlov, YC Dyje, 3.-5. května 2019

Lodní třídy: Finn, Laser Standard, Evropa a Laser Radial

Mezinárodní závod a závod Poháru ČR 2019

Čím byla letošní Pálavská charakteristická? Určitě počasím. Zatímco v předchozích letech byly koloritem regaty teploty sahající k 30°C, letos to byla pravá mikulášská Pálavská. A to hlavně poslední den závodu, kdy byly teploty hluboko pod 10°C, k tomu Uhlířovský severní vítr doprovázený vytrvalým deštěm. Pátek i sobota byly ještě relativně dobré. Ale i přes toto zvláštní počasí byla regata jachtařsky i společenský vydařená.

Pod Pálavskými vrchy, na největší z novomlýnských nádrží, se první květnový prodloužený víkend uskutečnila tradiční Pálavská regata. Tato jarní regata patří mezi největší jachtařské závody okruhových plachetnic u nás. Letos byla součástí Poháru ČR pro jednoposádkové třídy: olympijské třídy Laser Standard, Laser Radial a Finn a u nás populární třídu Evropa. Bohužel rosničkami avizované zimní počasí negativně ovlivnilo letošní účast, která byla výrazně nižší než v předchozích letech. Konkrétně 99 závodníků ze čtyř evropských zemí – České republiky, Slovenské republiky, Rakouska a Itálie. Jednotlivé flotily lodí byly početně téměř vyrovnané: Finn a Evropa 26 lodí, Laser Radial 24 a Laser Standard 23.  

I když na první páteční den regaty nebyla úplně nejlepší předpověď, nakonec foukalo pěkně a odjely se hned 4 rozjížďky ve větru 4-8 m/s. V závěru dne byla zpestřením návštěva sličných Red Bull dívek, která dodávala závodníkům křídla do dalších dnů jachtařských soubojů.

Zato v sobotu od rána na hladinu Nových Mlýnů pod malebnou vinařskou vesnicí Pavlov vítr nefoukal, a proto se hrál fotbálek. Když už to vypadalo, že se začne večírkovat, začalo solidně foukat a v podvečer se odjely další dvě rozjížďky ve větru 2-6 m/s. Následoval společenský večer. Nejen pro závodníky, ale i celý doprovod byla připravena živá hudba, večeře, množství ovoce, pochutin a pití. 

Jak už bylo avizováno, v neděli byla řádná zima a vítr 6 – 10 m/s. Odjely se tři závěrečné rozjížďky, takže se vypsaný počet podařilo 100% naplnit. A jelikož vedle zimy a větru i pršelo, poprvé v historii Pálavské se závěrečné slavnostní ukončení regaty neuskutečnilo na louce u hladiny, ale ve stanu.

Nejúspěšnějšími závodníky Pálavské regaty 2019 se stali: V lodní třídě Finn sbíral loňský vítěz a jeden z favoritů regaty Ruda Lidařík do výsledků hodně písmenek a otevřel tak cestu na stupně vítězů svým soupeřům. Nejlépe toho využili Jirka Hýža před Václavem Cintlem a Ladislavem Hyršem.

Velmi kvalitní konkurence se sešla v olympijské třídě Laser Standard a králem letošní Pálavské se stal novopečený manžel a dvojnásobný olympijský účastník Viktor Teplý. Na stříbrný stupínek vystoupal Jakub Halouzka a na bronzový Štěpán Novotný.

Evropářský triumf získal s velkým náskokem Štěpán Sivý, před matadorem třídy Markem Směšným a třetím Pavlem Bobkem. Vítězství ve třídě Evropa si odnesla Markéta Audyová, která zvítězila mezi ženami. Trojici nejúspěšnějších žen v lodní třídě Evropa první Markéty doplnily Petra Ondíková s Michaelou Bobkovou.

V Radiálech byl po devíti rozjížďkách nejlepší dorostenec Andrew Lawson před skvěle jezdící Martinou Bezděkovou a veteránem Zdeňkem Chlupem. Tři nejlepší ženy doplnily druhá Klára Valdhansová a třetí Klára Himmelová. 

Zdroj: Tisková zpráva a Zdeněk Chlup

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.