OSTRAVO, OSTRAVO, hvězdy vracejí se!

Když 24. června 2018 stáli na stupních vítězů šampioni ostravského turnaje FIVB Světové série v beach volejbalu, mohlo být mnoho fanoušků i expertů lehce překvapeno. Jistě, jak domácí hráčky Barbora Hermannová s Markétou Nausch Slukovou, tak Adrián Gavira s Pablem Herrerou patřili již nějakou dobu ke světové špičce, vítězství ze „světovky“ se jim vyhýbalo. Vždyť Gavira s Herrerou vyhrály naposledy 16. dubna 2016 Open v čínském Xiamenu a Sluková s Hermannovou na vítězství čekaly ještě o půl roku déle! Od vítězství na Ostrava Beach Open se však všechno změnilo a oba páry v průběhu posledního roku sbíraly medaile jak na běžícím páse.

Vyhrát zlatou medaili je vždy speciální, vážíme si každé, kterou jsme společně získali. Aktuální úroveň týmů je totiž velmi vysoká, je zde mnoho párů, které mohou na každém turnaji zlatou medaili získat, to ji dělá cennou. Ostrava je pro nás speciální. Minulý rok jsme dostali příležitost vyhrát zlato na tak zvláštním místě, jako je zde. Tím jsme si Ostravu zamilovali,“ přiblížil Adrián Gavira.

Turnaj v Dolních Vítkovicích měl neuvěřitelnou atmosféru. Jistě tomu pomohly i dva domácí páry v bojích o medaile, avšak vyprodaný stadion byl na nohou i při neustálém dešti, který v druhé polovině sportovního týdne v Ostravě skrápěl písek i tribuny. Aby taky ne, vždyť 3 ze 4 medailových utkání byly třísetové, drama tedy bylo zaručené a senzační výkony také.

Ženský souboj o bronz obstaraly německé dvojice Margareta Kozuchová s Karlou Borgerovou proti Isabele Schneiderové a Victorii Bieneckové. První jmenovaný pár byl v utkání úspěšnější, po vyrovnané bitvě zvítězily Kozuchová s Borgerovou 21:19 a 21:18. Tím však byl „jednoznačným“ duelům konec.

O bronzové medaile z Ostravy bojovali také čeští oblíbenci a miláčci fanoušků Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, na druhé straně kurtu naopak u Čechů nepříliš oblíbení Rusové Ilya Leshukov a Konstantin Semenov. Poté, co Češi vyhráli první set 21:14, přidali na tempu i Rusové, kteří druhou sadu vyhráli 21:18. Neskutečnou bitvu ve třetím setu zvládli lépe reprezentanti největší země světa, v tie-breaku zvítězili 26:24.

Hořkou pachuť u domácích fanoušků po prohře Perušiče se Schweinerem měly zažehnat ve finálovém utkání Markéta Sluková s rodilou Ostravačkou Barborou Hermannovou. Jako poslední test před nimi stály Heather Bansleyová a Brandie Wilkersonová. A právě Kanaďanky, které do této doby vyhrály všechny vzájemné duely, zvítězily v prvním setu i tentokrát, 21:17. Jenže Češky, hnány motorem od domácích diváků, tento zápas odevzdat nechtěly a výhra 21:15 ve druhé sadě toho byla důkazem. A když po tie-breaku 15:13 ukončily dva a půl roku trvající půst, odstartovaly v Ostravě nekonečný nával radosti.

V obrovské lavině emocí se málem ztratil finálový duel mužů mezi Poláky Piotrem Kantorem a Bartoszem Losiakem, kteří vyzvali Adriána Gaviru s Pablem Herrerou. Už koncovka prvního setu však ostravské diváky vrátila zpět, aby mohly sledovat, jak Španělé vítězí 27:25. Kantor s Losiakem si ale vynutili tie-break, když ve druhém setu přehráli své soupeře 21:15. V rozhodující a poslední sadě turnaje to však byli Herrera s Gavirou, kdo dominoval, a třetí set vyhráli 15:11.

Od tohoto okamžiku uteklo přibližně 340 dnů a oba vítězné týmy se do Ostravy vrací se spoustou cenných kovů. Oba páry získaly bronz na Mistrovství Evropy či stříbro z 4hvězdičkového turnaje Světové série FIVB v Xiamenu. Herrera s Gavirou navíc přidali i stříbro z Majoru v Gstaadu a bronz z 4hvězdičkového turnaje v Dauhá.

Stále se připravujeme s chutí a vírou. Před několika týdny jsme získali bronz v Dauhá a stříbro v Xiamenu, což nás hodně motivuje do všeho, co máme před sebou. Další zkouškou je právě Ostrava, kde doufáme, že se budeme moci dostat na stejnou úroveň jako minulý rok,“ dodal Pablo Herrera.

A Markéta s Bárou? Ty od evropského šampionátu braly zlato z vídeňského Majoru nebo z 3* turnaje v Kuala Lumpuru a finálovou účast mají za sebou i z prestižního World Tour Finals v Hamburku.

Text: Petr Sixta


Program turnaje

středa 29. 5. 2019                  kvalifikace     

čtvrtek 30. 5. 2019                 zápasy ve skupinách

pátek 31. 5. 2019                   zápasy ve skupinách a play-off

sobota 1. 6. 2019                   osmifinále a čtvrtfinále

neděle 2. 6. 2019                    semifinále a finále

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.