Oslava 50. let Čínovského okruhu ve fotografiích Mirka Grusy

Před zahájením rychlostních zkoušek Rallye Šumava na tradičním Čínovském okruhu si účastníci 5. Rallye Šumava Legend a 28. Historic Vltava Rallye připomněli 50. výročí této trati ukázkovou jízdou. V letošním roce uplynulo padesát let od chvíle, kdy se na Čínovském okruhu poprvé představily soutěžní automobily při Rallye Vltava a od té doby patří neodmyslitelně ke klatovské soutěži. 

Motocyklové závody se v Klatovech pořádaly už v padesátých letech, ale tehdy ještě na okruhu ve městě. Koncem šedesátých let našli pořadatelé vhodnou trať pro pořádání rychlostních závodů kousek za městem u obce Čínov. Poměrně velké převýšení a počet zatáček na čtyřkilometrové trati určoval jeho náročnost.
Poprvé se v roce 1969 jelo proti směru hodinových ručiček, ale protože po startu následovalo stoupání, ve kterém plechová auta ztrácela dech, následující rok pořadatelé otočili směr tak, aby tento úsek jezdila auta z kopce. Místo startu zůstalo stejné v obou případech - na široké rovince silniční spojky u vesničky Slavošovice.

V 70. letech se zde jezdily závody motocyklů i automobilů včetně formulí 3 o mistrovské body. V minulosti zde startovala celá naše jezdecká špička jako například Šťastný, Staša, Srna, Baláž, Novotný, Klátil, Bareš, Bíma, Franc, Hlavatý, a další. Není vyloučené, že se na Čínovském okruhu závodilo naposledy, protože jeho budoucnost je nejasná. Nachází se totiž v trase budoucího obchvatu Klatov.

Foto: Mirek Grusa

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.