Ondřej Teplý na mistrovství Evropy nakonec bronzový

Jachting – olympijská třída Finn, Cádiz

Ondřej Teplý se po loňském pátém místě vrátil na stupně vítězů na evropském juniorském šampionátu.

Ve španělském Cádizu se od pondělí 12. do soboty 17. března jelo mistrovství Evropy třídy Finn. Mezi 96 účastníky z 33 zemí  celého světa byli i dva Češi – Ondřej Teplý a Michael Maier. Pro ně stejně jako pro mnohé ostatní závodníky to byl první velký test před olympijskou kvalifikací, která se pojede v srpnu v dánském Aarhusu. Konkurence byla opravdu nabitá – 12 účastníků olympiády v Riu, tři bývalí mistři světa a tři bývalí mistři Evropy.

Krátce po poledni byla v pondělí odstartována první rozjížďka, za větru 7–10 uzlů. „Dnes jsme strávili celý den na vodě. V první rozjížďce zajel Ondra vynikající 10. místo, já BFD. Druhá rozjížďka byla přerušená, protože vítr zeslábnul na minimum. Po včerejší bouři zbyly velké vlny, slabší vítr přinesl relativně velké změny a díry.  Byl to celkem složitý jachting,“ hodnotil Michal. V úterý se Ondra posunul dokonce na průběžné sedmé místo.

20180316Finn-Europeans-Cadiz-Robert-Deaves-045A1431

Ve středu v Cádizu začalo pořádně foukat a za větru 20–25 uzlů se odjely tři rozjížďky. Ondrovi se dařilo, po první černé vlajce (diskvalifikace za předčasný start) přidal dojezdy 10 a 6 a je byl na průběžném 11. místě. Polepšil si také mezi juniory do 23 let, když se posunul na druhé místo.

„Tři rozjížďky v opravdu silném větru a velkých vlnách byly těžké. V první rozjížďce jsem byl na startu ve skupině, která vyjela dřív a všichni jsme byli přes čáru, ale další dvě rozjížďky byly dobré. Měl jsem slušnou rychlost a držel jsem se v přední skupině. Potěšilo mě také, že jsem byl vždy po první stoupačce na návětrné bójce v první desítce, v poslední rozjížďce dokonce na druhém místě,“ zhodnotil Ondra průběh dne.

Ve čtvrtek se v Cádizu za slunečného počasí v obřích vlnách a ve větru přes 20 uzlů odjely dvě rozjížďky. Ondrovi Teplému se v těchto podmínkách nedařilo. V první rozjížďce si připsal 50. místo. Druhá rozjížďka, v níž dojel podobně, byla nakonec po protestech zrušena kvůli chybě rozhodčích, kteří chybně napsali kurz na první bójku. Její pozice tak neodpovídala údaji na lodi závodní komise a několik závodníků podalo žádost o nápravu.

20180314Finn-Europeans-Cadiz-Robert-Deaves-045A0134

V pátek se v Cádizu odjela poslední rozjížďka základní části závodu (před časovým limitem konce závodu se druhá již nestihla) za nádherných jachtařských podmínek s větrem kolem 15 uzlů, který postupně zesiloval. V ní skončil Ondra na 21. místě. Celkově to pro něj znamená 19. místo, ale bronzovou příčku mezi juniory do 23 let. Tuto kategorii vyhrál Švýcar Nils Theuninck, který skončil celkově dvanáctý. O pouhý bod za ním na 14. místě byl druhý junior Brit Henry Wetherell.

V sobotu byla na programu medailová rozjížďka pro prvních deset, která rozhodla o celkovém vítězi. Jelo se v silném větru a extrémních vlnách na hranici zrušení rozjížďky. Po celý závod vedoucí Nicholas Heiner se několikrát převrátil a dojel poslední, čímž se otevřela cesta k vítězství pro Edwarda Wrighta. Ten získal evropský titul znovu po dvanácti letech. Vítězstvím v medailové rozjížďce si bronz zajistil Švéd Max Salminen.

Výsledky:

1  GBR 11 Edward Wright 57
2  NED 89 Nicholas Heiner 60
3  SWE 33 Max Salminen 71
5  NZL 24 Josh Junior 73
5  USA 6 Caleb Paine 73
6  GBR 91 Ben Cornish 92
7  BRA 109 Jorge Zarif 97
8  CRO 1 Josip Olujic 99
9  FRA 112 Jonathan Lobert 101
10  GRE 77 Ioannis Mitakis 110
.....

19  CZE 5 Ondřej Teplý 136

55  CZE 1 Michael Maier 380


Kompletní výsledky: zde

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.