Ondřej Teplý bojuje o první desítku na mistrovství Evropy

Jachting – olympijská třída Finn, Cádiz

V Cádizu konečně začalo foukat a za větru 20–25 uzlů se odjely tři rozjížďky. Ondrovi se dařilo, po první černé vlajce (diskvalifikace za předčasný start) přidal dojezdy 10 a 6 a je na průběžném 11. místě. Polepšil si ale mezi juniory do 23 let, když se posunul na druhé místo. Od první desítky ho dělí pouhý jeden bod a od vedoucího juniora Brita Henryho Wetherella bodů šest.

Bouře v Cádizu a 10. místo pro Ondru v první rozjížďce mistrovství Evropy

Ve španělském Cádizu začalo v pondělí mistrovství Evropy třídy Finn. Mezi 96 účastníky z 33 zemí  celého světa jsou i dva Češi – Ondřej Teplý a Michael Maier. Pro ně stejně jako pro mnohé ostatní závodníky je to první velký test před olympijskou kvalifikací, která se pojede v srpnu v dánském Aarhusu.

Konkurence je opravdu nabitá – je zde 12 účastníků olympiády v Riu, tři bývalí mistři světa a tři bývalí mistři Evropy. Obhájcem evropského titulu je Francouz Jonathan Lobert, bronzový olympijský medailista z Londýna 2012, který zvítězil vloni v Marseille, v místě, kde se bude závodit během olympiády v roce 2024.

Včera se nad Cádizem přehnala silná bouře s vichřicí, a tak musela být zrušena tréninková rozjížďka. „Tréninky jsou za námi. Lodě změřené a připravené na závod. Bylo to tady v posledních dnech drsné... Slejváky ,vichřice a bouřky. Přišlo dokonce tornádo a pár velkých lodí v přístavu včetně několika motoráků koučů to rozbilo,“ píše z Cádizu Michael Maier.

„V sobotu jsme trénovali naposledy, byly zajímavé podmínky, čtyřmetrové vlny a silný vítr,“ dodává Ondřej Teplý. 

Krátce po poledni byla odstartována první rozjížďka, za větru 7–10 uzlů. „Dnes jsme strávili celý den na vodě. V první rozjížďce zajel Ondra vynikající 10. místo, já BFD. Druhá rozjížďka byla přerušená, protože vítr zeslábnul na minimum. Po včerejší bouři zbyly velké vlny, slabší vítr přinesl relativně velké změny a díry.  Byl to celkem složitý jachting,“ hodnotí Michal. „Zítra je předpověď na více větru, tak jsou v plánu tři rozjížďky. Dneska výjimečně nepršelo, ale zítra nás čeká zase klasický Cádiz s deštěm. Po včerejší vichřici bylo dnes fajnově až na ten vítr,“ dodává. 

Závodit se bude až do pátku, finálová rozjížďka je na programu v sobotu.

Ondřej Teplý je v polovině mistrovství Evropy druhý junior a celkově bojuje o první desítku

„Včera to bylo těžké, tři rozjížďky v opravdu silném větru a velkých vlnách. V první rozjížďce jsem byl na startu ve skupině, která vyjela dřív a všichni jsme byli přes čáru, ale další dvě rozjížďky byly dobré. Měl jsem slušnou rychlost a držel jsem se v přední skupině. Potěšilo mě také, že jsem byl vždy po první stoupačce na návětrné bójce v první desítce, v poslední rozjížďce dokonce na druhém místě. Dnes mě čekají další dvě rozjížďky, předpověď je střední vítr,“ zhodnotil Ondra průběh závodu.

Také Michael Maier se posunul v průběžném pořadí nahoru, v rozjížďkách dojíždí kolem čtyřicátého místa a je celkově jednapadesátý.

Závodit se bude až do pátku, finálová rozjížďka je na programu v sobotu. Držme Ondrovi palce, aby se do ní dostal!

Výsledky:

1  NED 89 Nicholas Heiner 16
2  GBR 11 Edward Wright 25
3  SWE 33 Max Salminen 37
4  FRA 112 Jonathan Lobert 38
5  NZL 24 Josh Junior 48
6  BRA 109 Jorge Zarif 53
7  GRE 77 Ioannis Mitakis 55
8  USA 6 Caleb Paine 59
9  GBR 71 Henry Wetherell 59
10  EST 2 Deniss Karpak 64
11  CZE 5 Ondřej Teplý 65

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.