Olha Kulinič uhájila celkové vítězství na Tour de Feminin.

Ve dnech 25. až 28. května se na silnicích kolem Krásné Lípy konal 34. ročník mezinárodního závodu Tour de Feminin.

Po čtyřech dnech soutěžení uzavřela závod 4. etapa se startem ve Varnsdorfu a cílem v Krásné Lípě. Cyklistky musely zdolat 115 kilometrů dlouhou trasu s devíti vrchařskými prémiemi. Největší vítězství si ze severu Čech odváží Ukrajinka Olha Kulinič, která v celkovém pořadí porazil Dominiku Wlodarczyk a Elišku Kvasničkovou.

Závodnice v poslední etapě Tour de Feminin silami rozhodně nešetřily. Viděli jsme hned dva dlouhé sólové úniky a spoustu útoků favoritek. Nakonec se o etapě rozhodlo až ve spurtu první skupiny a nejrychlejší byla Francouzka Chloé Charpentier (Grand Est-Komugi-La Fabrique).

Vedoucí závodnice si pohlídala útoky soupeřek

Peloton byl potrhaný na malé skupiny, ale Olha Kulinič měl situaci pod kontrolou, ačkoliv si sama musela hlídat nástupy soupeřek. A to především Dominiky Wlodarczyk, která se samozřejmě snažila útočit. Jenže rodačka z Bile Cerkve ve střední Ukrajině byla příliš silná, ve stoupáních patřila k nejlepším a stačilo jí dojet do cíle v první skupině, aby žlutý trikot udržela.

To se podařilo, do cíle v Krásné Lípě najížděla pohromadě skupina 13 závodnic a ve spurtu byla nejrychlejší Chloé Charpentier. Francouzka porazila domácí Julii Kopecký a třetí Dominiku Wlodarczyk. Čtvrtá skončila Eliška Kvasničková a pátá Olha Kulinič.

Zatímco Chloé Charpentier slavila svůj první profesionální triumf, Julia Kopecký se musela smířit se druhým místem ve druhé etapě za sebou. „V předposledním stoupání jsem měla slabší chvíli, odpadla jsme, ale pak jsem si to dojela a ještě jsem zaspurtovala,“ řekla v cíli teprve osmnáctiletá Češka. „V průběhu etapy jsem měla defekt, musela měnit kolo a bylo to docela nepříjemné. Ale zvládla jsem se ještě vrátit dopředu.“

Tím výčet českých úspěchů nekončí, protože třetí místo celkově udržela Eliška Kvasničková. „Jelo se mi celkem dobře, určitě líp než jsem si myslela, že se mi v těch kopcích pojede. Dopadlo to skvěle,“ dodává cyklistka, která mezi ženami závodí teprve prvním rokem. Hned za ní se v celkovém pořadí umístila Julia Kopecký, na páté místo se posunula Chloé Charpentier.

Bodovací soutěž ovládla Dominika Wlodarczyk, stejně jako pořadí kategorie U23. Nejlepší vrchařkou je Sara Casasola.