Oldtimer Express pojede v olympijském roce 2024 do Atén

Vytrvalostní jízda českých veteránů Oldtimer Express zamíří letos na jaře do Atén, oznámil hlavní organizátor Josef Zajíček. První ročník zavedl účastníky po stopách Orient Expressu do Istanbulu. V olympijském roce 2024 se posádky vozů starších 30 let symbolicky vydají až na slavný Olymp. 

Trasa, která bude opět startovat v Praze je pro rok 2024 rozdělena na pět etap. Ty účastníky provedou rakouskými Alpami, pobřežím Chorvatska, Bosnou a Hercegovinou, Černou Horou, Albánií a samozřejmě Řeckem. Na jízdu dlouhou 2439 km se posádky vydají 4. května, ale celá jízda začne ve skutečnosti už o den dříve. V předvečer startu se účastníci setkají na slavnostním večeru ankety Zlatý volant, který je jedním z partnerů Oldtimer Expressu a díky tomu na startu nebudou chybět ani hvězdy motorsportu.

„Přesné místo startu i osobnost, která naši jízdu odstartuje zatím prozradit nemohu, ale jisté, je, že to bude pro účastníky i diváky určitě velký zážitek,“ slibuje Josef Zajíček, který Oldtimer Express vymyslel se svým tureckým obchodním partnerem. První ročník vytrvalostní jízdy zamířil letos na jaře do Istanbulu a na slavnostním startu u Národního technického muzea na Letné nechyběl například legendární norský rally jezdec John Haugland, nebo turecký velvyslanec Egemen Bagis. Jízda 23 českých veteránů pak vyvrcholila společným příjezdem na náměstí k mešitě Hagia Sophia v sobotu 20. května.

Na účastníky druhého ročníku čekají opět minimálně stejně nevšední zážitky. Už po cestě, která posádky provede rakouskými a slovinskými Alpami, jadranským pobřežím a divokou Albánií je připraveno několik zajímavých zastávek. Jednou z nich bude například soutěžní jízda pravidelnosti na závodním okruhu Grobnik v Rijece. V páté etapě se pak účastníci zastaví přímo na Olympu pro vlastní olympijský oheň. Celou jízdu zakončí v Aténách, kde závod vyvrcholí slavnostním vyhlášením a společným galavečerem.

„V prvním ročníku dorazilo do cíle všech třiadvacet posádek a věřím, že i letos budeme stejně úspěšní. Máme velmi zkušený servisní tým, který vždy okamžitě vyřešil všechny technické komplikace účastníků. Pro cestu jsme navíc zvolili opět jarní termín, který je pro jízdu historických aut a jejich posádek ideální,“ vysvětluje Josef Zajíček nezbytné podmínky pro takto dlouhou cestu veteránů.

Jízdy se mohou zúčastnit auta nad 30 let, ale oproti loňsku je vypsána ještě zvláštní kategorie Classique Unique pro automobily starší padesáti let. Vítěz kategorie pak získá jedinečné hodinky z české manufaktury ROBOT, navržené a vyrobené speciálně pro tuto akci.

„V první ročníku jsme měli velice pestré startovní pole. Mimořádný výkon předvedl Ivo Tůma se svou Octavií z roku 1960, kterou zrekonstruoval až těsně před závodem, nebo Alois Krejčí se Škodou Tudor Roadster z roku 1951, který byl nejstarším účastnickým vozem. Jedním z nepřehlédnutelných vozů byl pak Rolls-Royce Corniche, kterým jel Jiří Jirovec, bývalý závodník, sběratel historických rallyových vozů a majitel společnosti Invelt,“ vyjmenovává Josef Zajíček některé z účastníků ročníku 2023. Pro ročník 2024 se k Oldtimer Expressu rozhodl připojit i Ladislav Samohýl, největší sběratel historických vozů v ČR.„Mám velkou radost, že tak významná osobnost veteránistické scény jako je pan Samohýl bude jedním z našich partnerů a věřím, že další ročník přiláká minimálně stejně pestrou směsici vozů i posádek, která spolu zase vytvoří skvělou partu.“

TZ a foto: Autodrom Most

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting