Odstartoval Oldtimer Express, míří do Istanbulu

Ve středu 17. května ráno odstartovala od Národního technického muzea v Praze jízda Oldtimer Express, která si klade za cíl projet trasu z Prahy přes Balkánský poloostrov a zakončit ji v Istanbulu. Čtyřdenní cestu přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko absolvují vozy s věkem nad 30 let. Denně budou překonávat více než 500 km. Trasa závodu je pouze doporučená s kontrolními průjezdními body, ale posádky mohou zvolit i vlastní cestu.

Start si nenechal ujít ani J. E. P. Egemen Bagis, turecký velvyslanec v ČR, který společně s Josefem Zajíčkem, hlavním organizátorem akce, jízdu před Národním technickým muzeem slavnostně odstartoval. Mezi přihlášenými vozy je pestrá směsice automobilů od Škody 100 z roku 1975, přes BMW 3.0 E9 CSi (1974), Jaguar E-Type roadster (1963) až po Rolls-Royce Corniche. Nejstarším vozem ve startovním poli je Škoda 1102 Tudor Roadster z roku 1951. Mezi posádkami jsou milovníci historických aut převážně z oblasti byznysu. Mnozí z nich už mají za sebou několik podobných dálkových rally, případně další zkušenosti s méně tradičními způsoby cestování, nebo závody.

Zdroj dynamické sekce: » Oldtimer Express 2023 (Fotogalerie)

Duchovní otec dálkové jízdy, Josef Zajíček, který je mimo jiné také majitelem mosteckého autodromu a hodinářské manufaktury ROBOT, chce udělat z Oldtimer Expressu tradici a věří, že nezůstane u jednoho ročníku. "Jsem rád, že se podařilo vše včas zorganizovat, že nás podpořili partneři a že se konečně můžeme vydat na cestu. Samotný jsem velmi zvědavý, co nás všechno čeká, a těším se na celou cestu, i když je jasné, že to nebude jednoduché. Věřím ale, že jsme dobře připraveni a získáme i mnoho nových zkušeností do budoucna," říká Josef Zajíček, který řídí Tatru 603 z roku 1959 a tvoří posádku se svým tureckým obchodním partnerem.

Cesta Oldtimer Expressu sleduje směr legendárního železničního spoje a v Istanbulu bude v neděli zakončena slavnostním večerem za účasti prezidenta tureckého autoklubu. Posádky, které dorazí do cíle, obdrží originální trofeje z českého skla, které si vzala na starosti známá sklárna Pačinek Glass.

Zdroj a foto: TZ Autodrom Most

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.