Ojedinělé setkání prototypů v ČR zůstalo zatím poslední

Protocup na autodromu v Mostě byl k vidění v roce 2004, setkání těchto krásných vozů, kterých v ČR máme dostatek, však zůstalo ojedinělým setkáním.

Po zákazu prototypů v roce 2004 uvažovaly některé týmy, co nakoupily tuto techniku, jaké závody budou jezdit, s okruhovým speciálem to kopců moc nejde a okruhové závody prototypů se zde žádné jiné v té době nejezdily. Zajímavý nápad dostala dvojice pánů Karel Dolák a Roman Krejčí ze serveru Vrchy.com, kteří v rámci závodů Sports Car Challenge uspořádali vlastní hodnocení českých jezdců, tzv Protocup 2004. Sezóna obsahovala jak závody na mosteckém a brněnském autodromu, ale také Lausitzring, který není daleko českým hranicím.

Na konci sezóny 2004 se bilancovalo, body započítal i Protocup 2004 a u příležitosti vyhlášení sezóny dostala dvojice Dolák a Krejčí nápad uspořádat při dni otevřené dráhy v Mostě zajímavé setkání jezdců, a hlavně majitelů prototypů. Sešly se tu zajímavé kousky, některé zůstaly jen na výstavu, jiné absolvovaly i tehdy deštivou exhibiční jízdu na osm kol autodromu v Mostě. V depu přítomní diváci viděli MTX 2-03 Petra Rokyty, který také prezentační exhibici vyhrál, druhý skončil Milan Stejskal s Lucchini P3 a bronzový pohár dostal Martin Vondrák s PRC Alfa Romeo V6. Prototyp MTX 2-03 Lada přivezl ukázat Zdeněk Vondrák, Pavel Vondrák pak MTX 2-01 Fiat, Jan Kelar své MTX 2-03 BMW, Karel Berger další MTX , Jiří Švec ukázal JSK Alfa Romeo B6, Edita Prášková přivezla Baghiru 720 Škoda a Ing. Otakar Krámský se ukázal s prototypem Osella BMW K-04. Michal Dolák měl na prezentaci dva vozy, tedy PRC BMW 3,0 se kterým jezdil Sports Car Challenge a usedl při prezentační jízdě i do prototypu PRC Ford DVR F1 V8, se kterým pak v další sezóně startoval v SCC. Osobně přítomní byli i hosté, z Interserie promotér Fritz Duduchum, Karel Jílek, Miran Velkoborský, Dalibor Nerad, či Walter Pedrazza ze Sports Car Challenge.

V dnešní době, kdy prototypů, a nejen historických v našich končinách přibylo, by bylo jistě zajímavé takovéto setkání prototypů někdy uspořádat. Mohlo by se také jednat o akci mezinárodní, v rámci některých ze závodů, třeba zrovna opět na mosteckém autodromu, kde závodění s prototypy, ať již v Interserii, nebo při jiných sériích, má hlubokou tradici.

Foto z akce Vám přiblíží, o jaký zážitek jste možná v minulosti přišli.

Vláďa Rožánek, Protocup 2004

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.