Ohlédnutí za úvodním podnikem F4 CEZ

Potenciál F4 CEZ se rozvíjí. Zatímco v loňském premiérovém ročníku bylo startovní pole skromné, letošní úvodní podnik na okruhu Balaton Park měl čtrnáct formulí 4 a číslo bude nadále stoupat. Na jedno prvenství dosáhl v Maďarsku Kirill Kutskov a na dvě loňský šampion Ethan Ischer.

Švýcarský šampion F4 CEZ byl na Balatonu ve formě. Nespornou výhodu mu poskytoval fakt, že zde loni v říjnu závodil a mohl čerpat ze svých zkušeností. Nyní se Ischer vrátil a rozjíždí svou sezonu na vítězné vlně – ale bez bodového ohodnocení. Pravidla FIA jsou nekompromisní. Jako šampion F4 CEZ už Ischer nemůže v tomto šampionátu budovat. Starty mu nikdo nezakáže, ale na body zkrátka nemá nárok. Nutno podotknout, že Ischer se letos zaměří na italskou F4 a Balaton Park (i Red Bull Ring) mu posloužil jako ostrý trénink.

Ischer startoval v první dvou závodech z pole-position a vždy vyhrál. Pokaždé měl ale velmi silného soupeře. Týmového kolegu z Jenzer Motorsport Oscara Wurze. Syn bývalého pilota F1 a vítěze 24h Le Mans Alexe Wurze pojede celou sezonu F4 CEZ a ukázal, že se s ním musí počítat. Na Ischera tlačil v každém závodě, recept na předjetí ale v prvních dvou případech nenašel. Až ve třetím sprintu překonal švýcarského šampiona, potíž ovšem byla v tom, že tentokrát se nebojovalo o vedení, ale druhé místo. Ve třetím závodě totiž startoval z pole-position Kirill Kutskov z Maffi Racing a předvedl fantastickou jízdu, zakončenou prvenstvím. Wurz a Ischer skončili těsně za ním.

Kutskov se v průběhu víkendu zrychloval, v prvním závodě byl čtvrtý, v druhém bral bronz a třetí start proměnil ve výhru. Byl jediným jezdcem, který dokázal narušit dominanci jezdců týmu Jenzer Motorsport, jenž nasadil pět monopostů pro Ischera, Wurze, Shima Zhanga, Andriju Kostice a českého jezdce Maxe Karhana.

Zhang vybojoval třetí místo v úvodním sprintu, v tom druhém bohužel havaroval. I Kosticův víkend neprobíhal zcela podle představ a v prvním sprintu musel kvůli defektu do boxu. Naopak Max Karhan dosáhl ve druhém závodě na doposud nejlepší výsledek v F4 CEZ v podobě čtvrtého místa. Dohromady nasbíral 25 bodů a v průběžném hodnocení je pátý.

Ještě lepší víkend prožil další český závodník Miroslav Mikeš z týmu JMT Engineering. Dvě pátá a jedno šesté místo ho bodově vyneslo na třetí místo průběžného pořadí za Wurze a Kutskova (připomínáme, že Ischer nemůže bodovat).

V Maďarsku se za volantem formule 4 objevili i dva akademici F4 CEZ. Za tým SAPE Motorsport nastoupili Marek Mičík a Michelle Jandová. Oba se v průběhu víkendu neustále zrychlovali, přičemž Mičík dosáhl nejlepšího umístění v podobě sedmé pozice a Michelle Jandová zvítězila v prvním sprintu v dámském poháru před Michalinou Sabaj z AS Motorsport a Kornelií Olkuckovou z Maffi Racing. V druhém závodě pak cenu pro nejlepší mladou závodnici získala Michalina Sabaj.

TZ T. Vacín | F4 CEZ | foto Petr Frýba

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.