OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Offroaďáci v mokřadech bojovali v oblacích prachu

Offroad maraton se v sobotu 27. dubna přesunul do areálu Pístovské mokřady nedaleko Jihlavy. Konal se zde potřetí ve dvacetileté historii seriálu. A opět podle stejného scénáře. Z vyschlé tratě se zvedala oblaka prachu, ve kterých závodníci mizeli jako v mlze. Z bojů od první do poslední minuty vítězně vzešli motorkář Filip Boháč z TJ Sokol Krásné Pole, čtyřkolkář Martin Miřejovský (KRZT Motorsport) a bugina Polaris teamu. Nejrychlejším speciálem do dvou litrů byl nissan Indruch Offroad teamu, nad dva litry defender Offroad-centra Jase a Amatéry vyhrál Manyjak-Jurda team s arem.

Ještě v pátek panovalo téměř letní počasí, které se s přicházející sobotou změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Citelně se ochladilo a většina závodníků doufala, že také zaprší. Marně. Tvrdá 3,5 km dlouhá trať byla vyschlá více než v loňském roce a jezdce i diváky „odměnila“ tunami suchého poletujícího bláta. V něm se nejdříve museli zorientovat motorkáři. Na start se postavili v půl osmé ráno a vyrazili do letošní první tříhodinovky. Sto deset strojů kroužilo lesním porostem, vybíralo výjezdy, sjezdy a pár kaluží, které téměř nestojí za zmínku. Naopak všude leželo spoustu kamenů, na které si všichni dávali velký pozor. Zabrat dostávaly stroje i sami závodníci, pro které byl šachovnicový prapor na konci vysvobozením. Nejrychlejší dvojici na trati utvořili favorizovaní Filip Boháč a Jaroslav Chládek (Brumla Racing). Filip byl nakonec o jedno kolo úspěšnější a se 44 průjezdy kolem časomíry zvítězil absolutně. Třetí Petr Machek (TM Racing Czech) ztratil na stříbro zhruba 1,5 minuty. Obrovskou radost měl v cíli veterán Josef Batelka (SKP Nymburk), který po třech letech dosáhl na největší pohár. Mistrovské E1 dovedl do cíle Jiří Maršálek (Maršálek motorsport).

Čtyřkolkáři ladili své stroje na 11. hodinu. Pak co nejrychleji vyrazili dopředu urvat co nejčistší výhled. Na trati se během prvních minut „roztrhali“ a fanoušci sledovali, co se děje s jejich favority. Na souboje se těšil Radek Porš (Quadpoint Racing Team- CZAUTO). Plány mu ale zkřížily problémy s jeho původním strojem. Den před závodem se mu sice ještě podařilo pořídit jinou čtyřkolku, nestihl ji ale vyzkoušet a v ostrém závodu se ukázalo, že potřebuje vyladit. Radek tak z bojů kvůli bezpečnosti raději odstoupil. Martin Miřejovský ale nebyl ochuzený o silného soupeře. Michal Vágner (Čtyřkolky Tišnov), který letos přesedlal z mistrovské třídy 4x4 do nejrychlejších sportek, pořádně potrénoval a velmi rychle se dostal do čela. Diváci s napětím sledovali situaci na trati. Martin Miřejovský nejdříve vyčkával, pak se zařadil za Michala Vágnera a nespustil ho z očí. Asi hodinu před koncem se oba lehce oťukávali a když měl  Vágner nedobrovolnou kolizi  v lesíku, Miřejovský vyrazil  před  něj a  zvítězil  s náskokem necelých dvou minut. V cíli ale svému soupeři vzdal hold a poděkoval za parádní soupeření. Na bedně je doplnil třetí Jiří Jančík z Wings teamu. Ve veteránské kategorii zavládla stejná radost jako mezi motorkáři. Po delší době a teprve podruhé na Offroad maratonu totiž vyhrál Jaroslav Úruba (JK Morava team). Plný počet bodů ve třídě 4x4 si odvezl Milan Lamina (IKS Racing), který vrátil Adamovi Bezděkovi (Čtyřkolky Tišnov) porážku ze Šiklova mlýna. Rozdíl mezi těmito jezdci byl velmi těsný – necelá sekunda! Nejrychlejší ženou byla Sharon Gruberová z Wings teamu.

Po závodech dětí a mladších juniorů na jednodušší trati se na svoji první letošní pětihodinovku chystala auta. Ze startovního roštu naplno vyrazily první řady, ostatní počkaly, až se roztrhá prašná clona a pak se pustily do závodění. Mezi Amatéry změřily síly tři týmy. Nejmenší počet bodů za bronz si připsal tým Velecký, kterému chybělo sedm kol na West Bohemia Racing. Ten letos přijel s novým autem, které v otvíráku sezony skončilo prakticky na začátku. Na druhém závodu ale už vydrželo a spokojený šéf týmu Petr Hauptmann mluvil už jen o „ladění pár drobností“. Největší ovace patřily Manyjak-Jurda teamu. Jediné aro ve startovním poli bez problémů ukusovalo kilometry a se 47 koly dorazilo do cíle.

Velký boj svedly speciály nad dva litry. Oldmobil Def racingu se tentokrát potýkal s problémy a tým byl rád za třetí místo. Před nimi to ale vřelo. Ještě pár desítek minut před cílem vedla Bída s nouzí. Ale v samém závěru je porazilo Offroad-centrum Jase! Nissan Patrol s číslem 219 tak nevystoupal na nejvyšší stupínek, ale je vidět, že šlape jako hodinky a máme se spolu s dalšími týmy v kategorii ještě na co těšit.

Také speciály do dvou litrů mají tandem, ve kterém se vždy očekává lítý boj. Tvoří ho Indruch Offroad team a Autocentrum Luňák. V Šiklově mlýně si malinko odskočili. Ale v Pístovských mokřadech často kolem diváků projížděli kolo na kolo. V cíli bylo jasno. Oba najeli 60 kol, ale Indruch racing byl rychlejší. Na bedně je doplnil třetí Wing team s 55 koly, který o kolo porazil KB Systém offroad team 1.

Zatímco loni kralovaly buginám can-amy, letos ostré růžky vystrkuje polaris. Marcel Výchopeň měl na prvním závodu ještě půjčený stroj a byl stříbrný. Nyní už dorazil s nejnovějším Polarisem RZR TURBO S a zvítězil. V cíli nadšeně popisoval vlastnosti stroje, které na trati vyzkoušel poprvé. Uvidíme, jak se souboje nejen týmů, ale také značek, rozhoří na dalších kláních. Stříbro patřilo loňskému mistru Andy motors racingu, který si uškodil dvěma koly penalizace. Bronz získal Aroma Gold racing se 66 koly.

Všechny výsledky jsou zde: http://www.offroadmaraton.cz/vysledky.html

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.