Offroad v Milovicích prověřil výdrž jezdců i strojů

Třetí díl Offroad maratonu se uplynulou sobotu 25. května odehrál v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Čtyřkolkáře po třech hodinách dovedl do cíle letos zatím neporažený Martin Miřejovský, motorkáře Petr Machek. V 5hodinovce aut byla nejrychlejší bugina Polaris teamu, mezi speciály nad dva litry uspěl DEF Racing, do dvou litrů Indruch offroad team a z amatérů se nejvíce dařilo Manyjak-jurda teamu. Závodníci si tentokrát místní zápolení v porovnání s jinými ročníky užili. Rozbitý povrch plný vlnek a děr jim zůstal, ale díky dešti před kláním nelokali tuny prachu a na 6,4 kilometrů dlouhé trati mohli jet rychle a bezpečně předjíždět.

Ranní starty se během roku střídají a v Milovicích připadl na čtyřkolkáře. Ti byli rádi – slunce sice už prohřívalo depo, ale teplota byla ještě příjemná. Do tříhodinovky odstartovali v 7:30 hodin. Přes 80 strojů se hnalo známou krajinou, která sice nenabízela výjezdy a sjezdy, ale umožnila namotat jednu z nejdelších tratí Offroad maratonu s rovinkami i zatáčkami. Hned po mávnutí vlajkou se do popředí dostal Radek Porš, který na sebe natáhl další borce z první lajny. Mezi nimi byl například lídr absolutního pořadí Martin Miřejovský, Ladislav Řánek a Michal Vágner. Právě tato čtveřice se usídlila na čele závodu a vedení skupiny si prohazovali. Diváci žasli, protože první půlka klání rychlostí připomínala spíše quadcross. Rozhodla třetí hodina. Martin Miřejovský (KRTZ Motorsport) si pohlídal vedení a kdyby jen malinko přidal, mohl zbytek startovního pole porazit o kolo. Cílem totiž projel čtyři desetiny sekundy po mávnutí šachovnicí. Takto si zapsal 23 kol, stejně jako Radek Porš (Quadpoint Racing Team- CZAUTO) na druhém místě, který na zlato ztratil přes dvě minuty. Třetí Michal Vágner (Čtyřkolky Tišnov) byl o dvě sekundy rychlejší než čtvrtý Radek Eiselt (EISteam). Tato trojice stála na stupních vítězů jako nejlepší jezdci na mistrovských sportkách. Dušan Novotný (Kaskadér racing team) bral plný počet bodů mezi veterány a Adam Bezděk (Čtyřkolky Tišnov) v kategorii 4x4. Na pohárové sportce vyhrál Aleš Pour (EN Quad team), na quadu nad 500 ccm Radomír Beneš (Čtyřkolky Tišnov) a na nejslabší čtyřkolce do 500 ccm Tomáš Valenta ze stejného týmu. Nejrychlejší ženou byla Sharon Gruberová z Wings teamu.

Přes 140 motorkářů se na svůj maraton chystalo hodinu před polednem. Ne všichni měli pořádnou zásobu vody, čehož později litovali. Teplota šla totiž nekompromisně nahoru, navíc místní nerovný povrch pořádně prověřil fyzičku – nárazy hodně trpěly ruce a také páteř. Do čela závodu se rychle dostal favorizovaný Jaroslav Chládek (Brumla racing), který hodinu a půl s přehledem vedl. Ale jak mu přibývala kola, necítil se dobře a rychle mu mizely síly, až po dvou hodinách raději odstoupil. Nyní je už v pořádku a těší se na další klání, kde dle svých slov „snad konečně zajede pořádný výsledek“. Vedení tak převzal Petr Machek (TM racing czech), kterého dojel Tomáš Coubal (Tyros – Autoservis Coubal). A právě tato dvojice byla po třech hodinách nejlepší. První Machek porazil Coubala o 21 sekund. Časomíra jim zapsala 25 kol, stejně jako třetímu Jiřímu Kelichovi (Kestone Racing). Krásné souboje probíhaly také v mistrovských E1. Petr Hreus (VHS Racing team) zde útočil na prvního Petra Maršálka (Maršálek motorsport – Rajhrad), dokonce ho ke konci závodu předjel, ale Maršálek sebral zbytky sil a v posledním kole si vítězství urval zpět. Největší radost v mistrovských veteránech měl opět Josef Batelka (SKP Nymburk). Parádní výsledek zajel teprve 12letý Jaroslav Novák ml. (Sidus racing team), který vyhrál pohárové E1! Největší trofej v pohárových E2 si odvezl Ivan Ročeň a ve veteránech František Krzák.

Po závodech nejmladších offroaďáků se automobilové týmy chystaly na svoji pětihodinovku. Motory 27 krasavců na čtyřech kolech zaburácely po čtvrté hodině odpoledne. Malé zděšení způsobil červený speciál KB Systemu, který při snaze dostat se ze zadních řad co nejvíce dopředu vyjel ze standardní stopy a hnal se obloukem k první zatáčce. Jenže ho „nakopla“ už léty proslulá díra na trati a vůz nebezpečně nadskočil. Řidič naštěstí manévr ustál, a tak zůstalo jen u úleku.

Vozy se do milovických kilometrů vrhly bez bázně a hany. Zvláště buginy z první řady, z nichž každá toužila po zlatu. Polaris team s Aroma Gold teamem si od první chvíle nedarovali ani metr a divákům nabízely skvělé předjížděcí souboje. Oproti jiným závodům ale bylo velmi brzo rušno také v depu. Rozbitá trať si vybírala svoji daň. Tu se měnila se poloosa, tam držák nápravy, nebo se řešil tekoucí olej a přitahovaly šrouby na kolech.

Ze souboje amatérských posádek vítězně vzešel Manyjak – jurda team s oranžovým arem. O jedno kolo porazil nováčka Rupexim motorsport, který přijel s Opelem Frontera. Třetí byl West Bohemia racing. Další prvenství v řadě mezi speciály do dvou litrů získal Indruch Offroad team, kterému zatím vše šlape jako hodinky. Wings team se svoji modrou vitarkou ztratil tři kola na první místo, ale dokázal si o jeden okruh pohlídat stříbro. Pěkně horko bylo hned za ním. O bronz proběhl lítý boj mezi Arturx teamem a KB System offroad teamem 1. Arturx nakonec porazil červené o 25 sekund!

Nejrychlejším autem byl v Milovicích DEF Racing s Oldmobilem. Se 30 koly se zapsal na šestém místě celkově. Následoval ho o tři kola pomalejší KB System offroad team a Offroad centrum Jase, oba s 27 koly. Měření sil mezi buginami nakonec dopadlo vítězně pro Polaris team, který zvládl 38 kol. Stejný počet průjezdů kolem časomíry zaznamenal také Andy motors racing, jen na Polaris ztratil přes dvě minuty. Pro bronz si dojel Quadservis Špak – Solitera Racing se 37 koly.

Milovické klání bylo pro auta poslední prověrkou před 24hodinovkou v Dobřanech u Plzně, která se jede 22. a 23. června. Předcházet jí tradičně budou dvouhodinovky motorek a čtyřkolek. A během ní si zazávodí děti a mladší junioři.

Zdroj: OffROAD Maraton
Foto: Jiří Jonáš

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.