OffROAD Maraton zná vítěze sezony!

Absolutní trofeje vybojovali Galia, Tůma a KB System offroad team 9. listopadu 2015 Ředhošť (okr. Litoměřice) – Závěrečný díl seriálu OffROAD Maraton se jel uplynulou sobotu v Ředhošti. Motorkáři a čtyřkolkáři naposledy změřili síly ve 2hodinovce, automobilové posádky ve 4hodinovce. Jezdce v jedné stopě dovedl do cíle Lubomír Vojkůvka z VYPE racing teamu, ve dvou stopách Petr Sýkora ml. ze Suzuki teamu Bohutín. Absolutní trofeje sezony spolu se startovným na africkou Intercontinental Rally si ale odnesli Daniel Galia z RD racing a Zdeněk Tůma z THF racing teamu. Mezi auty nejvíce zářil KB System Offroad team. Nad hlavu zvedl zlatý pohár ve speciálech nad dva i do dvou litrů a v obou kategoriích slavil i mistrovské tituly sezony. Silnější speciál K-2 Audi navíc zvítězil absolutně v letošním ročníku za 1837 km a také získal „vstupenku“ na závod do Dakaru. Fanoušci si užili i Tatru Phoenix, dakarskou krásku Jaroslava Valtra, která zanedlouho vyráží k branám nejtěžší rally světa pod křídly Buggyra Racing. Na svůj první závod začínající v Buenos Aires úspěšně trénoval i Rudolf Lhotský z Barth Racing. 5násobnému dakarskému vítězi Josefu Macháčkovi se v bugině VYPE racing teamu nedařilo.

V sobotu 7. listopadu se areál probouzel do deště. Ale v osm hodin ráno na motorkáře čekal ideálně pokropený terén a obloha bez vody. Na necelých třech kilometrech trati se střídaly zatáčky se skoky, ale i rychlejšími úseky. Dvěma hodinami se rychle a ladně proplétal nestor terénních soutěží Lubomír Vojkůvka z VYPE racing teamu. Letošní sezonu měl jako na houpačce a nesmazatelně se zapsal historkou z Milovic, kde se omylem napil benzinu a odstupoval z prvního místa. Nicméně v Ředhošti mu vítězství neuniklo. V cíli byl absolutně první se 36 koly. Zbytek závodního pole porazil o celé kolo. Jeho stopu si nejvíce hlídal Mistr v E1 Daniel Galia z RD racing, který dojel celkově druhý a se 1021 najetými kilometry se stal absolutním vítězem sezony a získal startovné na Intercontinental Rally 2016 do Dakaru. Galia letos bojoval hlavně s nemocemi a úrazy. Do finálního závodu nastoupil s úsměvem a plný sil. Ale zhruba v polovině klání narazil rukou do kolíku, z čehož se doma ukázala zlomenina malíčku. A nyní má poprvé v životě ruku v sádře. Cenu za absolutní umístění si odnesli i druhý Karel Brabec z Motokrosu na Cechu, nejlepší pohárový jezdec, a třetí Miroslav Pavlík z Enduro teamu Velká.

Pavlík měl obrovskou radost, protože finální výhrou nad týmovým kolegou Bohumilem Michálkem letos zvítězil mezi mistrovskými veterány. Jezdce před ředhošťským kláním dělil pouhý bod. Do posledního maratonu nastoupil i Rudolf Lhotský z Barth Racing. Nedávné zranění nohy ho již tolik netrápilo, a tak si dvouhodinovku maximálně užil. Mezi nejsilnějšími E2 dojel šestý.

Jen co motorkáři sjeli z trati, už se na ni hrnuli čtyřkolkáři. Pod slunečními paprsky se na startu seřadilo 70 strojů, které v 10:30 h vyrazily do dvouhodinového klání. Hned v úvodu diváci viděli dva pády, naštěstí bez zranění. Na největší souboj v rámci absolutního pořadí se chystal Zdeněk Tůma z THF Racing a Michal Vágner z Region Racing. Tůma měl sice náskok 25 kilometrů, ale finální dvouhodinovka mohla přinést až 90 km. Vágner jel naplno. Jenže už v počátku klání se střetl s jiným jezdcem, prorazil gumu a ohnul rameno. „S tím se vyhrát nedalo,“ konstatoval. Skončil druhý v kategorii za Danem Matějkou z LTCar racing. Do absolutního pořadí sezony si přičetl 86 kilometrů, kterými zpečetil stříbro.

Ale jako Mistr 4x4. Výtečný závod absolvoval Ondřej Fišar z Quadu Nová Paka, letošní Mistr Veterán. Získal bronz a třetí skončil i v absolutním pořadí sezony, jen šest kilometrů za Vágnerem. Obrovskou smůlu měla ve dvacátém kole Magdalena Harudová z Haruda teamu RAC Sedlčany, která nabourala do pneumatiky, havarovala a do nemocnice ji vezl vrtulník. Lékaři naštěstí nepotvrdili nic vážného a jedna ze tří závodnic ve startovním poli se již zotavuje doma.

Adrenalinovou podívanou divákům zajistil Martin Miřejovský z Teamu Max 2 s Petrem Sýkorou ml. ze Suzuki teamu Bohutín. Oba borci se střídali na absolutní špici a vůbec nebylo jasné, kdo vyhraje. V posledním kole Sýkora předjel Miřejovského a porazil ho o dvě vteřiny! Miřejovský v cíli přiznal, že ho na nové čtyřkolce čeká ještě spousta práce. Chtěl jet rychleji, ale stroj ho nepustil. Byl však rád, že v mladších řadách rostou výteční závodníci. Zdeněk Tůma se potýkal s prasklým rámem. Ale ukrajoval metr za metrem a mistrovská i absolutní trofej spolu s africkou Intercontinental Rally mu neunikla.

Už při závod dětí a mladších juniorů se u cateringového stanu srocoval dav. S dakarskou kráskou Tatrou Phoenix sem dorazil dvojnásobný mistr OffROAD Maratonu Jaroslav Valtr, který se pod křídly Buggyra Racing chystá na Dakar 2016. Přítomní závodníci i fanoušci si užívali blízkost nového speciálu a kromě informací si odnesli si podepsané plakáty či další trofeje přímo z rukou dakarského závodníka.

Jaroslav Valtr se krátce po půl třetí přesunul k vyhlídkové věži. Z rukou ředitele seriálu Ondry Nachtigalla převzal vlajku České republiky a odstartoval finálovou čtyřhodinovku aut. A s nadsázkou poznamenal: když se to umí odmávnout, tak se v zatáčce nikdo nezasekne. V minulosti v ní totiž pořádně skřípaly plechy.

Z první řady se nejlépe odpíchl speciál na dva litry KB System offroad teamu, který do Ředhoště přijel jako sezonní Mistr. V kategorii měřil síly hlavně se žlutým jeepem Valtr offroad teamu, který letos řídí Jaroslav a Michal Valtrovi, synové dakarského závodníka. Již v Ostravě zajeli výborný výsledek a nejinak tomu bylo ve finálním klání. I když ještě před závodem řešili problém s vodní pumpou, nasčítali stříbrných 55 kol, skončili třetí celkově a stali se druhými vicemistry sezony. Na trati v Ředhošti je následoval Forza offroad team. Bývalí trialisté, jež naskočili do sezony v drnovické pískovně. Maratony je baví a vypadá to, že se na ně můžeme těšit i příští rok. Sezonní stříbro připadlo Broučku WINGS teamu, který měl střídavě oblačný rok. Nejdůležitější klání se mu nevydařily, stejně jako závěr roku.

Moravský tým toužil po zlatu, ale deset let závodění nakonec oslavil alespoň stříbrem v kategorii. Zlatý KB System offroad team s K-2 Audi zvládl v Ředhošti stejný počet kol jako žlutý jeep Valtra, ale byl o tři minuty rychlejší. Finální jízdou završil sezonu oběma nejvyššími trofejemi, včetně startovného na Intercontinetal rally 2016.

foto: JonášOslavy „Červených“ ale získaly punc dokonalosti, když ve speciálech do dvou litrů na mistrovský titul dosáhl i druhý týmový vůz Suzuki Jimny. V první půli sezony se trochu trápil, ale výtečný závěr ho vyšvihl na špici. Ve finále si zapsal 52 kol a celkově se umístil čtvrtý. K maximální týmové spokojenosti pomohl i třetí vůz KB Systemu, který v Ředhošti bral pohár za druhé místo před Váňou offroad teamem.

Ale nedařilo se Autocentru Luňák. Ve 23. kole stálo přes hodinu v depu kvůli utrženým šteftům na kole a do cíle dojelo čtvrté mezi menšími speciály. Sehraný tým však nesmutnil, letošní sezonu skončil  stříbrný v kategorii a bronzový v absolutním pořadí. Když v Ředhošti nadšeně projížděl cílem, najel na břeh a auto obrátil na střechu. Ceny ale přebíral s velkým úsměvem.

O sezonním vítězi mezi Amatéry bylo již dávno rozhodnuto. Offroad centrum Jase nicméně v Ředhošti vyrazilo za co největším počtem kilometrů, aby v absolutním pořadí potrápilo, nebo i porazilo KB System offroad team. Defender ale nevydržel nátlak finálového tempa a vyžadoval hodně servisu. Přesto stabilní tým slaví výtečnou sezonu. Mistrovský titul a stříbro v absolutním pořadí je vyhoupli mezi nejlepší. A vypadá to, že příští rok se objeví mezi speciály. Titul Vicemistra v kategorii si odvezl Lego team Kdyně s litrovou suzuki. Vynechání dvou závodů a práce na zeleném Krasavci se vyplatila. Pánové navíc slibují, že vychytají zbytek „much“ a příští rok pojedou ještě rychleji. Na druhý závod sezony dorazil do Ředhoště Kamionservis. A stylově: Přijel, závodil a zvítězil. Plný počet bodů ve finále ho posunul na třetí místo v letošním ročníku seriálu. O jeden jediný bod před Fun racing team, který v posledním klání skončil čtvrtý.

Ideální počasí a rychlá trať seděla buginám. Quad servis Špak – Papá buggy tým slavil mistrovský titul již v Ostravě. Do seriálu naskočil v Dobřanech a vyrovnanou jízdou dojel až do finále. V něm chtěl zvítězit, ideálně absolutně. Ale zastavily ho opravy, jejich Can-Amu dvakrát praskly čepy řízení. Ve čtyřhodinovce tak skončil druhý. V Ředhošti třetí Pollisport.cz vybojoval sezonní stříbro. Jeho Polaris nejdříve proslul tím, že závody moc nedojížděl. Ale v posledních kláních vylepšil techniku i styl jízdy a je plnohodnotným soupeřem. Sezonní bronz v kategorii si odnesl Polaris team s číslem 11, celkový vítěz finálního klání. V Ředhošti najel bezkonkurenčních 60 kol, o pět kol více než druhý celkově. Spolu s Fun racing teamem si zapsal nejrychlejší kolo závodu 3:32 minut. To by dle tradice patřilo 5násobnému dakarskému vítězi Josefu Macháčkovi. Jenže ne v Ředhošti. Matador se přijel odreagovat od dakarské
přípravy. Do karet mu hrálo ideální počasí i terén, jež má rád. Ale bugině VYPE racing týmu, ve které závodil, upadl unašeč zadního kola. Proto skončil už v desátém kole.