OffROAD Maraton Šternberk: Absolutní zlato slavil Miřejovský, Vojkůvka a VYPE racing

Úvodní závod patnáctého ročníku OffROAD Maratonu se jel uplynulou sobotu ve Šternberku na Olomoucku. Oblíbená čtyřkilometrová trať přilákala 84 čtyřkolek, 123 motorek a 18 offroadových vozů. Diváci i fanoušci sledovali řadu dramatických momentů, soubojů i oslavovaných vítězství. Absolutně první projeli cílem automobilová posádka VYPE racing teamu, čtyřkolkář Martin Miřejovský z Teamu Max 2 a motorkář Lubomír Vojkůvka z IR 2015. Svůj dakarský stroj přijel testovat i Josef Macháček. Po devíti kolech ale skončil pro technickou závadu. Podstatně lépe se dařilo Jaroslavu Valtrovi, který se svým Jeepem zvítězil mezi speciály nad dva litry a málem dosáhl i na celkové zlato.

foto: Jonáš

Již od mávnutí startovní vlajkou bylo jasné, že se na předních příčkách závodu objeví speciály do jednoho litru. Rostislav Plný z týmu RP racing, který loni jezdil na čtyřkolce, přesedlal právě do buginy a se svým Polarisem létal po trati jako malá raketa. Měl ale vytrvalé pronásledovatele, se kterými sváděl krásné souboje – VYPE racing team a jejich Arctic Cat s Pavlem Vyoralem za volantem a Jaroslava Valtra v tradičním žlutém Jeepu. Jejich vozy šlapaly jako hodinky a piloti jen čekali na vhodnou příležitost k předjetí a získání náskoku. To se jim povedlo hodinu a čtvrt před koncem maratonu. Pravděpodobně zutá zadní guma rozhodila buginu Rosti Plného, zadním zavěšením kola trefil velký šutr a narazil do stromu. Jezdci se nic nestalo, ale jeho 36 kol bylo konečných. Dvojice favoritů šlápla do pedálů a jela, co to šlo. O půl minuty dříve nakonec cílem profičel VYPE racing team se startovním číslem 14, který bral se 46 koly největší pohár mezi speciály do jednoho litru a cenu za absolutní prvenství: startovné na Geocaching rally 2014. Do výsledkové listiny si také zapsal prvních 184 kilometrů. Jaroslav Valtr (VALTR offroad team) slavil prvenství v kategorii speciálu nad dva litry. A vypadá to, že v letošním seriálu ho uvidíme častěji, než v loňském roce.

foto: Jonáš

Pepa Macháček nastoupil do závodu s odhodláním dojet co nejdále, nejlépe do cíle. Po osmi kolech ale jeho bugina již byla v depu kvůli převodovce. Jeho tým dělal, co mohl. Ale vysněným cílem Macháček neprojel. K osmi kolům přidal ještě jedno a skončil.

Do bojů o nejlepší českou offroadovou posádku se letos znovu zapojil i Offroad team Pořízek. Tým, jež pokračuje v letité rodinné závodní tradici, svedl krásné boje s týmem DTV Radíkovice a do své sbírky přidal největší pohár mezi speciály do dvou litrů.  První letošní vítězství mezi Amatéry slavilo OffROAD centrum JASE se 37 koly.

Mezi čtyřkolkáři se nejlépe dařilo favorizovanému Martinu Miřejovskému z Teamu Max 2. Závodní okruh během dvou hodin zvládl celkem 22 krát a ujel ostatním o kolo. Jeho tempu nejvíce stačil Miroslav Stupka (Stavebniny Stupka team), druhý v kategorie Mistr Quad SP. Nadvládu sportovních čtyřkolek v úvodu výsledkové listiny dokázal prorazit Martin Švanda z Quadservisu Tábor, který dojel absolutně třetí a první mezi mistrovskými čtyřkolkami 4x4. 

foto: Jonáš

Do svého dvouhodinového klání se letos vydaly i motorky. Loňský nejlepší jezdec Dan Galia z RD racing letos přestoupil do silnější kategorie Mistr Moto E2, aby mohl srovnat své výkony s Lubomírem Vojkůvkou z IR 2015. Ten měl nakonec více štěstí a cílovou pásku proťal absolutně první s dvouminutovým náskokem na Richarda Maršálka (Motomary). Dan Galia si s novým strojem nerozuměl dle svých představ, dojel celkově pátý a třetí v kategorii. Výtečnou jízdu předvedl Dušan Michlík z Enduro Zábřeh, jež cílem projel třetí absolutně a první mezi mistrovskými veterány.

Offroad Maraton, foto: Jonáš

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.