OffROAD Maraton Šiklův Mlýn: RP interier dopadal tvrdě, ale vybojoval absolutní zlato

Druhý závod seriálu OffROAD Maraton se jel uplynulou sobotu v Šiklově Mlýnu. Téměř pětikilometrová trať nabídla rovné úseky, ale také náročné technické pasáže. Za ideálního počasí se střídajícím se sluncem a lehkým deštěm si ji užilo 84 motorkářů, 61 čtyřkolkářů a 21 aut. Absolutní vítězství vybojovali motorkář Daniel Galia z RD racing teamu, čtyřkolkář Martin Švanda z Quadservisu Špak a Rostislav Plný se speciálem do litru, jedoucí pod křídly RP Interier týmu. Ten s přehledem nakroužil 47 kol a do absolutního pořadí si zapsal 216 kilometrů. Dorazili také dakarští jezdci: Pepa Macháček z KM racing teamu, Dušan Randýsek pod křídly VYPE racing teamu i Jaroslav Valtr s VALTRem offroad teamem.

Offroad Maraton

Motorkáři nastoupili ke své první letošní tříhodinovce již v sedm hodin ráno. Spousta z nich se obávala počasí, neboť v pátek večer se celou republikou, včetně westernového městečka na Vysočině, přehnal hustý déšť. Sobota ale již ukázala vlídnější tvář a na obloze se po celý den střídalo slunce s přeháňkami, které tak akorát smyly prach z cest i jezdců. Závod jednostopých strojů byl v očekávání perného souboje mezi Danielem Galiou z RD racing a Lubomírem Vojkůvkou z IR 2015. Galia letos přešel na silnější stroj, ale v prvním klání se mu nedařilo a veškeré tréninkové úsilí směřoval právě na závod v Šiklově Mlýnu. A vyplatilo se. Přestože Galia odstartoval z posledního místa, protože měl problém se zapalováním, Vojkůvku dojel, hodinu s ním jezdil bok po boku, pak ho setřásl a v cíli byl s téměř tříminutovým náskokem. Výsledných 30 kol dokázali zajet jen tito dva jezdci. Třetí absolutně Rudolf Lhotský z týmu Stavební Mechanizace Lhotský jich zvládl o dvě méně.

Před půl jedenáctou více než šedesát čtyřkolkářů netrpělivě vyčkávalo, kdy budou moci vyrazit do boje o další body. I je čekaly tři hodiny na tvrdé trati s roletami, lavicemi, retardéry z pneumatik a kořeny doplněné rychlými pasážemi. Technických úseků se ještě před startem obávali i zkušení jezdci. Nicméně po prvních kolech se s tratí sžili, nacházeli nové stopy a dokonce i těžké stroje se nebály skočit na dvojitých „hrbech“. Šlo spíše o výjimky, nicméně radost ze skoku si vychutnal i nakonec absolutní vítěz Martin Švanda z Quadservisu Špak z kategorie Mistr Quad 4x4. Jízdou „hlavou“ a bez zbytečných časových ztrát najel 28 kol a o dvě minuty porazil Zdeňka Tůmu z THF Racing teamu, jedoucí mezi mistrovskými sportkami. Třetím závodníkem, který jako jediný zajel stejný počet kol, byl teprve sedmnáctiletý Dominik Škarka z Domina teamu.

Offroad Maraton

Na startu automobilových posádek se krátce po třetí odpolední začalo řadit 21 offroadových speciálů. Do poloviny závodu se vedení v čele pelotonu střídalo. Nicméně po třech hodinách se na špici dostal Rostislav Plný z RP interier se svým Polarisem a vedení již nepustil. Kvůli špatně naladěnému podvozku cítila posádka každý dopad po skoku hodně tvrdě, nicméně s přehledem si zapsala bezkonkurenčních 47 kol do kategorie Speciálů do jednoho litru a 216 kilometrů do absolutního pořadí seriálu. V něm se nyní nachází na třetím místě. Druhý celkově v závodu i v kategorii do litru skončil Offroad team Šén se stejným počtem kol. Cílem prolétl o osm minut dříve než třetí bugina Offroad teamu Ostropestřec se 40 koly na kontě.

Průběžné prvenství v seriálovém absolutním pořadí nyní patří VALTR offroad teamu se žlutým Jeepem, který předvedl skvělých 42 kol a dojel druhý mezi Speciály nad dva litry. Předjel ho jen WINGS team, jež si spravil chuť po nevydařeném závodu ve Šternberku a hlavně loňské premiéře v Šiklově Mlýnu, kde ještě v zaváděcím kole skončil se svým Broučkem na boudě a v „ostrém“ závodu vůbec neodstartoval. Letos zde zajel 44 kol a vybojoval také třetí místo v celkovém pořadí závodu. Třetí v kategorii WOGO team dojel se ztrátou osmi kol.

Offroad Maraton

Kromě Jaroslava Valtra nastoupili do šestihodinovky další dakarští matadoři. Josef Macháček z KM racing teamu létal vzduchem se svojí buginou až k deseti metrům, nad čímž žasli i fanoušci, jež jsou na jeho rychlou a odvážnou jízdu zvyklí. Do cíle ale nedojel. Kvůli prasklému čepu řízení odstupoval po dvou a půl hodinách závodu - z prvního místa a zápisem nejrychlejšího kola 7:07 min, které do konce maratonu již žádná posádka nepřekonala. Dušan Randýsek pomohl svému domovskému VYPE racing teamu a startoval v bugině s číslem 14. Druhý pilot týmu Pavel Vyoral ho střídal asi po dvou hodinách závodu a využil znalostí a zkušeností Randýska k dojetí do cíle s 39 body a 179 kilometry do cíle. Díky nim je nyní VYPE racing team na stříbrné pozici absolutního pořadí.

Krásné souboje se odehrály i v nejpočetněji obsazené kategorii speciálů do dvou litrů, kde nastoupilo hned osm strojů. Téměř neuvěřitelnou vytrvalost předvedl Offroad team Pořízek, jež zvládl náročných šest hodin pouze v jedné dvoučlenné posádce a cílem projel s náskokem pouhých čtyř vteřin před druhým WOGO teamem! Zdeněk Pořízek v sobě nezapře závodního ducha, se který pokračuje v rodinné tradici. Stejný počet kol si zapsal i třetí v kategorii, WINGS team s číslem 144.

Offroad Maraton

Kategorii Amatérů dovedl opět do cíle skvěle jedoucí OffROAD centrum JASE se svým „nezničitelným“ Defenderem. Libor Vlasák se terénu rozhodně nebál a jel naplno až do posledních metrů. Celkových 40 kol je toho důkazem. Druzí Záchranáři zvládli ujet polovinu a třetí LEGO Team Kdyně, letošní nováček OffROAD Maratonu, nasčítal 23 kol. Všechny výsledky najdete na www.offroadmaraton.cz.

Třetím dílem seriálu OffROAD Maraton je nejtěžší závod sezony, 24 hodinovka v Dobřanech.  Letos se jede v sobotu 24. května. Svoji účast potvrdil i loňský vítěz KB System offroad team.

Foto: Jonáš

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting