OffROAD Maraton Pístovské mokřady: S novou tratí se nejlépe vypořádali Varga, Vojkůvka a RP Interier

Seriál vytrvalostních závodů motorek, čtyřkolek a aut se v sobotu 20. května poprvé přesunul do Pístovských mokřadů u Jihlavy. Část tříkilometrové trati se musela uzavřít kvůli prachu, aby byla zachována bezpečnost jezdců. Závodníci proto soutěžili na jednom z nejkratších okruhů maratonu. Nejlépe si s ním poradil čtyřkolkář Juraj Varga, motorkář Lubomír Vojkůvka a bugina RP Interieru. Speciály nad dva litry dovedl do cíle Wings team, do dvou litrů Autocentrum Luňák a Amatéry letošní nováček Taurus.

Terén nové trati měl trialový ráz s výjezdy a sjezdy a vyžadoval technickou zručnost. Na některých místech nabízel možnost rozdílných stop. Většina závodníků je volila v průběhu závodu různě podle počtu jezdců před ním a aktuálního povrchu, který se měnil v průběhu klání. Už před závodem byla trať suchá a trochu vody by jí prospělo. Ohlášený déšť ale přišel jen v podobě pár kapek a od prvních metrů se zvedal prach. Právě kvůli němu organizátoři uzavřeli úsek trati, na kterém by v oblaku prachu hrozilo vyjetí z vytyčené trasy a ohrožení bezpečnosti jezdců. Počty kol tak narůstaly rychleji než jindy. A během tří hodin si závodníci museli dobře rozvrhnout síly a přemýšlet o zvolené stopě.

Tentokrát se na start jako první postavily čtyřkolky. Přes 70 jezdců si přivstalo a v půl osmé ráno vyrazilo do tříhodinovky. Na špici absolutního pořadí byla známá jména, nicméně v průběhu klání se lehce prohazovala. Nakonec byl nejrychlejší Juraj Varga z Varga Motorsports teamu, který jako jediný zvládl 57 kol. „Trať byla sice krátká, ale velmi dobrá. Byla těžká technicky, ale mě tyto tratě strašně baví. Když nejsou rychlé, rovné, ale rozbitější, techničtější a pomalejší,“ řekl absolutní vítěz v cíli. S 56 koly na kontě ho následovali Martin Miřejovský z Teamu max 2 a Luboš Kuncíř z Kaskadér racing teamu. Velmi těsný souboj zvládli nejlepší veteránští mistři. Vladimír Novotný z Barth racing v závěru závodu předjel Jaroslava Vogla z týmu Stavební Žežulka racing a porazil ho o dvě sekundy. Nejlepší mistrovský stroj 4x4 do cíle dovedl Milan Lamina z týmu Can-Am.

Motorkáři ráno stihli dobrou snídani a do tříhodinových soubojů se vydali v 11 hodin. V první lajně se na trať rozježděnou po čtyřkolkách chystali také vedoucí jezdci absolutního pořadí, Petr Trávníček (Moto Trávníček-Kovoděl Janča) a Lubomír Vojkůvka (Vype racing team). Úspěšnější byl tentokrát Vojkůvka se 60 průjezdy kolem časomíry. „Nejtěžší bylo vyhýbat se jezdcům. Také to bylo dneska docela rozbité, protože jsme jeli jako druzí po čtyřkolkách. V blátě byly vyjeté koleje, takže vše bylo složitější i techničtější,“ reagoval první jezdec celkového pořadí. Za Vojkůvkou dojel Tomáš Coubal z týmu Toor Vratové Systémy se ztrátou jednoho kola. Od dalších jezdců ho dělily dva záznamy kolem časomíry. Třetí místo celkově vybojoval vítěz mistrovských E1 Martin Prokeš z TJ Sokol Krásné pole. Trávníček skončil čtvrtý absolutně a bral bronz v mistrovských E2. Hned dva veteránské stupně vítězů obsadil Enduro team Velká díky zlatému Bohumilu Michálkovi a stříbrnému Miroslavu Pavlíkovi.

Po závodech dětí a mladších juniorů se na startovní rošt postavilo 22 aut. Déšť nepřišel a trať zůstala ochuzená o zmiňovaný zkrácený úsek. Hned v úvodu klání zapadl v bahně Wogo team se svojí WRF 300 audi. Zpět na kola se ho nejdříve snažil dostal Forza offroad team. Povedlo se to ale až UAZu J&M offroad teamu. Posádky musely v průběhu závodu soustředěně sledovat povrch i dění kolem sebe a najíždět jeden okruh za druhým. Někteří se s tratí trápili, jiným ale rozmanitost výjezdů a sjezdů seděla. Patřil mezi ně například vítěz speciálů do dvou litrů Autocentrum Luňák, který se svojí suzuki buggy o dvě kola porazil KB System offroad team I a vrátil mu tak porážku z předchozího závodu. Třetí skončil Wings team s vitarou.

Modrá barva Wings teamu ale více zářila mezi speciály nad dva litry. Jeho Brouček si se 71 koly přijel pro zlatý pohár. O čtyři kola za ním zůstalo Offroad centrum Jase. Tým ze severních Čech letos pokračuje ve sbírce stříbrných pohárů. Po diskvalifikaci Valtr offroad teamu skončil třetí Wogo team s 56 koly.

Z vítězství v Amatérech se nejvíce radoval Taurus, letošní nováček seriálu. Po druhém a třetím místě přišlo konečně zlato. Mohlo za něj 50 kol, o dva okruhy lepší výsledek než měl Lego team Kdyně. Čistě dámský Angels Offroad se v této sezoně poprvé objevil na stupni vítězů s bronzovým pohárem za 45 kol.

Absolutní skal s 85 koly patřil tradičnímu vítězi RP Interieru s buginou. Také v Pístovských mokřadech ji řídil Rostislav Plný. „Bylo to opravdu náročné. Trať hodně rozbitá, trialové úseky, prudké výjezdy, velká auta i my menší jsme kolikrát měli problém. Trať byla krátká, myslel jsem si, že to dneska bude lepší. Ale na druhou stranu jsme první, tak je to dobré,“ usmíval se Plný po mávnutí šachovnicovou vlajkou. Na druhý Quadservis Špak – Papá buggy team najel pět kol. Ten svedl parádní souboj s Andy Motors racing teamem v Polarisu, kterému v cíli na Cam-Am Maverick chybělo 39 sekund.

Pětihodinový souboj v Pístovských mokřadech byl poslední prověrkou před 20. ročníkem 24hours OffROAD Maratonem Dobřany, který se jede 17. a 18. června.

TZ: Offroad Maraton