OffROAD Maraton: V prachu zvítězili Varga, Kelich a Andy motors

Třetí díl OffROAD maratonu opět přivítala vyprahlá trať. Přestože do České republiky v týdnu před závodem přišel tolik očekávaný déšť, do Janovic nad Úhlavou se ho mnoho nedostalo. Motorkáři, čtyřkolkáři a autaři tak opět soutěžili v oblacích prachu. Z nich ve dvou stopách prorazil cílovou pásku jako první Juraj Varga, v jedné stopě Jiří Kelich. Mezi buginami exceloval Andy motors racing, který o tři kola porazil zbytek závodního pole. Nadvládu bugin na celkovém čtvrtém místě rozbil vítěz speciálů nad dva litry KB System offroad team a hned za ním Autocentrum Luňák, zlatý mezi speciály do dvou litrů. Amatéry vyhrál West Bohemia racing.

Ranní vstávání v Janovicích poblíž Klatov připadlo tentokrát na čtyřkolkáře. Byli rádi, protože věděli, že pojedou za nižší teploty a na trati ještě zkropené rosou. Tři a půl kilometru byly tentokrát namotány více technicky. Jezdci tak prověřili svoji jezdeckou přesnost a jejich jízda byla vzhledem k suchým podmínkám bezpečnější. Přesto se na rychlejších úsecích zvedala oblaka neproniknutelného prachu, která vyžadovala velkou pozornost.

Ve výtečné kondici se ukázal Juraj Varga (Hoffer Quad racing team), který svedl parádní souboj s Martinem Miřejovským (Team Max 2) a cílem profičel jako první. Na absolutního vítěze minulé sezony najel jednokolový náskok a letos poprvé získal nejcennější trofej.   S tvrdou tratí se výtečně popral i třetí Radek Porš (Quadpoint Racing team – CZAuto), který v této sezoně poprvé vystoupal na stupně vítězů. Mistrům skvěle konkuroval pohárový jezdec Jiří Jančík (3D racing team) na sportovní čtyřkolce, osmý celkově.

Motorkáři se na start chystali v 11 hodin. Sledovali první klání a věděli, do čeho jdou. Pořádně kontrolovali brýle a vaky s vodou, které jim mohly zpříjemnit prašnou tříhodinovku. Také zde sváděli boje favorité. Na prvních dvou místech se během klání vystřídal Petr Trávníček (Aroma gold team) s Jiřím Kelichem (Kestone racing). V samém závěru se Kelich dostal před Trávníčka a prvenství udržel o čtyři sekundy. Trávníčkovi tak stejně jako v předchozím klání uteklo první místo doslova o kousek. Dařilo se také třetímu Vítovi Kožukarovi (Emocc), který si zapsal stejně jako nejlepší dvojice 36 kol. Výtečně jel i vítěz slabších mistrovských E1 Vojtěch Sekanina (Enduro klub Palkovice), jež se dostal do TOP 10 na osmé místo

Po závodu nejmenších offroaďáků na jednodušší trati se na pětihodinovku chystala auta. Diváci jen s údivem přihlíželi prašné cloně, která se zvedla hned při průjezdu startovní rovinkou a zakryla dění v první zatáčce. Mnoho z nich si kladlo otázku, jak se v takovém prostředí mohou piloti vůbec orientovat a zajíždět časy blížící se k nejlepším motorkářům. Nejrychlejší kolo si zapsal stříbrný Selm Morava racing, který zůstal o tři zápisy za celkovým vítězem Andy motors teamem. Ten dvou letošních bronzech bral zasloužené zlato za 54 kol. Aroma gold racing lehce potrápila technika a skončil třetí. Provětrat svůj speciál K2-audi přijel KB System offroad team, který ukázal 100procentní přípravu na nastávající dobřanskou 24hodinovku. Jako vítěz nejsilnější kategorie byl čtvrtý celkově. Kolem časomíry projel celkem 44krát. Na hranici všech sil dorazilo do cíle Autocentrum Luňák, zlatý speciál do dvou litrů. Nakroužilo jen o kolo méně než KB System. Suzuki West Bohemia racing teamu si opět odvezlo zlato mezi Amatéry.

Pro všechna auta byl janovický závod poslední prověrkou před 24hodinovkou       v Dobřanech u Plzně, která se jede o víkendu 23. – 24. června. Na motorkáře a čtyřkolkáře zde čeká 2hodinovka.