Známe vítěze sezony! Autům potřetí kraluje KB Systém

Finálové klání seriálu OffROAD Maraton se jelo pod záštitou GALAXY4BIKE uplynulou sobotu v Ředhošti v okrese Litoměřice. Na tříkilometrové trati se rozdaly poslední body sezony. Autům jasně dominoval KB Systém offroad team, který sice dojel celkově třetí, ale mistrovský titul v kategorii Speciál nad dva litry a absolutní vítězství za 2165 km mu nikdo nevzal. WINGS team proťal cílovou pásku jako první a skvělou jízdou stvrdil titul prvního Vicemistra. Nejlepší posádkou mezi Amatéry se stal KamionServis, který si odnesl i speciální cenu Fair play. Titul mezi Speciály do dvou litrů vybojovali Bouráci, mezi speciály do jednoho litru VYPE EMU team.

Závěrečný podnik OffROAD Maratonu odstartoval v sobotu v osm hodin ráno závodem motorkářů na dvě hodiny. Na závodníky čekala podmáčená trať, která nabídla rychlé i technické pasáže mezi stromy. Zpět ve skvělé formě se ukázal Lubomír Vojkůvka (IR 2013), který půlku sezony musel vynechat kvůli zranění. Poslední body v seriálu mu tak zajistily jen čtvrté místo v kategorii Mistr Moto E2. V té celkově první skončil Mirek Otáhal (Enduro Zábřeh), který v Ředhošti dojel hned za Lubomírem Vojkůvkou se ztrátou dvou kol. Bronzový pohár si odnesl Tomáš Louthan (Solarco Czech Junior Team Kolín), který v celkovém hodnocení sezony na medailové pozice nedosáhl.

Jedním z ostře sledovaných soubojů byla jízda mezi Zdeňkem Reichlem (CZERT CZ) a Janem Fialou (FK Cars Racing), které před startem dělily pouhé dva body. S chybějícím benzínem si nakonec lépe poradil Zdeněk Reichl.

„Splnil jsem to, co jsem chtěl a dotáhl sezonu do vítězného konce. Dneska byl těžký terén a asi nikdo nečekal, že bychom ve dvou hodinách museli tankovat. Hodně lidem došel benzín, stejně jako mě i Honzovi Fialovi. Mě čtyři kola a jemu asi dvě kola před cílem. A to rozhodlo. Celá sezona byla dobrá a jsem hlavně rád, že někdo takové závody dělá a máme se kde svézt. U motorky určitě zůstanu a příští rok pojedu hlavně závody na Moravě," řekl spokojený Zdeněk Reichl.

Mezi staršími juniory se během půl hodiny nejvíce dařilo Janu Šedovi (Enduro team Orlová), který dojel před Adamem Laubertem (Becker Racing) a Michaelem Cibulkou (Moto Klub Bezinka Kamýk).

Mistrovský titul sezony si odnesl Honza Šeda, titul prvního Vicemistra Michal Cibulka. Celkově třetí byl Standa Krahula (Motobahňáci Rapotín).

V 10:30 se na startu seřadili čtyřkolkáři. Trať jim vyloženě sedla, kombinaci rychlého, ale měkkého povrchu s technickými pasážemi si jezdci užili. S již jistým titulem Mistra 2012 v kategorii Mistr Quad SP přijel i Martin Miřejovský (Team Max 2), který závod nevypustil a odnesl si zlato za 32 kol. Na tento výkon stačil jen německý jezdec André Nowoisky (Eastside-Racing-Dresden), který dorazil se ztrátou dvou minut. Třetí Radim Stöhr (CONTI-RSC) zvládl 31 kol.

„Poslední závod se mi velice líbil, trať byla ideální, povrch i počasí také. Na letošní sezonu budu vzpomínat velice dobře, protože se dařilo nad míru očekávání. Nejvíce mi v paměti utkvěla asi čtyřhodinovka, kde jsem skončil druhý. Ne že by to byl nepříjemný zážitek, ale spíše varování, že člověk nesmí usnout na vavřínech a musí se trochu lépe připravit. Úspěchy přičítám klidné hlavě, přípravám stroje a zbytečnému nebláznění. V příštím roce se budu snažit jet co nejvíce závod, chci také postoupit o třídu výš a zúčastnit se i závodů na světové úrovni, jako jsou rally. Je toho ale ještě hodně přede mnou v podobě příprav i shánění financí,“ předeslal svoje plány Martin Miřejovský.

Do té doby nejistou pozici Mistra 2012 v kategorii Mistr Quad Veterán si upevnil Radek Stöhr (CONTIRSC). O titul bojoval s Vladimírem Novotným (MX RACING-TEAM CVS KLEŠICE), kterému se v posledním klání tolik nedařilo a na Störa ztratil tři minuty. Na vyhlášení si tak odnesl titul prvního Vicemistra.

Titul Mistra 2012 získala i Barbora Fischerová (Quad team Fischer), jediná žena, která se při závěrečném vyhlašování jezdců objevila na stupních vítězů.

„Na čtyřkolce závodím asi šest let. Jezdit mezi muži bylo ze začátku divné. Oni si většinou nevšimnou, že jede žena, pokud jí z pod helmy nekouká culík, nebo neznají jméno. Ale když o vás ví, tak se diví  a říkají, že holka sem nepatří, že je to mužský sport. Nakonec to ale překousnou. Myslím, že mě už neřeší, že mě berou. S letošní sezonou jsem spokojená, závody se mi líbily, mám dobrý stroj i mechanika, který se o něj stará. Kdyby se podobně zopakovala i příští sezona, nezlobila bych se,“ s úsměvem zakončila Bára Fischerová.

Starší juniory dovedl do ředhošťského cíle Tomáš Šefna (Suzuki team Bohutín) před stájovým kolegou Petrem Sýkorou mladším a třetím Matějem Šrajerem (Manyjak). Všichni tři jsou i nejlepšími čtyřkolkářskými juniory sezony, jen Petr Sýkora si odnesl titul Mistra a Tomáš Šefrna prvního Vicemistra.

Ve 13 hodin se na start seřadili děti a mladší junioři. Jejich trať kopírovala velký kus závodního okruhu, a tak si nejmladší offroaďáci vyzkoušeli hned dvě strmé lavice, rychlou rovinu s roletami  i trochu bahna. Nejlepší mezi dětskými čtykolkami byl Adam Veselý (MSK Panská skála), mezi motorkami Jirka Nacházel (Etelexon). Mezi mladšími juniory se nejlépe dařilo motorkáři Michaelu Cibulkovi (Moto Klub Bezinka Kamýk) a čtyřkolkáři Jakubovi Nejedlému (IR 2013). Na závěrečném vyhlášení si mistrovské tituly kromě Jirky Nacházela a Míši Cibulky odnesli čtyřkolkáři Adam Urban (Urban autodoprava) v dětech a Honzík Páník (Autodoprava – Páník Petr) v mladších juniorech Offroadovou sezonu uzavřel ve 14:30 čtyřhodinový závod aut. Na startu v Ředhošti stálo celkem  19 aut, včetně KM racing teamu, Poliš-sport teamu, nebo DTV Radíkovice, kteří se letošní sezony účastnili vesměs sporadicky. Rychlá trať dávala spoustu místa k předjíždění a atraktivním soubojům. Wings team (244) konečně předvedl výkon, na který si v celé sezóně tak brousil zuby.

Celkem 47 kol na okruhu v Ředhošti byl nejen absolutně nejlepší výkon závodu, ale také potvrzení Wings teamu na druhém místě celkového pořadí speciálů nad dva litry. Za ním se ho pokoušel stíhat KM Racing team s Jaroslavem Valtrem za volantem, který dojel druhý. KB Systém offroad team skončil pro poruchu převodovky půl hodiny před koncem na třetím místě. Ve speciálech do 2000 ccm za KB Systém offroad teamem dorazili druzí Rapi team a třetí Wings team s Vitarou.

Titul mezi speciály do dvou litrů získali ještě donedávna soupeři podceňovaní Bouráci, kterým se vydařily nejen nejdůležitější závody sezony, dobřanská 24 hodinovka a dvanáctihodinovka v Trstěnicích.

„Vše se povedlo díky přípravě vozidla a štěstí. Trať dnes v Ředhošti byla skvělá, bylo mi smutno, že jsem neřídil, ale poslední svezení v sezoně jsem slíbil nastupujícímu šoférovi Honzovi, který postoupil z místa spolujezdce za volant. Vedl si krásně, dokud nás nepotkala technická závada. Stroj tedy není bez šrámů, ale v zimě ho připravíme na další sezonu. Protože ta letošní nebyla narvaná auty, soupeřili jsme prakticky se všemi, každý měl šanci dohnat lepší výsledek. Slavit budeme, stan už je připravený,“ řekl po převzetí poháru František Straka za Bouráky.

Ve speciálech do 1000 ccm zvítězil Bóža team, následovaný Wings teamem a VYPE EMU teamem, který zároveň ovládl kategorii celkově.

„Mám radost, že jsme udělali double a že aut do litru přibývá a doufám, že tomu tak bude i v příští sezoně a bude větší sranda. Letos jsme měli velkou spotřebu náhradních dílů a hodně práce. Včera nám odešlo turbodmychadlo, které mělo najeto sto deset motohodin a museli jsme řešit alternativní řešení, proto jsme dojeli třetí. Jsme sice nyní unavení, ale od příštího týdne začneme dělat na strojích, abychom realizovali všechny záměry a předělávky, co máme v hlavě a uvidíme, jak se vydaří příští sezona,“ předeslal Jirka Batovec za VYPE EMU team.

V kategorii Amatér se na samou špici dostal KamionServis, který nejen zvítězil v Ředhošti a stal se i mistrem kategorie sezony 2012, ale odnesl si také speciální cenu Fair play za pomoc soupeřům během celého roku. Zajímavostí je, že do OffROAD Maratonu se vrátil po 12 letech závodem v Dobřanech. Na druhém místě dojel WOGO team a třetí Návštěvníci.

„Největší radost máme z ceny Fair play, která nás opravdu dojala. Celá sezona byla skvělá a už teď se těšíme na další. A protože jsme veselá kopa, nemůžeme nepoznamenat, že veselé je to, že jsme vyhráli a smutné to, že na všech pohárech máme napsáno Amatér,“ s humorem sobě vlastním  si notovali Tomáš Hodr a Honza Ron z KamionServisu.

Absolutními vítězi celého seriálu se s celkem 2165 ujetými kilometry stal KB Systém offroad team, vítěz kategorie nad dva litry. Jako hlavní cenu převzal startovné na Intercontinentall Rally 2013.

„Největší radost mám z toho, že se nám podařilo potřetí získat titul. Těší mě i stříbro druhého auta ve slabší kategorii. Užívali jsme si každé vítězství, všechny zážitky během roku. Těšíme se na Intercontinental rally, která je tak trochu jiným závodem a my se budu snažit ji celou zvládnout.

Oslava současného titulu bude určitě bujará,“ vyjádřil velkou radost za celý tým Vlasta Forejt.