Octavia Cup na Red Bull Ringu: favorité i nové tváře

Rakouský okruh Red Bull Ring tento víkend hostí druhý podnik českého okruhového seriálu Octavia Cup.  Startovní listina pro závody poblíž štýrského města Spielberg čítá 14 jezdců. Závodů se zúčastní také všichni čtyři jezdci, kteří na prvním podniku na autodromu v Mostě stanuli na pódiu, tedy T. Pekař, M. Matějovský, P. Fulín jr. a M. Kubů. Nechybí také několik úplně nových tváří.

Již ve čtvrtek na jihorakouském okruhu probíhaly volné tréninky. Na ty naváže páteční odpolední kvalifikace. V sobotu a v neděli se pak pojede každý den po jednom závodu. V sobotu od 16:30, v neděli od 9:45.

Hlavní aspekty Red Bull Ringu a odlišnosti od domácího autodromu v Mostě shrnul sportovní ředitel Octavia Cupu Michal Marek: „Mezi těmito dvěma okruhy je obrovský rozdíl. Most je typický závodní okruh ze staré školy, žádné pevné únikové zóny, každá jezdecká chyba je okruhem potrestána časovou ztrátou. Red Bull Ring je typický okruh MotoGP a Formule 1, tj. obrovské únikové asfaltové zóny, pokud jezdec udělá chybu, nemusí to nutně znamenat konec v závodě nebo tréninku. Je tu pouze 10 zatáček, oproti Mostu, který má zatáček 21, ale dá se tu udělat spousta jezdeckých chyb. Trať je záludná, některé zatáčky se jezdí „nadvakrát“. Na druhou stranu některé jezdcům pomáhají s hladším průjezdem, skoro každá zatáčka se tu jede na srdce. Red Bull Ring je ultramoderní okruh srovnatelný třeba s Abú Dhabí nebo Bahrajnem,“ konstatuje Michal Marek.

Počasí bude poměrně komplikovanější než v Mostě při GT Masters, střídání sucho – mokro, alchymie s pneumatikami, hodně našlapaný časový harmonogram, bude velmi složité pro řízení závodu citlivě rozhodovat o případných přerušeních tréninků anebo závodů, klidně se můžeme dočkat půl závodu za Safety Carem. Uvidíme. Větru ani dešti neporučíme a podmínky budou pro všechny jezdce stejné, musejí se s tím poprat jak nejlépe budou umět.

Octavia Cup se jel na Red Bull Ringu naposledy v roce 2016, kdy kvalifikaci ovládl maďarský závodník Gábor Tim, který si po startu z pole position nenechal vzít vítězství v prvním závodě. Ve druhém závodu však zvítězil Tomáš Pekař z týmu Carpek Racing, který je dosud favoritem také letošní sezóny. „Red Bull Ring je mou oblíbenou tratí, možná právě proto, že se mi na ní v minulosti dařilo. Rád bych navázal na rychlost, kterou jsme měli v Mostě. Počasí nám přát moc nebude, tak se možná dočkáme prvního závodu na vodě. Trať v Rakousku je hodně horizontálně členitá a náročná na brzdy, takže mým cílem bude udržet auto na trati v obou závodech,“ říká Pekař.

Jezdec, který je v průběžných výsledcích zatím druhý je královéhradecký závodník Michal Matějovský z týmu Fullinrace Academy, který na Red Bull Ringu dosud nikdy nezávodil. „S okruhem nemám dosud žádné zkušenosti, neměl jsem na něm možnost jet. Cíl do víkendu je navázat na výsledky z Mostu a užít si celý víkend.,“ uvedl.

Velká očekávání má od závodů také třetí muž průběžné tabulky Petr Fulín junior (taktéž z Fullinrace Academy): „Na Red Bull Ringu jsem už jel, takže trať znám a líbí se mi. Ale myslím, že trať znají i soupeři, alespoň ti mně aktuálně nejblíže. Cíle mám stejné jako minule, tedy vyhrát. Jenže ne vždy se to podaří. Takže doufám, že teď tomu budu alespoň blíž. Nebude to jednoduché, startovní pole je vyrovnané, ale jsem rád, že není nouze o napínavé souboje. Určitě se na to těším, jsem vděčný za každý závod, zvláště po předchozí sezóně, která nebyla zrovna pestrá,“ zhodnotil Petr Fulín jr.

Mezi jezdce, kteří se vzájemně utkali již na prvním mosteckém podniku, patří také Bohuš Šesták, Maciej Laszkiewicz, Martin Machala, Jonas Karklys, Matouš Kubů, Petr Čížek a jediná žena ve startovním poli Tereza Zajíčková. V barvách týmu Pfister Racing se představí Bjoern Dietrich namísto Wolfganga Kriegla. Nové tváře rozšíří Radek Bareš, Viktor Szabó nebo také nadějný, teprve osmnáctiletý, závodník Tomáš Korený.

Startovní listina Octavia Cupu pro Red Bull Ring 18-20/5

 

Startovní číslo

Jezdec

Národnost

Soutěžící

Národnost

1

4

Radek BAREŠ

CZE

RADEK BAREŠ

CZE

2

7

Bohuš ŠESTÁK

SVK

BOHUŠ ŠESTÁK

SVK

3

11

Tomáš PEKAŘ

CZE

CARPEK SERVICE

CZE

4

13

Bjoern DIETRICH

GER

PFISTER RACING TEAM

AUT

5

17

Maciej LASZKIEWICZ

POL

FULLINRACE ACADEMY

CZE

6

18

Martin MACHALA

CZE

FULLINRACE ACADEMY

CZE

7

20

Michal MATĚJOVSKÝ

CZE

FULLINRACE ACADEMY

CZE

8

22

Jonas KARKLYS

LIT

FULLINRACE ACADEMY

CZE

9

33

Matouš KUBŮ

CZE

YAWSPEED AUTOSPORT

AUT

10

52

Tomáš KORENÝ

CZE

TOMÁŠ KORENÝ

CZE

11

69

Tereza ZAJÍČKOVÁ

CZE

FULLINRACE ACADEMY

CZE

12

76

Petr ČÍŽEK

CZE

FULLINRACE ACADEMY

CZE

13

96

Petr FULÍN jun.

CZE

FULLINRACE ACADEMY

CZE

14

99

Viktor SZABÓ

CZE

VIKTOR SZABÓ

CZE

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.