Soupeři měli národní rychlobruslařské šampionáty. Rychlobruslařsko-cyklistický NowiS TEAM Sáblíkové ale nemá led, ujel do italských hor s koly. A zdraví fanoušky novoročními gesty vítězů - „viktorkami“…

Cyklističtí reprezentanti, pokud nepreferují cyklokros, tráví novoroční svátky v posledních letech zpravidla relaxem u exotických moří, odskočí si na lyže nebo se prvního objevují v pedálech v klábosícím pelotonu na prvním výjezdu. Docela jinak novoročně křepčily opory brněnské cyklistické stáje NowiS TEAM. Pokud tu stáj neznáte z cyklistiky, znáte její závodnice, závodníky z jiného úspěšného olympijského sportu: z rychlobruslení.

V horách Jižních Tyrol na Silvestra, na Nový rok střídaly nejzkušenější z reprezentantek NowiS TEAMu tréninky na kole s tréninky na bruslích. A všechny naplno. S přerušením jen na minutku - pro tento novoroční choreografický fotopozdrav všem příznivcům jejich sportů. Že jsou zrovna na cyklistickém tréninku, to poznáte i podle příleb na hlavě: zleva Natálie Kerschbaummayr (16), valticko-znojemská Eliška Dřímalová (19), Nikol Zdráhalová (18), Martina Sáblíková.

Mají vrcholový závodní program jak v létě, tak v zimě. Cyklistický i rychlobruslařský. A pořád naplno. Teď jen pár dnů pauzy – vlastně vynucené: ve sportovně ambiciózních zemích po Evropě, po světě, nyní probíhají národní rychlobruslařské šampionáty. V ČR nikoliv – žádný rybník bezpečně nezamrzl. Riskovat nešlo. A o rychlobruslařském stadiónu s umělým ledem se stále jen řeční (tak, že už hlavně kvůli šanci pro mladší zájemce byla loni vyhlášena veřejná sbírka, na transparentní účet).

A šéftrenér Petr Novák jaksi i z nouze rychlobruslařskou přípravu začal formovat víc jako cyklistickou. Jak k tomu došlo? Nenápadně, během loňska. Po dvojnásobném medailovém triumfu Sáblíkové v únoru na nejdelších rychlobruslařských tratích ZOH v Soči 2014 trenér rychlobruslařského NowiS TEAMU Novák prostě vytyčil další zajímavý cíl: probít se, uspět na kole letních OH 2016 v brazilském Riu.

Kdo by si myslel, že Rio je od Nováka cílem jen pro Sáblíkovou, může se mýlit. Po boku Martiny vyrůstá vícero závodnic, závodníků. Tolik, jako nikdy v minulosti. Děvčata i hoši. 

Na silnici u Slavkova na loňském červnovém šampionátu ČR sebrala Sáblíková oba ženské tituly, a rok závodící Zdráhalová přidala juniorskou medaili. Před zářijovým španělským MS (kde reprezentovaly českou cyklistiku z NowiS TEAMU Sáblíková i Zdráhalová) našla Sáblíková skvělého tréninkového partnera v alpských kopcích, mladého profesionálního cyklistu z Moravských Budějovic, pak i Favoritu, Jana Hirta. Jezdil, radil… a jak řekl, lecčemu se i sám přiučil.

Nowis

Nejen juniorky kolem Martiny, ale už i patnáctiletí hoši, které Novák připravuje také pro renezanci čs. mužského rychlobruslení, stihli do podzimu zdolávat stoupání alpská stoupání do výše přes 2700 m n. m. V týmu s Martinou funguje skvěle motivace: nikdo nechce, aby na něho musela na vrcholku čekat dlouho. A podle toho se pak připravuje i doma. Na Vysočině, kolem Brna, na jihu Moravy. Nic nelze ošidit – leda sebe.

Napětí z toho, jak se tohle zvýšení posilování nohou v pedálech projeví v zimě na bruslích, před Vánocemi pominulo. Sáblíková z přípravy na kole už zase vyhrála i závod SP, skvěle se Zdráhalovou bodovaly na bruslích v závodech s hromadným startem (tolik blízkým cyklistice). Zvládnout lze – při vhodném odpočinku – reprezentativně obojí.

Zbývá ještě možné vysvětlení póz křepčících cyklistek - rychlobruslařek na snímku. Nemusí být nutně dáno jen novoročním veselím, ale třeba je to i nácvik póz, které se uplatňují na kole při vítězném průjezdu cílem. Podle rukou do vítězného V – victory se jim v cyklistice říká „nahodit Viktorku“. Docela to jde – Martině i mladším. A brzy to mohou zkusit na bruslích. 

Rychlobruslařské ME čeká některé z nich příští týden v ruském Čeljabinsku, cyklistické mistrovství České republiky pak všechny z poněkud utajené, ale velmi úspěšné jihomoravské cyklistické stáje v červnu 2015 na Slovensku.

Zdroj: trp

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.