SKIALPUJFEST A NOC TULENÍCH PÁSŮ

Skialpinisté proměnili Pec pod Sněžkou ve své město

Krkonoše patřily o víkendu skialpinistům. Parádní podmínky, dostatek sněhu a slunečné počasí dopřálo třetímu ročníku SkialpujFESTu více než ideální podmínky. Do Pece se na prodloužený víkend sjelo na sedm stovek z nich, aby si užili odborné přednášky, praktické workshopy a legendární závod Noc tuleních pásů. Ten se po tříleté pauze vrátil do své originální trasy.

Třetí lednový víkend se v Peci setkávají skialpinisté už léta. Největší skialpový závod Noc tuleních pásů tu píše svou historii od roku 2003. V posledních letech ho organizátoři navíc rozšířili o možnost účastnit se i dalšího programu: přednášek, workshopů, praktických kurzů nebo testování lyží. Vznikl ojedinělý koncept skialpového festivalu, který jak přímo v Peci pod Sněžkou, tak na blízkých i vzdálenějších horských boudách hostí největší hvězdy tohoto sportu. Letos například Jana Kořínka, Alenu Zárybnickou, Zdeňka Háka, Matěje Bernáta nebo Romana Jurase.

Centrem festivalového dění byl i letos KlonDike music club, jenž poskytl zázemí během hlavních večerních přednáškových bloků i doprovodných koncertů. Paralelně s ním probíhal odpolední program v dalších dvou sálech: hotelu Hradec a Enzianu. Během dne si za vzděláním i zábavou museli účastníci dojít na horské boudy: Jelení louky, Výrovku, Lyžařskou boudu, Danielku, hotel Obzor a další. Slunce navíc letos pustilo skialpinisty i na hřebeny, a  tak si všichni užili víkend plný vzdělání i šlapání!

Bez lyží to nejde

Hlavním tématem letošního SkialpujFESTu bylo zdokonalování techniky sjezdu. Pokročilí účastníci si mohli třeba zaběhat ostřejším tempem s Ondrou Moravcem a Matějem Bernátem, sjet náročný terén se Zdeňkem Hákem nebo vypilovat techniku na upraveném kopci pod vedením Ondřeje Nováka. Přednáškové bloky se rozšířily o cestovatelské výlety do exotických destinací a nechyběly ani sekce věnované lavinové prevenci nebo předpovědi počasí.

Tradičním vyvrcholením festivalového dění byl noční skialpový závod dvojic Noc tuleních pásů, po třech letech vrácený do své originální trati. V něm se do cíle v nejrychlejším čase dostala dvojice Dynafit týmu Jakub Fabián a Pavel Skalický s dvouminutovým náskokem před sedminásobným vítězem závodu Radoslavem Grohem. V rámci programu proběhl také největší tuzemský test skialpových lyží SkialpujTEST.

Zajímavosti ze SkialpujFESTu a Noci tuleních pásů 2024

  • 12 přednášek
  • 21 odborných workshopů
  • 22 lektorů
  • 7 horských vůdců ČAHV/UIAGM
  • 30 litrů vypitého svařeného vína
  • přes 700000 nastoupaných výškových metrů
  • 11 lokací
  • Na 200 testovacích párů lyží

TZ a foto: www.skialpujfest.cz

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.