Nikodém, Florián a pohár národů v českých rukou

ME v autokrosu letos zavítalo do Nové Paky a do Přerova a sezóna rychlých bugin skončila ve španělské Mollerusse.

Titul získali i dva Češi a konečně i v Super Buggy.

Lotyšská Bauska otevřela letošní seriál ME v autokrosu, ve kterém bohužel letos chyběla kategorie Touring Autocross, tedy plechová auta, která i tak absolvovala při ME volné podniky a určitě bychom byli všichni rádi, aby se plechová auta do ME vrátila. Podniky se konaly ve Francii, Německu, Nizozemí, ale také v Itálii a Španělsku, kde na závěr sezóny šlo o hodně. V ČR mohli diváci sledovat závody v Nové Pace, ale také v Přerově a obě destinace si ME s buginami náležitě užily.

Ve španělské Mollerusse se konalo poslední klání, kde dokázal Petr Nikodém něco, co už se 15 let nikomu nepodařilo, tedy vyhrát evropský autokrosový titul v Super Buggy, tedy ve velkých buginách a úspěch ještě podepřel výhrou na tomto závodě, když porazil Francouze Theuila a Feuilladeho. Konstrukce CM Buggy s motorem Honda tedy slavila velký titul. S novým vozem bodoval letos v Super Buggy i Václav Fejfar a jedno předsatvení absolvoval a 14 bodů v ME Autocross získal také okruhový specialista Tomáš Enge. Napříč věku obsadil Jaroslav Hošek krásné čtrnácté místo v Evropě, klobouk dolů. Pátý pak skončil Radek Jordák a šestý Zdeněk Antony.

Ovšem Petr Nikodém neslavil zdaleka sám, dalším českým úspěchem se mohou pyšnit všichni jezdci, kteří přispívali do poháru národů, který ČR letos vyhrála a v Junior Buggy dokonce slavíme třikrát, když se na stupně vítězů sezóny 2022 postaví Arnošt Florián a stříbrný Daniel Pytloun a bronzový Filip Durt. Moc všem gratulujeme, hlavně našim juniorům, kteří mohou pokračovat do dalších kategorií autokrosu a dosahovat takových úspěchů, jako Petr Nikodém. Jakub Novotný nakonec v Buggy 1600 svého největšího soupeře z Francie Christola nedohnal a zbyla na něj nepopulární čtvrtá pozice, ale i tak může oslavit krásný úspěch v evropském měřítku. V kategorii Cross Car medaile nebyla pro Čechy souzena, ale Adam Kotaška s Planet Car Cross skončil na sedmém místě.

Již tento víkend se koná v Humpolci setkání mistrů, tak využijte hezkého počasí a jeďte svým favoritům zafandit.

FIA Autocross 2022 celkové pořadí po Mollerusse:

FIA ME Autocross Junior Buggy:

Arnošt Florián (CZ) Alfa Racing – 306

Daniel Pytloun (CZ) AR003 – 260

Filip Durt (CZ) Alfa Racing – 223

 

FIA ME Autocross Cross Car:

David Méat (F) Kamikaz – 242

Juan E. Hernandez (E) Speed Car – 206

Simone Firenze (I) Semog – 165

 

FIA ME Autocross Buggy 1600:

Kevin Peters (LUX) GRR Racing – 275

Styn Jaspers (NL) Alfa Buggy – 212

Thomas Christol (F) Camotos – 202

 

FIA ME Autocross Super Buggy:

Petr Nikodém (CZ) CM Buggy – 266

Bernd Stubbe (D) Alfa – 249

Jonny Feuillade (F) Alfa Racing - 230

 

Vláďa Rožánek
FIA ME Autocross 2022
Foto ilustrační - V. Rožánek

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting